İşte Microsoft'un 3D dokunmatik planları!

Microsoft'un yakın gelecekte karşımıza çıkacak yeni Windows Phone cepleri, çok farklı olacak!

  • Zeynel A. Öztürk
İşte Microsoft'un 3D dokunmatik planları!

Microsoft'un akıllı cepler ve Windows Phone için planladığı geleceğin heyecan verici detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddialarda McLaren kod adlı bir telefonun "3D Touch" ("3 boyutlu dokunma") teknolojisiyle geleceği, cihazın bu sene piyasaya sürüleceği söylenmişti.

WPCentral'a göre 3D Touch teknolojisinin en can alıcı işlevi, MixView olacak. MixView, parmağınızı bir giriş ekranı kutucuğunun üzerine götürdüğünüzde küçük bir pencere açılmasını sağlayacak. Bu pencerede çeşitli kısayol ve komutları çalıştırmanıza izin veren mini-kutucuklar görüntülenecek.

The Verge'ün raporuna göre Microsoft'un hareket ve dokunmatik etkileşim planları, diğer üreticilerinki gibi ön kamerayla sınırlı kalmayacak ve çok daha kapsamlı olacak. Firmanın tüm telefonu dokunmaya hassas bir cihaza dönüştürecek bir donanım üzerinde çalıştığı söyleniyor. Böylece el ve parmak hareketleriniz, ön kameranın görüş açısıyla sınırlı kalmayacak. McLaren ise Microsoft'un yeni 3D Touch sistemini destekleyen ilk telefon olacak.

The Verge, McLaren üzerindeki sensörlerin örneğin telefonu nasıl tuttuğunuzu algılayabileceğini, bu sayede daha "akılı" bir yön değiştirme işlevi sunacağını söylüyor. İddiaya göre normalde dokunmatik olmayan ekran çerçevesi de arayüzdeki öğeleri kontrol etmenize izin verecek. Örneğin kamera açıkken ekranın bir kenarına parmağınızı sürerek zoom yapabileceksiniz.

Microsoft, el ve parmak hareketlerinin kullanımını daha kolay ve sezgisel bir hale getirerek yakın gelecekte tüm fiziksel düğmelerden kurtulmayı düşünüyor. Firma, bu sayede güç düğmesini bile ortadan kaldırıp, yerine telefonu elimizde tuttuğumuzu algılayan bir sistem sunabilir.

Kasım'da tanıtılacağı söylenen McLaren hakkında yeni sızıntıları heyecanla bekliyor olacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

vaaay beee :D

MS bir başka beaaaa )))

Microsoft bu teknolojiyi yapar buna şüphem yok ama bu fanboycuklara dandroidcilere kabul ettiremez mutlaka eksik olur.Nokia takoz olur yine.Sen en kral kamerayıda taksan,en kral navigasyonuda yapsan,en kral ozelliklerle dobatsan yinede takoz olacak belli kesimler için..Yılmadığın için teşekkürler Nokia,teşekkürler Microsoft..

@12 Haz 2014 00:06 sanki babanın oğluymuş gibi konuşuyorsun takoz işte nokiadeğilmi arkadaş takoooooz

Fikirleri ilk Microsoft ortaya atar, Apple onu kullanıcı dostu hale getirir ve Google koşeyi döner :)

Sen de yorum yaz