IP'ler artık telefonlar gibi kişisel

İsveç mahkemeleri IP numaralarının kişisel olduğunu kabul etti. Ama bu dava açılmasını engellemiyor.

IP'ler artık telefonlar gibi kişisel

İsveçli bir mahkeme IP numaralarının kişisel bilgi olduğuna karar verdi. Ama hukuk uzmanları bunun internet korsanlarının belirlenmesine engel olmadığını söylüyorlar.

İsveç yüksek idari mahkemesinin geçtiğimiz günlerde verdiği bir kararda IP numaralarının kişisel bilgi olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirildi. IP numarası bir bilgisayara ait olsa da bilgisayar sahibinin kimliğinin öğrenilmesi için kullanılabiliyor.

Ama telif hakkı şirketlerinin korsan dosya paylaşımında bulunan kullanıcıları belirlemek için sıkça kullandığı IP numaralarının kişisel bilgi kabul edilmesi, korsanların belirlenmesini engellemeyecek. Karardaki bir madde, hak sahiplerine IP numaralarını isteme ve kimliklerin belirlenmesi isteğinde bulunma hakkı tanıyor.

İsveç'te büyük tartışmalarla Şubat ayında oylanarak kabul edilen ve Nisanda yürürlüğe giren AB telif hakları yönetmeliğinin nasıl uygulanacağı ise sonbaharda görüşülecek.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

iyice internetin suyunu çıkarttılar sizene kardeşim yaaa şu sanal ortamda hiçkimse kimseye karışmaması gerekiyor. !!!!

sabit aypi beni deli ediyor birde böyle bir saçmalık olursa vay halimize . umarım telekom herkese sabit aypi verme gibi bir uygulama başlatmaz

sabit ip gelirse korsancılık büyük yara alır

üüüüüüüü :(

o zaman rapidshare de de işimiz kötü :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir