Konuşamayan ALS Hastaları ile İletişim Kuruldu...

Bilim insanları, ALS hastalığı konuşamayacak kadar ilerleyen hastalarla, sınırlı da olsa bir iletişim yöntemi geliştirdi...

Konuşamayan ALS hastalarıyla iletişim kuruldu...

Bilim insanları, insanların kaslarının kontrolünü kaybettiği ileri seviye Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastaları ile iletişim kurmayı amaçladıkları bir deneyde başarılı oldular. Bu deneme, bir çeşit beyin-bilgisayar arayüzü içeriyordu ve bu arayüz, hastaların sorulara basit bir şekilde "evet" ve "hayır" cevaplarını vermelerine imkan tanıyordu.

Durum hastaların düşünmelerini engellemiyor ancak hastalığın ciddiyetine göre konuşmalarını veya hareket etmelerini engelleyebiliyor. Bu denemelerdeki hastalar en kötü şekilde etkilenmiş olanlardı ve gözlerini bile oynatamıyorlardı.

Çalışmada kullanılan yöntem "yakın-kızılötesi spektroskopi" (near-infrared spectroscopy) olarak adlandırılmakta. Beyin hücrelerinin aktivitesi, kandaki oksijen seviyelerini etkilemekte ve bu da kan rengini değiştirmekte. Bilim insanları, ışığı kullanarak, kanın rengini belirleyebildi ve buradan da hastanın cevabını anlayabildi.

Hastaların güvenilir cevaplar verebilmelerinden önce bilgisayarın, cevapları doğru algılamak için eğitilmesi gerekmekteydi. Güvenilir cevaplar için de sorular birden fazla kez sorularak verilen cevaplar doğrulanmaktaydı.

Tekniğin geliştirildiği İsviçre'deki Wyss Center'dan Profesör John Donoghue, "tamamen kilitlenmiş bir kişi iletişim kurabilirse, zihni çevresindeki dünya ile etkileşime geçmesi için serbest bırakıyorsunuz. Bu etkileyici bir şey" cümlesini kuruyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Her ne kadar sağlık alanı ilerlese de hala çok büyük eksiklikler var.Daha yolun cidden başındayız.Bilip bilmediğimiz binlerce hastalık var çaresi olmayan daha.En basitinden:Göz Tembelliği.

@06 Şubat 2017 05:53 İnsanlar gücünü saçma sebeplerle yaratılan savaşlara vs. aktarmayıp da bu tip alanlara aktarsaydılar, bir çok sorunu ortadan kaldırmış olurduk.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir