Komut İstemi sizden korksun: 8 ipucu!

Windows Komut İstemi'nin kapkara penceresinde kaybolmanızı önleyecek, 8 küçük ipucu...

Komut İstemi sizden korksun!

Bilmeniz gereken Komut İstemi komutları makalemiz için tıklayın...

Windows komut isteminin (command prompt) öldüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Komut istemi, son zamanlarda biraz geride durmayı tercih ediyor, hepsi bu.

Komut istemi, veya DOS satırı, Windows 8'de hala mevcut ve dosyaları taşımak, kopyalamak, dizinleri listelemek ve çeşitli görevleri yerine getirmekte bize hızlı bir yol sunuyor.

Aslında komut istemi hakkında öğrenilebilecek çok şey var, ancak sizlerle paylaştığımız bu ipuçları sayesinde bilginizi artırmanız mümkün.

Görünümünü kişiselleştirin

Görünümünü kişiselleştirin
Siyahtan kurtulun

1. Komut istemini özelleştirin

Komut isteminin varsayılan siyah arkaplan rengi üzerine beyaz metin düzeni ve yazı tipi hoşunuza gitmiyorsa bunu kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Windows 7 arama kutucuğuna 'cmd' yazarak komut istemini açın. Başlık çubuğuna sağ tıklayın ve 'Özellikler'i seçin. 'Yazı tipi' sayfasına gidin ve farklı bir yazı tipi seçin.

'Renkler' sayfasını kullanarak ise metinlerin renklerini seçebilir, pencerenin renk düzenini değiştirebilirsiniz.

2. Daha iyi hale getirin

Komut isteminin alanı oldukça dar, fakat 'Özellikler' iletişim kutusundaki bazı ayarları değiştirerek onu büyütmeniz ve bellek miktarını artırmanız mümkün.

'Seçenekler' sayfasını seçin ve önceden girilen komutların kaç tanesinin hatırlanacağını belirleyen arabellek boyutunu 500 olarak ayarlayın. Her 'dir' komutununu kullandıktan sonra hatırlanmaması içinse 'eski kullanımları at' kutucuğunu işaretleyin.

'Yerleşim' sayfasına gidin ve ekran arabellek boyutu bölümünde yüksekliği 1.000 olarak ayarlayın. Pencere yüksekliğini ise 50 olarak ayarlayabilirsiniz.

Yeni işlevler ekleyin

Yeni işlevler ekleyin
Seçerek kopyalama özelliği de var

3. İşlevler ekleyin

'Seçenekler' sayfasından 'Hızlı Düzenleme Modu'nu etkinleştirin. Bu sayede fareyi tıklayıp sürükledikten sonra sağ tıklayarak komut penceresinden bir metni kopyalamanız, ve sadece sağ tıklayarak komut penceresine yapıştırmanız mümkün olacaktır.

4. Hızlı komut istemi

Komut istemini açıp istediğiniz bir klasöre ulaşmak, klavyeyi kullanarak dizin adlarını yazmak size zahmetli gelebilir. Fakat bunun daha kolay bir yolu var.

Windows Gezgininde istediğiniz bir klasöre Shift tuşunu basılı tutarken sağ tıklayın ve 'Komut penceresini burada aç'ı seçin.

Bir klasöre tıklamadan önce Shift ve Ctrl tuşlarını basılı tutarsanız, komut istemini yükseltilmiş yönetici haklarıyla çalıştırabilirsiniz.

Alternatifler ve kısayol tuşları

Alternatifler ve kısayol tuşları
PowerCmd

5. Alternatifleri deneyin

Windows komut satırını değiştirmek mümkün olmasa da, ona daha gelişmiş arayüzler sağlayan araçlar mevcut.

PowerCmd, çoklu panel arayüzüyle standart komut satırından çok daha fazlasını yapabiliyor. Console veya Take Command ile ise sayfalı bir komut satırı görünümü elde etmeniz mümkün.

6. Tuşları kullanın

Yazdığınız uzun bir diziyi tekrar yazmak size zor mu geliyor? Yukarı tuşuna basarak en son kullandığınız komutu geri getirebilirsiniz. Geçmişiniz arasında dolaşmak için yukarı tuşuna basmaya devam edin. F7'ye basarak geçmişinizin bir listesini de görüntüleyebilirsiniz.

Aynı şekilde, son komutu harf harf yazmak için sağ ok tuşuna ya da F1 tuşuna basabilirsiniz...

Dosya adını otomatik olarak tamamlayın

Dosya adını otomatik olarak tamamlayın
Otomatik tamamlama

7. Tab ile tamamlayın

Bir klasörle çalışıyorsanız, o klasördeki dosya ya da alt klasörlerden birinin ismini yazmaya başlayın ve Tab tuşuna basın. İçinde bulunduğunuz klasöre göre, isim otomatik olarak tamamlanacaktır. Aynı klasördeki diğer öğeler için tekrar Tab tuşuna basarak bunlar arasında dolaşabilirsiniz.

8. Sürükle ve bırak işlevi

Windows gezgini penceresinde istediğiniz bir öğeyi fareyle tıklayarak komut satırına sürükleyin. Böylece Windows, konumu ve dosya adını sizin için dolduracaktır.

Geçmiş tuşlarını kullanın

Geçmiş tuşlarını kullanın
Bir komutu yanlış yazıp Enter'a bastıysanız, aynı komutu harf harf yazmak için F1'e basmayı deneyin


9. Geçmiş tuşlarını kullanın

F1'e basarak önceki komutu harf harf yazmanız mümkün; her harf için F1'e tekrar basın. Önceki komutunuzun bir bölümünü hatalı yazdıysanız bu kısayol sizin için faydalı olabilir.

Okuyucu Yorumları