Jonathan Ive'dan sıra dışı bir tasarım!

iPhone'u ve birçok Apple ürününü tasarlayan ünlü Jonathan Ive, bu yeni tasarımıyla sınırları zorladı

  • Cem Şancı
Jonathan Ive'dan sıra dışı bir tasarım!
Jony Ive'ın astronot giysisi...

Telefonlar, tabletler, monitörler, klavyeler ve fareler tasarlamasına alışık olduğumuz Apple'dan çok ilginç bir tasarım geldi. Apple'ın Sir ünvanlı İngiliz tasarımcısı ve başkan yardımcısı Jonathan Ive, televizyonda bir uzay belgeseli izlerken, uzay elbisesi tasarlamaya karar verdi.

NASA'nın uzay elbisesi tasarımlarının nasıl değiştiği anlatılırken yaşanan tasarım değişimlerini Apple'ın tasarım mantığındaki değişime benzetilmesinden etkilenen Sir Jonathan Ive, buradan yola çıkarak eğer NASA'da çalışıyor olsaydım, nasıl bir uzay elbisesi tasarlardım sorusuna cevap arayarak tamamen deneysel bir çalışma ile uzay elbisesi tasarlamaya koyuldu.

Ortaya çıkan sonucun ne kadar başarılı olduğunu tespit etmekse bizim değil, NASA'nın işi. Ancak bu "reklam kokan" girişimden, insanlığın uzay çalışmalarını derinden etkileyecek bir değişim çıkmasını beklemeyelim. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ben NASA, Tasarimin 5 yasindaki bir cocuk tarafindan yapildigi konusunda supheliyiz.

4 yil sonra bi iphone da tasarim degisimi yapti, cöp kovasi gibi bi pc yapti onunlada artik 10 yil övünurler

@19 Şub 2015 07:40 O çöp kovası dediğin cihaz tam bir canavar. O küçük ve silindirik yapı optimum soğutma ve o boyuta akıllıca yerleştirilmiş parçalardan oluşuyor. Biraz objektif bakın. Apple yada MS diye değil. Bütün sistemlerin teknolojileri kendi portföyünde güzellikler sunuyor. Şuursuzca eleştirmek yerine fikir alternatifli eleştiriler yapmak gerekir. İnsanlar bu ön yargılarından dolayı marka bağımlılığına doğru eğilimli oluyor.

son yıllarda depresyonda sanırım, iphonelardan bile çirkin duruyor

vay be sınırları zorlayan tasarıma bak

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play