iPhone fabrikasında intihar sözleşmesi!

iPhone ve iPad'i de üreten "intihar fabrikası", son uygulamasıyla yok artık dedirtiyor...

  • Gökay Özbudak
İntihar fabrikasında intihar sözleşmesi!
Yalnızca böyle bir sözleşmeyi imzalamak bile işçilerin ruhsal durumunu ortaya koyar cinsten...

Çin'deki iPad ve iPhone fabrikası olarak bilinen Foxconn yeni bir skandalla daha sarsılıyor. Bir dönem seri intiharlarla gündeme gelen fabrikada, bu durumun önüne geçebilmek için fabrikanın erafına ağlar konulmuş ve işçilere zam yapılmıştı. Ancak şimdi de işçilere intihar sözleşmeleri imzalatılıyor.

İmzalanan sözleşmeler ışığında bir intihar durumunda ailelerin en alt düzeyde para alacağı maddesi göze çarpıyor. Son zamanlarda yok satan iPad 2'leri yetiştirmek için işçiler haftada 100 saatin üzerinde, 12 saat ayakta ve diğer işçilerle hiçbir kelime konuşamadan çalışıyorlar. 24 kişilik yurt odalarında kalan işçilerin akıl sağlıklarının uzun süre korunmasına bile mucize gözüyle bakılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Şunu belirteyim hemen appleye söz atanlar olucak yok apple soyle boyle demeden once ben söylim bunun apple ıle ılgısı yok tamamen fabrıkanın sahıbı daha fazla para kazanmak ıcın bunu uyguluyor yoksa apple demıyor 12 saat calıstır bılmem ne yap dıye

Malesef çin insanlarını köle gibi görüyor bu modern kölelik fabrikaların çini seçmesinin nedeni kazançlarına kazanç katmak

İşte Emparyalizmin azı dişleri!..lanet olsun sizin gibi Foxcona da Apple de it iti ısırmaz...kalan sağlar bizimdir...daha ne maddeler vardırrrr...

valla apple elinde elli foxconn un çalışanlarıda olsa insan haklarına aykırı bi nevi göz yumuyo . isterse yok satsın ama işçilere böyle davranmaya hakları yok .

Ayda 100 saat ne ki? Aylık normal mesai süresi zaten 176 saati geçer usta...

apple la bir alakası yok bunun.foxconn da sadece appleı üretmiyor foxconn dünyanın en büyük anaart üreticisidir

İşte Emparyalizmin azı dişleri!..lanet olsun sizin gibi Foxcona da Apple de it iti ısırmaz...kalan sağlar bizimdir...daha ne maddeler vardırrrr...

Foxconn apple fabrikasi degil. toshiba'dan hp ve sony'ye herkese uretim yapiyor. Her haberi apple"a baglamaniz yanlis.

İşte özgürlükçü adaletçi Kominist Çin alın görün sisteminizi ...

ayda 100 saatin uzerinde ne demek yahu. Bir devlet memuru ayda 4 hafta, haftada 5 gun, gunde 8 saatten 8*5*4=160 saat calısıyor zaten. Hafta sonları izin bunun içerisinde. Kafanız mı guzel?

Ben özel sektorde ayda 230 saat (sabah 8 akşam 7,30) ve tum gun ayakta olmak uzere çalışıyorum peki ne mi yapıyorum? Ulkemde binlerce işsiz varken bir işim olduğu için şukrediyorum.

arkadaslar bu fabrıka sadece apple urunu uretmıyor bılende bılmeyende yorum yapmasın artık sankı apple dusmanınız ne alıp veremedıgınız var apple ılgılı ınsan sahıp olamadıgı bır seyı kotuler ondan sizin gibi bilmeden yorum yapanları fazla ciddiye almamak gerek daha fabrıkanın ne urettıgını bılmıyorsunuz dunyada tek bu fabrıkamı boyle sanıyorsunuz ?

