iPhone'da Crysis keyfi artık hayal değil

iPhone ekranında Crysis oynamak mümkün olabilir mi? Son gelişmelere bakılırsa evet!

iPhone'da Crysis keyfi artık hayal değil
Crysis: FPS oyunu bulut bilgi işlem sayesinde iPhone'a gelebilir.

Amerikan Otoy firması üç boyutlu içeriklerin gerçek zamanlı olarak internet tarayıcılarında görüntülenmesini mümkün kılıyor. Şirket bu iddiasını ilk olarak; geçtiğimiz Haziran ayında Samsung Omnia üzerinden Crysis oynatarak ispatlamıştı. Ve Otoy, yeni şovunu bu kez yonga üreticisi AMD'nin verdiği bir konferans çerçevesinde , Crysis'i iPhone üzerinde oynatarak yaptı.

Aslında inanılmaz gibi görünen bu işlem Cloud-Computing (bulut bilgi işlem) sayesinde mümkün oluyor. Üst seviye grafik hesaplamaları telefonda değil, sunucularda gerçekleştiriliyor, video formatına dönüştürülüyor ve internet aracılığıyla sıkıştırılarak çıkış cihazına (bu durumda iPhone'a) gönderiliyor.

Bağlantı her iki yönde işe yarıyor, örneğin oyuncunun yaptığı hamleler direkt oyun figürüne uygulanıyor. Fakat komutlar sunucuya iletilip, orada hesaplanması ve geri gönderilmesi gerektiği için düşük oranda da olsa gecikmeler meydana gelebiliyor.

Teknik prensip olarak web tarayıcısı olan her platformda kullanılabiliyor. Sadece internet bağlantısı şartı koşuluyor. Otoy ilk ticari uygulamaların ne zaman çıkacağını açıklamadı.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bu oyun sistemi(Cloud-Computing sistemi ile oyun oynamak) daha önce benim aklıma geldiydi :P. ama şöyle düşününce bağlantı hızına oranla istediği kadar hızlı olsun hamlelerde geçikme yaşatacak bu da oyun keyfini azaltacaktır. diyelim bu sistemi doğal olarak paralı üyelikli bi sistem yapsalar ve ayda belli bir meblağ ya da oyuna göre ücretlendirme yapsalar bu servisi kullanan olur mu? iphone gibi cihaz sahibi kullanıcılar dışında. örn: düşük özelliklere sahip pc kullanıcıları?

bu proje bence başarılı olabilir süper oyun bilgisayarı olmayanlar abone olarak oyun oynaya bilirler ama gecikme işinide cözmeleri gerekir 1mb hızla sorunsuz oyun oynatılırsa ben bile abone olabilirim

zaten iphone'a normal kullanımda batarya dayanmıyor birde kalkıp crysismi oynayalım önce şu batarya ömrünü uzatsın steve jobs beyefendi.

peki 5800 a ne zaman sıra gelecek???

Playstation 3 e niye çıkarmıyolar garip garip işler yapıyolar

bu süper bir haber bu sayede düşük pc lerde bile yüksek kalitede crysis vb oynanabilir eğer bu daha öncede vardı dırseniz bunda ayun sunucuda yapılıyor yanı yüksek özellikli pc ye gerek kallmıyor öbürlerinde ise bilgisayarınızın güçlü olması o pc dende öbür pc ye görüntü aktarılması gerekiyordu

İşletim sistemi fark etmeksizin oyun oynayabilmektir bu! Sözüm Linux'culara ve BSD'cilere :)

psp ile oynarim daha iyi;p

Sonuçta sunucu makine lazım. Bunun yanında bir de minicik ekranda oynuyorsunuz. Gecikmeleri de var. Saçmalık.

Crysis 2 PS3 ve XBOX için çıkacak merak etmeyin.Birde telefonda oynanıyorsa biz Pentium 3 de bile Crysis,Gta 4 oynabileceğiz o zaman

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir