Komut İstemi sizden korksun: 8 ipucu!

Windows Komut İstemi'nin kapkara penceresinde kaybolmanızı önleyecek, 8 küçük ipucu...

Komut İstemi sizden korksun: 8 ipucu!

Bilmeniz gereken Komut İstemi komutları makalemiz için tıklayın...

Windows komut isteminin (command prompt) öldüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Komut istemi, son zamanlarda biraz geride durmayı tercih ediyor, hepsi bu.

Komut istemi, veya DOS satırı, Windows 8'de hala mevcut ve dosyaları taşımak, kopyalamak, dizinleri listelemek ve çeşitli görevleri yerine getirmekte bize hızlı bir yol sunuyor.

Aslında komut istemi hakkında öğrenilebilecek çok şey var, ancak sizlerle paylaştığımız bu ipuçları sayesinde bilginizi artırmanız mümkün. 

Görünümünü kişiselleştirin

Siyahtan kurtulun

1. Komut istemini özelleştirin

Komut isteminin varsayılan siyah arkaplan rengi üzerine beyaz metin düzeni ve yazı tipi hoşunuza gitmiyorsa bunu kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Windows 7 arama kutucuğuna 'cmd' yazarak komut istemini açın. Başlık çubuğuna sağ tıklayın ve 'Özellikler'i seçin. 'Yazı tipi' sayfasına gidin ve farklı bir yazı tipi seçin.

'Renkler' sayfasını kullanarak ise metinlerin renklerini seçebilir, pencerenin renk düzenini değiştirebilirsiniz.

2. Daha iyi hale getirin

Komut isteminin alanı oldukça dar, fakat 'Özellikler' iletişim kutusundaki bazı ayarları değiştirerek onu büyütmeniz ve bellek miktarını artırmanız mümkün.

'Seçenekler' sayfasını seçin ve önceden girilen komutların kaç tanesinin hatırlanacağını belirleyen arabellek boyutunu 500 olarak ayarlayın. Her 'dir' komutununu kullandıktan sonra hatırlanmaması içinse 'eski kullanımları at' kutucuğunu işaretleyin.

'Yerleşim' sayfasına gidin ve ekran arabellek boyutu bölümünde yüksekliği 1.000 olarak ayarlayın. Pencere yüksekliğini ise 50 olarak ayarlayabilirsiniz.

Yeni işlevler ekleyin

Seçerek kopyalama özelliği de var

3. İşlevler ekleyin

'Seçenekler' sayfasından 'Hızlı Düzenleme Modu'nu etkinleştirin. Bu sayede fareyi tıklayıp sürükledikten sonra sağ tıklayarak komut penceresinden bir metni kopyalamanız, ve sadece sağ tıklayarak komut penceresine yapıştırmanız mümkün olacaktır.

4. Hızlı komut istemi

Komut istemini açıp istediğiniz bir klasöre ulaşmak, klavyeyi kullanarak dizin adlarını yazmak size zahmetli gelebilir. Fakat bunun daha kolay bir yolu var.

Windows Gezgininde istediğiniz bir klasöre Shift tuşunu basılı tutarken sağ tıklayın ve 'Komut penceresini burada aç'ı seçin.

Bir klasöre tıklamadan önce Shift ve Ctrl tuşlarını basılı tutarsanız, komut istemini yükseltilmiş yönetici haklarıyla çalıştırabilirsiniz.

Alternatifler ve kısayol tuşları

PowerCmd

5. Alternatifleri deneyin

Windows komut satırını değiştirmek mümkün olmasa da, ona daha gelişmiş arayüzler sağlayan araçlar mevcut.

PowerCmd, çoklu panel arayüzüyle standart komut satırından çok daha fazlasını yapabiliyor. Console veya Take Command ile ise sayfalı bir komut satırı görünümü elde etmeniz mümkün.

6. Tuşları kullanın

Yazdığınız uzun bir diziyi tekrar yazmak size zor mu geliyor? Yukarı tuşuna basarak en son kullandığınız komutu geri getirebilirsiniz. Geçmişiniz arasında dolaşmak için yukarı tuşuna basmaya devam edin. F7'ye basarak geçmişinizin bir listesini de görüntüleyebilirsiniz.

Aynı şekilde, son komutu harf harf yazmak için sağ ok tuşuna ya da F1 tuşuna basabilirsiniz...

Dosya adını otomatik olarak tamamlayın

Otomatik tamamlama

7. Tab ile tamamlayın

Bir klasörle çalışıyorsanız, o klasördeki dosya ya da alt klasörlerden birinin ismini yazmaya başlayın ve Tab tuşuna basın. İçinde bulunduğunuz klasöre göre, isim otomatik olarak tamamlanacaktır. Aynı klasördeki diğer öğeler için tekrar Tab tuşuna basarak bunlar arasında dolaşabilirsiniz.

8. Sürükle ve bırak işlevi

Windows gezgini penceresinde istediğiniz bir öğeyi fareyle tıklayarak komut satırına sürükleyin. Böylece Windows, konumu ve dosya adını sizin için dolduracaktır.

