iPad Air 2'nin maliyeti sadece 1 dolar farklı

Apple, iPad Air 2'yi 499 dolarlık fiyatla satıyor. Peki ama tabletin gerçek maliyeti ne kadar?

iPad Air 2'nin maliyeti sadece 1 dolar farklı...
iPad Air 2'nin maliyeti sadece 1 dolar farklı...

Yakın geçmişte karşımıza çıkan iPad Air 2, bir önceki nesle göre daha hızlı bir işlemci, TouchID ve 1 mm daha ince bir kasayla sahneye çıktı. Peki ama bu yenilikler, tabletin üretim maliyetini nasıl etkiledi?

Araştırma firması IHS, yeni tableti parçalarına ayırarak her bir parçanın üretim maliyetini hesapladı. Çıkan sonuca göre, en düşük özellikli iPad Air 2'nin (sadece Wi-Fi ve 16GB hafıza) üretimi 275 dolar tutmakta ve tablet, 499 dolara satılmakta. Orijinal iPad Air'in üretim bedeli ise 274 dolar olarak belirlenmişti. Göründüğü üzere aradaki fark oldukça düşük; sadece 1 dolar.

Başka bir deyişle bu iki ürünün arasında büyük bir fark bulunmaması aslında sürpriz değil. Ancak bu noktada ilginç olan bir başka ayrıntı var. Apple, mümkün olduğu kadar fazla çip üretimini Taiwan Semicondutor Manufacturing Corp'a kaydırmış durumda ve önceki üretici Samsung'a göre ürünleri çok daha ucuza üretebiliyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

275 dolarmi arkadas o tabletlerin maliyeti 60 ila 74 dolar arasi gecmiyor.

Yillarca samsung un urettigi cipleri sorunsuzca kullandilar. Bu yeni ucuz firma bakalim nasil cikacak...

yazılım ücreti var en azından diğer üreticiler gibi hazır yazılıma konmuyorlar. ayrıca fiyat zaten her sene aynı olarak çıktığı için neresine şaşırdınız anlamadım. fiyatını aynı tutmuşlar maliyeti aynı olsa ne olur?

İşçilik, lojistik, vergi, reklam... bunlarıda hesaplasın bir.

Bu tabletin maliyeti bu kadar tutuyosa samsung tabletlerini bedavaya üretiyor galiba :D

1 dolar neleri degistiriyor iste

Foxcon daki olayları unutmayın. aşırı ucuza maledilen ürünlerin yapım maliyetinin nasıl düşürüldüğünü de akılda tutmak gerek. Daha düşük maliyetle üretilip her yıl çok daha pahalıya satılan ürünler çok da ahlaklı değil mi ?

@13:10 dağılın beyler TSMC başkanı geldi her şeyin maliyetini biliyor

Rezillik rezillik rezillik bugün Teknosa ya gittim air 2 için bi baktım cihaza inceledim rezillik tramva geçiriyor ...yahu görsellik desen aynı Çözünürlük desen aynı mimari desen aynı bu nedir bunasıl yeni nesiller ..heleki ekran çözünürlüğü air le aynı of aman Allah ım direk Koşarak çıktım mağazadan yahu nası yapmassın ekranda değişiklik be apple...neyinisatıcağn neyin kısması bu neyin karı ben hiç bir değişiklik göremedim bende zaten air var heralde bi mükemmel bir şey bekliyor insanlar ama koskoca hayal kırıklığı ekran nası 4k olmaz zaten iş burda bitmiş...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir