Kinect ile araba böyle parkedilir!

Microsoft'un müthiş oyuncağı Kinect'in yapmadığı bir bu kalmıştı, sonunda onu da yaptı!

  • Zeynel A. Öztürk

Xbox'un ünlü hareket algılayıcısı Kinect'in son kullanım alanı, arabalar oldu. Avustralya, Sidney'deki Gibson Hu'nun çalışmaları sayesinde Kinect, henüz arabaları süremese de onları park etmeye yardımcı olabiliyor.

University of Technology'den Gibson Hu, bir arabanın arka tamponuna yerleştirdiği Kinect kamerası yoluyla durumu sürücü koltuğundan, canlı olarak denetleyebildi. Kinect ile sürücü, arabayı çarpmadan park edebilmek için birkaç ek göze daha sahip oluyor. 2012 Ford Focus, Nissan Juke gibi birçok modern arabada bu tür bir yardımcı işlev bulunuyor. Ancak Gibson'un çalışması, arka görünümü tam renkli, kızılötesi ve kuş bakışı gibi farklı modlarda gösterebildiğinden biraz farklı.

Gibson'un çalışmasının bir farkı ise onun eski veya yeni herhangi bir arabaya uygulanabilir olması. En son köpek bakan ve besleyen Kinect'in bundan sonraki durağı, bakalım neresi olacak.

Kinect ile araba işte böyle park edilebiliyor! Videomuzda izleyin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bunu kinectsiz cok daha basarili yapan parking sensor applications lar var.
Milimetrelik hesaplarla 3B olarak park durumunu gosterebiliyor hatta arkadaki cismin hareket etmesine bile tepki verebiliyorlar.

Bos islerle ugrasmaktansa kinect daha faydali olarak kullanilabilir.

Ote yandan...
Kinect 2.0 USB 3.0 destekli olacagindan Bant genisligi HD cozunurluge izin verecek bunun anlami derinlik ve golgeleme algilarinin kat kat artmasi ayrica thermal ve yeni 3b ses sensoru de var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play