100 saatmi 100 saat ne ki günde 5 saat gibi bir süreye geliyor günde 5 saat çalışmakta ne var yollasınlar 1 ay türkiyeye onları bakın bakalım bir daha sesleri çıkıyor mu

dogru diyorsun kardesim dunyanin en kalabalik ulkesi kominizim kotu oldugundan dolayi ekonomik anlamda dunyanin su an iki numarasi bizim nifusumuzda okadar kalabalik olsaydi su an bile acliktan olenler var iken gerisini sen tamamla..istersen..

Yahu ben de günde 11 saat (8:30-19:30) haftada 5 gün (bazen 6 gün) ayda yaklaşık 220-250 saat çalışıyorum... Ve halime şükrediyorum... Öyle ayda 100 saat çalışılıyorsa ne mutlu onlara... (verilen süreler de hata yoksa tabi...)
Ayrıca , orada bir işçinin yapacağı hatanın maliyeti ne kadar olabilir ? Benim hata yapmam durumunda müşterim on binlerce usd zarara girebilir tek işlemde... Bunun stresi zaten insanı öldürmeye yetiyor ne intiharı... ?
Ben ne iş mi yapıyorum derseniz ; özel bir bankada çalışıyorum...

arkadaşlar ayda 100 saat değil, haftada 100 saat ;)

Yahu saçmalamayın! Çin'de komünizm yok devlet kapitalizmi var birazcık araştırın! Bir kere komünist bir ülkede en şanslı sınıf işçi sınıfıdır ve kanımca azcık aklı olan ve çıkarını düşünen işçi devrimci olur zaten :)

Ağlayanın malı gülene hayretmez demiş atalarımız !!

günde 24 saat calissan haftada 168 saat eder !

Bunlar haftada 100 saat calistiklarina göre geriye 68 saatleri bos kaliyor !

Günde 8 saat uyumayida baz alirsak haftada 56 saat eder !

68 - 56 = 12 saat !!!

Yani bu insanlar haftada sadece 12 saat boslar ! buda günde

12 / 7 = 1,70 min

Yani Günde sadece 1 saat 17 dakika boslar ! Eh yemek pauselerinide isin icine katmiyorum!

Bunlar gercekden adami intahar ettirir !

HAFTADA 100 SAAT önce düzgün okuyun şu yazıyı!!! applelı aklamaya çalışan arkadaşlar apple tabiki şukadar çalıştır demiyo ama bi iphonedan 100lerce dolar kazanırken foxconna ben sana bi iphonedan 6 dolar kar bırakırım işine geliyosa senin gibi yüzlercesi kapımda diyo işte öldürücü rekabetin getirdikleri insan hayatını emeğini hiçe sayan kapitalist düzenin getirileri bunlar ama gün gelicek çindeki insanlarda bu düzene isyan edicek ama kapitalizmin yaşaması için herzaman fakirlere ihtiyaç vardır yeni fakirler yaratılır sorun deil

bazı arkadaşlar haberi tam okumadan ne var ki bunda hallerine şükretsinler demişler. arkadaşlar ayda değil haftada 100 saat yani ayda 400 saatin üzerinde yani hafta sonları da dahil günlük 13 saat kimseyle konuşmadan ayakta. bunu makinalara yaptırsan bir ay dayanır. yazık insanlığı köle gibi kullanan faxconna hp, acer, aplle, asus, sony, gibi markaları üreten bir şirkete yakışmıyor insanları sömürmek.

harbiden ne kadar haber okuma özürlü arkadaşımız varmış :)

100 saatmi 100 saat ne ki günde 5 saat gibi bir süreye geliyor günde 5 saat çalışmakta ne var yollasınlar 1 ay türkiyeye onları bakın bakalım bir daha sesleri çıkıyor mu

türkiye çalışma ortamı olarak en rahat yerlerden biri.japonyada 3 işte çalışmayanı adam yerine koymuyolar :D almanya ya giden türkler burda olmayı herkezden çok istiyolar ama burdakiler para vermiyo die gelmiyolar.türkiyeyi kötüleyenler hiçbiryerde 3 kuruşa 5 köfte yok.

çindekilere yazık.nerde çokluk die başlayan atasözü çok uygun.adamlar buz gibi soğmuştur intaar ediolar.

Sen de yorum yaz