Konsol savaşı: Hangisi daha sağlam?

Xbox 360, PS3 ve Wii'nin sağlamlığı bu kez güvenilir bir kaynaktan, direkt garanti firmasından geldi

Microsoft'un Xbox 360 modeli dünyadaki en yaygın ve en başarılı oyun konsollarından birisi. Ancak kırmızı ışık hatası verip bozulduğu için kötü bir ünü var. Özellikle ilk üretilen Xbox 360'ların bozulma oranı çok yüksekti. Ancak yeni sürümlerin bozulma oranı daha düşük.

Bu ilk sürümlerden kalan kötü ün, kullanıcıların anonim oy verdiği "araştırmalarda" yüzde 50'ye yaklaşan bozulma oranlarıyla abartı bulunan istatistiklere de sebep oldu. SquareTrade elektronik garanti firmasının yaptığı araştırma daha gerçekçi sonuçlar ortaya koysa da oran hala şaşırtıcı derecede yüksek.

SquareTrade, ölümcül sistem hatası yaşayan yani tamamen bozulan Xbox 360'ların giderlerini karşılamış ve oranın ilk iki yıl için yüzde 23.7 olduğunu söylüyor. PlayStation 3'teki bozulma oranı yüzde 10 olurken, her iki konsoldan daha basit bir yapısı olan Nintendo Wii ise sadece yüzde 2.7 bozulma oranına sahip.

16.000 konsolda sorunların sebepleri

Bozulan toplam 16.000 konsolun analizine göre Xbox 360'ın meşhur kırmızı ölüm halkası (RROD) arızaların yarısının sebebi. RROD olmadan Xbox bozulmalarının oranı yüzde 11.7'yle PS3'le yakın seviyeye geliyor.

Hem Xbox 360 hem de PS3'te karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri de disk okuma hataları oldu. Wii sorunlarının sebebi ise güçten kaynaklanıyordu.

SquareTrade'in önemli bir bulgusu da kullanıcı tecrübeleriyle destekleniyor. Microsoft geçen yıl Kasper çipseti çıkarttığından bu yana RROD hatalarında dev bir düşüş yaşandı.

16.000 konsolda sorunların sebepleri

24 saat kullanımda konsolunuzun yanma ihtimali...

Konsolunuzun bozulma ihtimali her zaman var

Garanti sunan firma RROD'nin gerçek etkisinin araştırmalarına yeterince yansımadığından şüpheleniyor. Firma, Microsoft'un genişletilmiş üretici garantisinin reklamını oldukça sağlam yaptığı için kullanıcıların çoğunun SquareTrade'i atlayarak, sorunlarını direkt Microsoft'a aktardığını düşünüyor. SquareTrade, sorun yaşayan kullanıcıların yarısının SquareTrade'i atlayarak Microsoft'a başvurduğunu e-posta ile kullanıcılara yolladığı anketten öğreniyor.

SquareTrade, araştırmasındaki istatistikleri etkileyen bir diğer önemli faktörün de kullanıcıların konsol başında geçirdikleri ortalama süreyle ilgili olduğunu belirtiyor.

Wii oyuncuları konsollarını diğer oyun konsollarına göre daha az kullandıkları için de arıza oranı düşük oluyor. 2009 Nisan ayında Nielson'dan gelen verilere göre ortalama PS3 oyun süresi ayda 19.85 saat, Xbox 17.5 saat ve Wii 8.6 saat. Bu hesabı da kendi araştırmasına katan SquareTrade, Xbox 360'ın 24 saatlik kullanımda yüzde 1.35'lik ihtimal ile en yüksek bozulma şansına sahip konsol olduğunu ortaya koydu. Bu ihtimal PS3'te yüzde 0.5, Wii'de ise yüzde 0.31.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

xbox neyin birincisi arızaların mı:))ama şimdi bunada bi kulp bulur iksbaksçılar buda yalandır ya falan diye duyar gibiyim:)

Wii'den grafik anlamında bir şey beklenemeyeceğine ve Xbox 360'ın da durumunun mâlum olduğuna göre daima PlayStation 3 !!

