İşte Nokia'nın 2001'de tasarladığı tablet!

Nokia'nın iPad'den çok önce tasarladığı, hatta 1.000 adet ürettiği cihaz, yıllar sonra ortaya çıktı

  • Zeynel A. Öztürk
İşte Nokia'nın 2001'de tasarladığı tablet!

Artık Microsoft'un denetimi altında olan Nokia hakkında yeni ortaya çıkan bir yazıda, firmanın 2001 yılında 10 inç'lik bir dokunmatik tablet planları yaptığı ortaya çıktı.

Digitoday web sitesinin ortaya çıkardığı bilgilere göre Nokia M510 tablet, Nokia'nın kendi evinde geliştirdiği işletim sistemi Symbian ile çalışacaktı. E-posta ve takvim istemcilerine sahip tablet, Opera web tarayıcısıyla gelecekti. 32MB RAM ve 32MB flash hafızaya sahip tablet, 800 x 480 çözünürlüklü dokunmatik ekrana sahip olsa da ekranının sol ve sağında düğmelerle geliyordu.

1.8 kg'lık oldukça ağır bir tablet olan M510'un pili sadece 4 saat dayanabiliyordu. Makaleye göre Finlandiyalı firma, tabletin geliştirilmesini iptal etmeden önce ondan 1.000 adet üretmişti. Tabletin iptal edilmesinin nedeni ise araştırmalarda pazarda böyle bir cihaza ihtiyacın olmadığının ortaya çıkmasıydı.

Üretilen 1.000 modelden çoğunun imha edildiği söyleniyor. M510 üzerinde çalışan takım üyelerinin her birine birer tablet verilmişti. Makaleye göre şu an sağlam kalan M510'lerin sayısı, sadece 130.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Iyiki gormemisiz..

@27 Nis 2014 00:13 iyi ki diyorsun bide şarlatan seni, adam 2001 yılından bahsediyor.. o zamanları sen sanki elinde ipad'le doşıyrdun da bi de iyi ki diyorsun.

@27 Nis 2014 00:13 ""Iyiki gormemisiz.."" Tam da şirketlere köle olmuş bir zihnin üretebileceği düşünce... Bu mantıkta, kendi efendisi her zaman harika, diğerleri kötüdür... Yazık diyebiliyorum sadece...

@27 Nis 2014 00:44 Bunlar boş konuşur boşver. 2001 doğumlu olduğu için farkında da olmayabilir :)

Arz-talep meslesi tabi. Şu an 128 Terabaytlık usb bellek üretseler kaç kişi kullanacak ....

Çok çirkin çoğu nokia gibi

@27 Nis 2014 08:09 sana benzemisi nokia nın suçu deyil :(bazen bende çileden çıkıyorum)

ilk androidi keşke nokia yapaydı piyasa androidde kaliteyi yaşardı artık nokia da bitti oy microsoft oy oldu ...

dokunmatik ??? neden bu kadar çok tuş var üstünde o zaman büyük ekranlı olabilir ama dokunmatik değil veya en fazla basmatiktir ( sertçe bastırmak kaydıyla ):))

ulen nokia üretseydin şunu belki de şimdi apple böyle büyük işler yapamazdı ama tablet çok ağırmış laptop gibi

3310 a benziyor çerçeve falan

iyiki görmemişiz şükür.

piyasaya sürseydi bir ilki yapabilirdi nokia

O yıla göre gerçekten muhteşem.eyer çıkarsaydı simdi tablet pazarı nokia nın elinde olurdu

elle tutulabilir olanını apple yaptı . kaç kişi yanında benim gibi 3.5 kiloluk bilgisayarını taşıyor ?? ultrabook çıkış sebebi de o zaten. ben de ışınlanmayı düşünüyorum ilk ben mi bulmuş oldum şimdi ?

Nokia ismi değişmeyecek ki kim söylüyor size bunları anlamıyorum ki. Nokia ve Microsoft'un tek suçu ileriyi görerek zamanın ilerisinin teknolojisini üretmeleri ilk gelişmiş tablet ?? pcyi Microsoft yapmıştır ama kullanan olmadı ve rafa kalktı gepiniz bikirsiniz ki android ilk olarak blackberry'ye rakip olarak ortaya çıktı

syimbian baya stabildi kullandığımdan biliyorum ngage classic-ngage qd ve 3660 kullanmıştım.

Sen de yorum yaz