Geçmiş tuşlarını kullanın


9. Geçmiş tuşlarını kullanın

F1'e basarak önceki komutu harf harf yazmanız mümkün; her harf için F1'e tekrar basın. Önceki komutunuzun bir bölümünü hatalı yazdıysanız bu kısayol sizin için faydalı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

İşe yarar bir şey çıkar diye sonuna kadar okudum. Başlığın çağrıştırdığı ile anlatılanların alakası yok.Komut istemi ile ilgil birşeyler görmek istiyorsanız başka sitelere bakın. Chip artık eski Chip değil, tık almak için başlığı farklı anlamlara gelecek şekilde düzenliyor.

CHIP Online yorumu:
Fikirlerinize saygı duyuyoruz. Ancak başlıkta söylenenle içeriğin nasıl bir farkı olduğunu anlayamadık. Komut İstemi için 8 ipucu dedik, 8 ipucu verdik. Kaldı ki, makalenin en üstünde, komut istemi komutlarına yer verdiğimiz diğer bir makalemize de bağlantı var. Bu makalede yazanları sizin biliyor olmanız, başkalarının da bildiği anlamına gelmiyor. Ya da sizin işinize yaramayan bir yazının başkalarının işine de yaramayacağı gibi bir kural yok.

İlginiz için teşekkür ederiz...

@16 Oca 2015 07:02 Başlık ne çağrıştıyor ki? Benim anladığım komut isteminin görünümü ve kısıtlayıcı bazı özelliklerini alt edebilmek. Siz bazı komutların verilip bu sayede uzaya çıkacağınızı düşünüyordunuz sanırım? Chip'i uzun yıllardır takip ederim, eskiye göre bazı farklılıklar ve ticari düşünceyle hazırlanan haberler olduğunu ben de düşünüyorum. Ancak en nihayetinde bu bir işletme. Arkasında emek harcayan insanlar var. Hem dergi hem de web sitesi olarak insanlara -özellikle teknoloji konusunda çok eksik olan insanlara- hizmet veriyor. İnsanların hiçbir ücret talep etmeden saatlerini harcayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Son olarak, Chip yönetiminin de cevap verdiği gibi herkesi kendiniz gibi düşünmeyin. Bu makalede yazılanların yarısını ben bilmiyordum. Bilmek zorunda da değilim. Öğrenmiş oldum. Chip sana gelince :P, benim de bazen eleştirdiğim noktalar var yukarıda söylediğim gibi ama yıllardır yaptığınız işe de saygım kesinlikle mevcut. Kolay gelsin.

@16 Oca 2015 14:41 @16 Oca 2015 14:41 Verdiğiniz cevapla yukarıdaki yorum Arasında hiçbir alaka bulamadım. Önünüze çıkan her konuyu eleştirip bu sayede kendinizi 'bilişim uzmanı' diye görerek egonuzu tatmin edeceğinize yorumlara ek bilgiler ekleyerek insanları bilgilendirmeye çalışın. Ayrıca 'bu komutlar sayesinde uzaya çıkacaksınız ' dediklerini de yukarıda görmedim artık metni nasıl okuduysanız. O kadar bilgiler arasından tek derdiniz başlık ile içeriğin uyumsuzluğu olmuş ki ben bir uyumsuzluk da göremiyorum.

Chip Online'nın yorumlar sayfasında yazısına ilk defa rastlıyorum. Okuyucularla iletişim açısından güzel bir durum. Bu yazıda size hak veriyorum. Siz 8 ipucu verdiniz, dahasını isteyen başka yerlerden arayıp bulabilir. Maksat okuyucuda bir fikir oluşturmak değil mi? Sonuçta Chip Online bir eğitim sitesi değil!. Saygılar.

bunun kitabı var bende hepsini biliyordum =))

Saka gibi bildigin cevap vermis chip :) herhalde canina tak dedi elestirilere daha fazla dayanamadi. Sen cok yasa chip ;)

bence gayet yararlı bir bilgi teşekkürler CHIP

@17 Oca 2015 14:22 Bence artık yararı yok :) gereksiz.

cmd kullanılmaz oldu siz konusunu açmışsınız... ne komik durum...

O işe yaramaz dediğiniz komut satırı hayat kurtarıyor.Tabi normal kullanıcıların hakettiği değeri vermediği doğru.Örnek verilmesi gerekirse silemediğiniz dosyaları bilgisayarı komut satırıyla başlatıp silebilirsiniz.Ayrıca açılmıyan windowsunuzdaki verileri kurtarabilirsiniz.bunun dışında nerede ne zaman lazım olacağını bilemezsiniz ama ihtiyaç olduğunda herhangi bir kod derleme sistemine ihtiyaç duymadan küçük uygulamalar yazabilirsiniz.Bunlar size önemsiz gelebilir fakat askerdeyken işlerimi ne kadar kolaylaştırdığını anlatamam.Bunlar sadece şu an için aklıma gelenler.

format c: :)

Eskiden öyleydi. Format c; yada hdd bölme komutu neydi win98 -- 95 -- 3.1 lerde

Sen de yorum yaz