İşletim sistemi gelirlerinde lider hala o!

Diğerleri hızlı yükselmekle avunsa da, işletim sistemi pazarında işler hiç sanıldığı gibi gitmiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
İşletim sistemi gelirlerinde Microsoft lider!
Microsoft, işletim sistemi gelirlerinde tümünün önünde

Araştırma şirketi Gartner'ın raporuna göre Microsoft, işletim sistemi gelirlerinde en önde gelen şirket.

Gartner Research'a göre Microsoft, 2010'da işletim sistemlerinden 23.848 milyar dolar gelir elde etti. Aynı senede işletim sistemlerindeki pazar payı ise yüzde 78.6. Rapora göre işletim sitemlerinden dünya çapında sağlanan gelir ise 30.4 milyar dolar. Bu rakam, 2009'a göre yüzde 7.8'lik bir artışa işaret ediyor.

Apple'ın Mac OS'u ise 2010'da yüzde 15.8 büyüyerek gelirlerini 580 milyon dolara yükseltti. Ancak bu büyümeye rağmen Mac OS, istemci bazlı işletim sistemlerinde sadece yüzde 1.7'lik bir pazar payına sahip. Toplamda ise istemci işletim sistemleri 2010'da yüzde 9.3 büyürken, sunucu bazlı işletim sistemleri gelirlerini yüzde 5.7 artırdı.

IBM ve HP ise dünya çapında işletim sistemi gelirlerinde iki ve üçüncü sırada yer alıyorlar. Linux'un Red Hat sürümü ise gelirlerini 2010'da yüzde 18.2 gibi bir yükselişle 592 milyon dolara yükseltti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

evet. lider o yani. gogole çıkmış os yaptım diye. sen yapsan ne olur yapmasan ne olur. işte android le avunsun dursun.

Hakediyor Windows.

herzaman için tabiki windows 7... gerisi tırıvırı...

Şuna bak. Bizim Pardus ha bire para zarar ettiriyor.

BİDE BİZİM PARDÜS Ü DENESEK

görücez Chrome OS çıktıktan 2 yıl sonra noolcak en az pazar payının %20 sini alır

mac osların fiyatları çok makul.

60-80 lira arası bişeydi snow leopard.

windowsa bakalım bi de. 300 lira. 500 lira. 700 e bile var !

görücez Chrome OS çıktıktan 2 yıl sonra noolcak en az pazar payının %20 sini alır
----------------
hahaha adamdaki hırsa bak ya google sanki babasının şirketi :d

google'ın android'i de linux zaten, baştan os yazmak sadece microsoft'un yapabileceği bi iş. hak ediyor adamlar.

Kim ne derse desin.Kullanım kolaylığı ve arkasındaki destekle şuan için Windows bence pazardaki en büyük payı hak ediyor.Apple nin çok katı olan tutumu ve fiyatlarının PC lere nazaran 2-3 kat fazla olması onu arka plana atıyor.
Linux desen her zaman için windows a alternatif olarak kalması güzel bişey fakat windows ta korsan olarak kullanma imanı oldukça maalesef windows karşısında fazla şansı yok.Bunun yanında Windows ta 2 tık ta yaptığımız işleri bizlere M.Ö kalma kara tahta misali kara bir ekrandan takla attırarak yaptırması (bu da unix tabalı olmasından dolayı ileri geliyo) onu bir adım daha geri atıyor.
Durum bu iken diğer firmaların pazar payını artırmak adına bişey yapmaması windows un birinci olarak kalmasına yardımcı oluyor.
ve son olarak da Windows un arkasındaki destek onu birinci olmasına büyük bir katkı sağlıyor.

rekabet iyidir.

23.848 milyar dolar ne demek yahu.sömürüyor bizi windows halen kullanımı kolay olduğu idda ediliyor burda.yanlışınız sadece alışkanlık olduğu...

mac osların fiyatları çok makul.

60-80 lira arası bişeydi snow leopard.

windowsa bakalım bi de. 300 lira. 500 lira. 700 e bile var !
................................................................................................
Makul olsa ne olacak dostum macler dışında çalışmıyorki mac lerin fiyatı zaten uçuk...

en çok satan işletim sistemi windows değil. en çok kurulu gelen işletim sistemi windows. ve bu büyük şirketler yüzünden böyle oluyor. 500 tl'ye işletim sistemsiz bir pc alıp ta ona 400 tl'lik w7 ultimate alınacağını sanmıyorum. ya korsan windows kullanır ya da linux sürümlerinden birini kullanır. yani bunca para sadece bir yazılıma vermek gerçekten olacak iş değil. velhasıl bu rakamlar şu andaki sömürü düzeninin sonucu. yoksa windows pc'lere yüklü gelmesin de o zaman bakalım kim neye alışacak.?

windows neredeyse hep aynı windows. makyajlayıp makyajlayıp millete satıyor. aslında alan yok ta ama pc'lerin neredeyse tamamında kurulu gelince millete seçme şansı kalmıyor. bütün pc'ler işletim sistemsiz gelsin. isteğe göre yerinde yüklensin ya da isteyen kendi kursun. o zaman microsoft bu kadar sömüremez insanları. 25-30 milyar dolar gerçekten çok büyük para. bir müslüman insanın hristiyanlara bu kadar para aktarması da ayrıca hazin bir durum.

Windowsçular siz windows kullanmaya devam edin.Ne de olsa Bill gates paranın içinde yüzüyor ve sizi sömürüyor.Devam edin böyle.
Linux kullanıyorum.Programlar kuruluj geliyor farklı program istiyorsan istediğin programı ücretsiz indiriyosun windowstaki gibi serial derdi yok keygen derdi yok crack derdi yok.
Yaşasın Linux

Sen de yorum yaz