Ps4 ne zaman çıkacak yahu

wii yi hiç saymayın zaten o bi oyuncak yeni jenerasyon konsolda playstation 3 ipi göğüsledi bu durumda alttaki arkadaşında dediği gibi bunada bi kulp bulurlar.zaten ps3 farkı ortaya çıkmaya başladı ps3 e özel çıkan oyunlarda inanılmaz bi grafik şöleni yaşanıyor unacharted2 bunun en güzel örneği ilk etapta ama tabi bunlar bi başlangıç.playstation3 e ve sony'e çamur atanlara güzel bir şamar daha..

ps3 oyuncuları kandırıyor.Xbox 360 ile gerçek oyun deneyimini yaşayın.Tamam ilk 360 lar bozuluyordu .Artık yeni 360 larda bu durum yok dneek kadar az hatta yok :D
O yüzden gerçekçi grafiklerl eoyn oynamk istiyorsaız daima xbox360 derim.Hem ps3 hemde xbox360 oynayan birisi olrak trafsız olmak istim

oyunlarına gücüm yetse ps3 ama oyle bir durum olmadığı için orta direk konsolu xbox360.

adi gecen 3 konsola da sahibim. wii eglenceli fakat sıkıcı, ps3 cok saglam ama hantal ve xbox 360 cok hızlı.

Ben su anda sadece xbox ı kullanıyoru çünkü ps3'ü açmak bile istemiyorum. Bence xbox ın ps3 ten kötü yanları şu
1. ülkemizde yasal hiçbir destek/satışı yok
2. online oyunları paralı
3. ısınma problemi var

+larıysa

1. ucuz
2. daha hızlı ve kişiselleştirmesi çok kolay

Sonuç olarak da bendeki xbox 360 ilk çıkan seriden ve refurbished bir cihaz. Ama 2 yıldır hiçbir hata/sorun yaşamadım.

Ülkemiz şartlarında ps3 e göre ucuz ve oyunları ilacıyla kullanılabildiğinden işini bilenler xbox alıyor...

sonuna kadar playstation sonuna kadar sony.yeni çıkacak olan ps3 e özel oyunlar bi harika muhteşem bir grafik şöleni bizi bekliyor.xbox uncharted2 deki grafikleri rüyasında göremez arkadaşım hangi grarfiklerden bahsediyorsun sen ya komik olmayın.hala xbox diyorsunuz ya size ne diyim bilemiyorum.

hala xbox 360 diyenlere pes diyorum artık bu kadar mı fanboy olunur kardeşim kabul edin işte çakma tayvan parçalarıyla üretilen xboxların sonu bu işte kabul edin bu gerçeği artık.zafer yine playstation'ın oldu.xbox ın arkasında kim var microsoft kimdir microsoft yazılım şirketi peki playstation'un arkasında kim var SONY yani elektronikte dünya devi.sonuca şaşırmamak lazım.

Pc varken konsollardan dost olmaz bunlar ancak cüzdan cürüten virüs icat ederler

bizde senelerin pc kullanıcıyız ama konsolun tadını alan dev ekranda oyun oynayan ve harika grafikler içinde kaybolan biri kolay kolay pc de oyun oynamaz şahsen ben oynamıyorum çünkü sarmıyor artık kesmiyor kardeşim.bu durumda playstation 3 ile yola devam ediyoruz demek.yaş 27 ve ben hala bi oyun müptelasıysam bunu konsollara borçluyum.

Görüntü kalitesi açısından bence xbox360 daha iyi. Yalnız ps3'ün(ps3 slim değil çünkü onda linux desteği kaldırıldı) linux desteği + cell işlemcisi teknolojisi açıkçası ilgimi çekmiyor değil.

görüntü kalitesi xbox ta daha iyi diyen arkadaş multi platform oyunlarda evet xbox daha iyi ama ps3 e özel çıkan oyunlarda fark bariz belli inanılmaz grafikler var ps3 te çünkü port edilmiş oyun değil özel oyun mesela uncharted2 mart ayında çıkacak olan god of war 3,gt5,heavy rain,the last guardian bunları mutlaka inceleyin ve görüntü nasıl olur bakın.playstation ın güç gösterisi asıl şimdi başlıyor.

haha (: ''--Pc varken konsollardan dost olmaz bunlar ancak cüzdan cürüten virüs icat ederler''
08 Eyl 2009 11:07
gülüorum sadece ..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir