Kar amaçlı web tehditlerinde patlama

Uzmanlar, kar amaçlı web tehditlerinde yaşanan büyük artışa dikkat çekiyor.

Kar amaçlı web tehditlerinde patlama
Trend Micro, internetteki tehlikelere dikkat çekti.

Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Erol Alptuna, dünyada 2005-2007 arasında kar amaçlı web tehditlerinin yüzde bin 567 oranında büyüdüğünü, bu oranın ''adeta bir patlama'' olduğunu bildirdi.

Alptuna, Trend Micro Güvenlik Çözümleri Konferansı'nda yaptığı konuşmada, günümüzde web ortamındaki tehditlerin çok değiştiğini, eskisi gibi olmadığını ve saldırıların yetkisiz kişi tarafından, genellikle kötü amaçlı olarak kontrol edilen bilgisayar ağı olan "botnet"ler gibi değişik alanlara kaydığını söyledi.

Tehditlerin artık bölgesel, hedefli, sıralı, çok bileşenli ve karışık olduğuna dikkat çeken Alptuna, "Ayrıca tamamen para kazanmak, kar amaçlı ve web tabanlı yapılan saldırılar var. Dünyada 2005-2007 arasında bu yöndeki tehditler yüzde bin 567 oranında büyüdü, adeta patlama oldu.

Hatta bir şirket odaklı virüs yazılıyor ve bununla para çalınıyor. Dolayısıyla entegre çözümler üretmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

3G gibi Türkiye için yeni olacak teknolojilerle beraber veri akışı çok olacağından farklı tehditlerin de söz konusu olabileceğine işaret eden Alptuna, Trend Micro olarak bu yönde de çalışmaları bulunduğunu anlattı.

Botnet'in Türkiye dahil birçok ülkenin en problemli konusu olduğunun altını çizen Alptuna, Türkiye'den dünyaya çok sayıda spam çıktığını söyledi.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Kar amaçlı web tehditlerinde patlama
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir