Kendi PC'ni Kendin Test Et

Yeni bir PC aldınız ya da örneğin ekran kartınızı terfi ettirdiniz. Aradaki performans farkını hissetmeniz bazen çoğu nedenden ötürü zordur. Bu aşamada PC’nizin ne kadar hızlı olduğunu nicel olarak öğrenmek pek çok açıdan önemli olabilir.

Kendi PC'ni Kendin Test Et (Sayfa 3)

Program, okuma hızını maksimum, minimum ve ortalama olmak üzere 3 temel başlık altında ölçüyor. Sabitdiskin başından sonuna kadar okuma (ve yazma) hızında oluşabilecek dalgalanmaları grafiksel olarak gösteren HD Tach, ayrıca gayet stabil bir şekilde Random Access Time’I (rastgele erişim süresi) ölçebiliyor. Rastgele erişim süresi; sabitdiskin bir bölümündeyken rastgele bir başka bölümünü okuyabilmesi için gereken süreyi gösteriyor. Birimi milisaniye (ms) olan rastgele erişim süresinin düşük olması daha iyi bir değere işaret etmekte.
Programa ait bir başka test kriteri olan Burst Speed testindeyse sabitdiskle bilgisayar arasında mümkün olan en yüksek veri aktarım hızı ölçülüyor. Programı çalıştırdığınızda karşınıza gelen kutuda Advanced Size Check kısmını işaretlemeyin. Bu seçenek, testi yavaşlatarak kararlılığı azaltabiliyor. Test sonuçlarını test bittikten sonra görebileceğiniz gibi HD Tach dizini altındaki hdtach.log dosyasında da bulabilirsiniz.

Donanım üreticilerinin başbelası: Oyunlar
Oyunların PC’lerdeki saltanatı tüm hızıyla sürüyor. İlginç olan PC’leri en çok zorlayan yazılımların başında oyunların gelmesi. Bunun altında yatan daha gerçekçi görüntü ve ses efektleri yatıyor. Özellikle görüntü denildiğinde zaman zaman günümüz PC altyapısının sınırlarının zorlandığını söyleyebiliriz. Zira ekran kartlarında sürekli olarak ciddi gelişmeler yaşanıyorsa da sonuç olarak gerçekçilikte sınır olmaması donanım üreticilerini zorluyor. Günümüz oyunlarında karşılaşılan en büyük problemlerden biri sahnelerdeki polygon sayısının yüksekliğidir. 3 adet nokta bir üçgeni
yani poligonu oluşturur. Bu şekilde biraraya gelen yüzlerce poligon da objeleri oluşturur. Bu poligonların sayısı arttıkça objeler daha yuvarlak ve göze hoş gelen gerçekçi hatlara sahip olur. Burdaki problem, yüksek poligon sayısının sisteme ek yük bindirmesidir. Eskiden poligonal hesaplamalar sadece CPU tarafından gerçekleştiriliyordu. Ekran kartı ise objelerin üzerini kaplayan dokuları (texture) sahneye aktarıyordu. Fill Rate olarak adlandırılan bu işlemin yanında günümüz ekran kartlarının çoğu poligonal hesaplamaları da CPU’nun üzerinden alarak bizzat gerçekleştirebiliyorlar.
T&L (Transform&görüntü ayarlarında Mipmap Detail Level olarak Best Image Quality’nin seçili olduğundan emin olun.

Yeni grafik kartları CPU’ya yardım ediyor
Ekran kartı testi diğer donanım testlerinden daha fazla tecrübe ve bilgi gerektirir. Gerek seçilen test programlarının kullanımı, gerekse sistemde oluşması muhtemel performans darboğazlarının önüne geçerek kartın performans sınırlarını sonuna kadar zorlayabilmek için PC altyapısını iyi tanımak şarttır. Günümüz ekran kartları arasında ATI Radeon ve GeForce varyantlarında T&L desteği bulunuyor. Özellikle GeForce işlemcili kartlar oldukça yaygın ve bunlar arasında fiyat/performans oranı açısından oldukça parlak olanlar var.

Ekran kartlarını en çok zorlayan yazılımların oyunlar olduğunu söylemiştik. Eh bu durumda takdir edersiniz ki test için oyunların kullanılması kulağa gayet mantıklı geliyor. Test için kullanılan oyunlar arasında en popüler olanlar tabii ki QuakeII ve QuakeIII. QuakeII’de Quake- III’ün aksine T&L ve PIII desteği bulunmuyor. Fakat referans olarak kullanılması adet haline gelen oyun hala zaman zaman kullanılıyor. QuakeIII ise donanımı daha fazla zorlaması ve T&L desteği sayesinde ekran kartı testlerinin vazgeçilmez yazılımları arasında. Benzer tüm diğer Benchmark olarak kullanılan oyunlar gibi her iki Quake de test için kendi içlerinde bulunan bir demoyu çalıştırıyorlar. Demo hızla çalışırken saniyede kaç kare görüntülendiği ölçülüyor ve elde edilen sayı, sistemin grafik performansı hakkında bilgi veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Digitalde Skystar Analogda Avertv

güzel bir şeye benziyor

ya nerden indirecem be :D

ARKADAŞLAR BEN PC TEST ETMEDEN ÖNCE KENDİMİ TEST ETMEN LAZIN. PC HAKKINDAKİ SEVİYEMİ BİLMEM İÇİN PC KURSLARINDAKİ TESTLERDEN ARIYORUM BULAMADIN BU TESTLERİ NERDEN BULABİLİRİM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN SAG OLUN TEŞEKÜRLER.....

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir