ixquic: Takipten sıkılana özel arama motoru

Google'ın bilgilerinizi kaydetmesi canınızı sıkıyorsa, Türkçe desteği de sunan ixquick tam size göre

  • Selim Öztürk

Bir tıklamayla dünyanın her yerindeki bilgiye kolayca ulaşılabilmesini sağlayan ve iletişimde yeni bir çığır açan internet, kullanıcılar için birçok nimete sahip olsa da, kullanıcın gizliliklerini yakından ilgilendiren bazı olumsuz durumlar da yok değil.

Bu anlamda kullanıcıların arama yaparken kendilerini daha güvende hissetmeleri için kurulan lxquick isimli arama motoru, kullanıcıların kayıt bilgilerini sadece 48 saat süreyle kayıt altında tutuyor ve ardından bu bilgileri otomatik olarak siliyor. işin en güzel kısmı ise, arama motorunun Türkçe arabirime de sahip olması.

Sonuçları görüntüleyebilmek için diğer arama motorlarını kullanan lxquick'in CEO'su Robert Beens, kullanıcıların arama yaparken kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğinin altını çizerken, lxquick'in kullanıcıların daha güvenli bir şekilde arama yapabilmesine imkan verdiğini de sözlerine ekledi.

Google ve diğer arama motorlarındaki son durum

Bilindiği gibi her gün milyonlarca kişi, Google ve Yahoo gibi arama motorlarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Ancak bazı kullanıcılar arama yaparken kendini pek de rahat hissetmiyor; zira Google gibi arama motorlarında arama yapan kullanıcıların IP adresleri, yine bu arama motorlarınca uzun bir süre kayıt altında tutulabiliyor ve bu da kullanıcıların gizlilik haklarına aykırı bir tutum olarak görülüyor.

Şikayetlerin ve eleştirilerin son yıllarda hızla artmasıyla birlikte 24 ay süreyle IP adreslerini kayıt altına alan Google, ilk olarak bu süreyi 18 aya düşürürken, eleştirilerin ardı arkasının kesilmemesi üzerine bu süreyi de yeniden düzenleyerek 9 aya indirdi. Yahoo da Google'dan geri kalmayarak bu son gelişmelerle birlikte kullanıcılarının IP adreslerini sadece 3 ay sakladığını duyurmuştu.

Her ne kadar arama motorları bu kayıtları kullanıcıların çıkarına kullanmak için sakladığını öne sürse de, kullanıcıların büyük bir bölümü arama motorlarının bu tutumunu gizlilik haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Ixquick arama motoruna ulaşmak için tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kimse olmayanı aramadığından google'ın aramaları kayıt altına alması kimseyi rahatsız etmez bence

google bilgileri niye kaydeder! kullanıcıların neyi aradığını nasıl daha çabuk bilgiye ulaşılabileceğini bulmak için peki bundan kim rahatsız olur...nedense chip adında ufak bir site....

CHIP Online notu:
Yanlışınız var. Bundan rahatsız olan sadece chip adında ufak bir site değil. Konu tüm dünyada birçok teknoloji sitesinde, hatta kocaman kocaman haber sitelerinde tartışılan bir konu. Koskoca Avrupa Birliği de arama motorlarının kullanıcı kayıtlarını ne kadar süreyle saklayabileceği konusunda uyarı ve çalışmalar yapıyor bu arada.

Kaldı ki haberde bahsi geçen arama motoru kullanıcı bilgilerinin kayıt altında tutulması konusunu ön plana çıkartmış, biz de bunu haber yapmışız. Bunda sizi rahatsız eden ne oldu anlamak güç... Google dışında bir arama motoru haberi yapıldığında bu kadar tepki vermenizi anlamak da güç... Yeniliklerden bahsetme hakkımız vardır herhalde.

Bu iş nereye kadar gidecek açıkçası biz de merak ediyoruz. Microsoft'u eleştirsek Microsoft düşmanı oluyoruz, övsek reklam almış oluyoruz. Google'ın yeni bir hizmetinden bahsetsek süper bir siteyiz, biraz eleştirmeye kalksak küçük bir site oluveriyoruz. Olaylara biraz tarafsız bakmaya çalışın; inanın daha huzurlu bir insan olacaksınız...

zuhaaaahaaaha

hayatımda gördüğüm en güzel cevabı yazmışsın chip. böyle mesajları yayınlamanız hatta üşenmeyip cevap yazmanız için sizi tebrik ederim. kulak asmayın böyle mesajlara bence.

kaydetsin kardesim ne olacak!? zaten tum e-mail'lerimiz google, yahoo, yada msn'in sunucularinda! istedikleri kadar kaydetmisler zaten.

ZUAAHHAHAHAH bencede

Yasal olmayan yollardan elde edilmis bilgiler,yine yasal olmayan yollarda kazanc saglamak icin kullanilabilir.Bence Chip hakli.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play