iPhone'un varlığı bile sizden para götürüyor!

Bir iPhone satın almayanların bile, fark etmeden iPhone için para harcadığını biliyor musunuz?

iPhone'un varlığı bile sizden para götürüyor!

Apple'ın operatörlerle yaptığı gizli anlaşmaların, küçük şirketleri dışarıya ittiğini ve hatta iPhone kullanmayanlar için bile maliyetleri artırdığını biliyor muydunuz?

Apple'ın operatörlerle yaptığı anlaşmalar gizli olsa da The Register, anlaşma şartlarını ilk elden gören, farklı piyasalardan birkaç kaynakla konuşmayı başarmış. Buna göre Apple'ın şartları arasında katı ve üzerinde değişiklik yapılamayan satırlar bulunuyor. Kaynaklara göre anlaşma, operatörler telefonu bile görmeden yapılıyor.

Bir operatörün The Register'a söylediğinde göre "(iPhone'ları) satın almaktan başka çareniz yok." Operatör, planlanan satış hedefini tutturamadığında aradaki farkı kendi cebinden ödemek zorunda kalıyor.

Bu katı satın alma taahhütleri, kaynaklara göre piyasada çok önemli bir etkiye yol açıyor: Operatörler, daha ucuza sunabilecekleri hizmetlere, "muhtemel Apple zararlarından" etkilenmemek için biraz daha yüksek fiyat biçmeleri. Başka bir deyişle aboneler, satılmamış iPhone'lar için para ödemek zorunda kalıyorlar - ister bir Apple ürününe sahip olsun, ister olmasın...

Bir kaynağa göreyse, Samsung da benzer anlaşmalar yapmaya çalışıyor. Ancak Samsung'un çok sayıda cep modelinin olması, operatörlere seçme şansı sağlıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

hepsi böyle zaten yoksa 1$a niye versinler

@27 Ara 2013 15:14 o değil dolar da arttı haa.

operatörler telefon satmasın o zaman zaten hiç uygun kampanya yok. telefonu dışarıdan alsan daha iyi.

@27 Ara 2013 16:30 Zaten operatör telefon satmamalıdır, satmasın değil. Operatörün işi telefon satmak değil, hizmet satmaktır. He kendi tasarlayıp (sağladığı hizmetlere özel olabilir mesela), satar o ayrı ama kendi markası dışında telefon satmamalıdır.

operatörler telefon satmasın o zaman zaten hiç uygun kampanya yok. telefonu dışarıdan alsan daha iyi. Ziyaretçi (Mobil) Dün 16:30 tr de öyle. o kadar pahalı taahhütler olmaması lazım aslında.

Paralel ithalat 1.800 e geliyor kim operatöre 2.500 versin ki

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir