iPhone 7 suya ne kadar dayanıklı?

Apple'ın IP67 sertifikalı yeni amiral gemisi modelleri suya dayanıklı; ama bir yere kadar!

  • Cenk Atlı
iPhone 7 suya ne kadar dayanıklı?

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın beraberinde getirdiği en dikkat çekici yeniliklerden biri de cihazlara toz ve suya dayanıklılık özelliği getiren IP67 sertifikasıydı.

Diğer yandan bir ayrımın altını bir kez daha çizmekte yarar var: Cihazlar suya dayanıklı olsalar da su geçirmez değiller. Dolayısıyla elinizde bir iPhone 7'yle fazla derinlere dalmak pek de iyi bir fikir değil. Peki IP67 sertifikası tam olarak ne anlama geliyor ve iPhone'u sudan ne kadar koruyor?

IP67'deki 'IP', "Ingress Protection" ("Giriş Koruması") ifadesinin kısaltması, 6 ve 7 rakamı da sırasıyla toz ve suya dayanıklılık düzeyini temsil ediyor.

6; toza dayanıklılık için verilebilecek en yüksek düzey, dolayısıyla iPhone 7 ve iPhone 7 Plus küçük parçacıklara karşı tamamen korunuyor. Suya dayanıklılık düzeyini belirleyen 7 ise maksimum düzeyin 9 olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça etkili olsa da mükemmellikten uzak bir değer.

Yeni iPhone'ların sahip olduğu suya dayanıklılık değeri cihazın 1 metreye kadar derinliklerde 30 dakika boyunca su girişlerine karşı dayanabileceği anlamına geliyor.

Diğer yandan kullanıcıların suyla olan münasabetleri elbette sadece yukarıda bahsettiğimiz şartlarla sınırlı olmayacak. Apple örneğin kullanıcılarını iPhone'u ıslak halde şarj etmemeleri konusunda da uyarıyor. Islak bir iPhone'u kurutmak için resmi talimatları izlemelerinin önerildiği açıklamada sıvıların neden olduğu hasarın garanti kapsamı altında olmadığı da belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Mart ayında tanesi 800TL'den iki tane Sony Xperia M4 Aqua White aldım. Şu kadarını söyleyebilirim ki Sony Xperia M4 Aqua herşeyiyle güzel bir ürün! IP68 toz ve su geçirmezlik değerlerine sahip. Şu ana kadar iki telefonda da hiçbir sorun çıkmadı. Benim 6 sene önceki ilk akıllı telefonum da Xperia'ydı ve böyle de devam edeceğini düşünüyorum. Sony'e selamlar...

İstemeyerekte olsa test ettim kızım telefonumu havuza soktu hiç birşey olmadı

Peki iPhone 7 ama iPhone 7plus değil de iphone 7 suya dayanıklımı??????????????????????????????????

@01 Şubat 2017 12:06 evet dayanıklı ben suya düşürdüm hiçbir zarar görmedi

Ben su geçirmiyor diye aldım bilmiyorum nekadar inandırıcı

yalan söylüyorlar bende test ettim havuzda hava attım havam battı su kaçırıyor hemde altına kaçırana kadar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play