Korsan Windows kullananların kafası karışık

Korsan Windows kullananların kafası bir kez daha karıştı: İşte Microsoft'un son hamlesi...

  • Ali Güngör
Korsan Windows kullananların kafası karışık
Microsoft'un güvenlik kalkanı sadece yasal kullanıcılar için

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ücretsiz anti-virüs yazılımı Microsoft Security Essentials , güvenlik için para harcamak istemeyen veya ödeyemeyen kullanıcılara yönelik bir ürün. Özellikle dünyanın gelişmekte olan ülkelerinde, virüs salgınlarının büyüyecek ortam bulmasını engelleyecek. Bu yazılımı korsan Windows kullananlar kuramayacak.

Microsoft Genuine Windows Team yöneticisi Alex Kochis "Kurulum esnasında Windows'un yasal bir kopyasını kullandığınızı onaylatmanız gerekiyor." diyor. Genuine Windows, yani orijinal Windows şemsiyesi altında şirketin pek çok anti-kopya teknolojisi yer alıyor. Bunların arasında ürün aktivasyonu, onaylatma ve uyarı parçaları mevcut. Bunlar bilgisayarda kurulu Windows'un orijinal olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol ediyor.

Haberin devamında: MS hangi yazılımların korsan kurulmasına göz yumuyor?

Microsoft'un göz yumdukları ve yummadıkları

Internet Explorer'ın eski sürümleri çok tehlikeli

Microsoft'un orijinal yazılım denetiminde başarısız olursanız karşınıza Microsoft'un internet sitesi çıkıyor. Bu sitedeki bağlantıda nereden Windows satın alabileceğinizi bulabiliyorsanız. Eğer gerçekten elinizde orijinal bir Windows varsa ve yine denetimden geçemezseniz, Microsoft ile bağlantıya geçerek sorununuzun giderilmesini sağlayabiliyorsunuz ve Microsoft size bazı durumlarda ücretsiz bir Windows veriyor.

Korsanlara dönersek, Microsoft politikası sadece Security Essentials'da geçerli değil. MS sunduğu diğer ücretsiz yazılım ve araçları da korsan kullanıcıların indirmesine müsaade etmiyor. Ancak istisnalar da yok değil. Örneğin Internet Explorer 8 istisnalar içerisinde yer alıyor. Dünya üzerinde korsan Windows XP kullananlar IE6'dan vazgeçmediği için büyük bir küresel güvenlik riski var. Microsoft korsana göz yummak pahasına Internet Explorer'ın son sürümünü herkese açıyor ve IE6'yı bitirmeye çalışıyor.

Haberin devamında: Windows Update'de neler oluyor?

Windows Update ve eleştiriler

Windows Update'teki güvenlik güncellemeleri korsanlara da açık

Microsoft sadece Internet Explorer için istisna yapmıyor. Windows kullanıcılarının genelini korumak için korsan kopya kullananların da Windows Update aracılığıyla güvenlik güncellemelerini indirmesine izin veriyor. Sonuçta virüs yuvası olan her bilgisayar, diğerleri için de tehdit oluşturuyor.

İşte bu düşünce üzerinden yola çıkan bazı kullanıcılar Microsoft'un Security Essentials'ı herkese sunmamasının yanlış olduğunu söylüyorlar. Bu düşüncede olan kullanıcılara göre yazılım herkese açık olsun ki herkesin içinde yer aldığı bilgisayar ekosistemi virüslerden daha iyi korunabilsin. İnternet üzerinde kullanıcı forumlarında bu mesele tartışılmaya devam ediyor. Öte yandan güvenlik analizcileri, yani bu işin uzmanlarından biri tam tersi bir yorum ile arada dikkatimizi çekiyor.

Gartner'ın güvenlik analizcisi John Pescatore "Microsoft'un Security Essentials'ı kopya Windows'lara vermesinde bir anlam görmüyorum. Sonuçta pek çok ücretsiz ve kaliteli anti-virüs var. Alternatifler varken bu konuda Microsoft'un üzerine gitmek manasız. Öte yandan alternatifsiz olan Windows güvenlik yamalarını Microsoft zaten paylaşıyor."

Tıklayın: Microsoft Windows XP, Vista ve Windows 7 için Security Essentials ,

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

aman ne büyük sorun :)

Herşey microsoftun elinde normalde bir emir ile tüm korsan windowsları çökeltir ve sizinde bu durum karşısında hiçbir hakkınız olmaz :D Ama böle bişide yapmaz nede olsa dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi(vede korsan işletim sistemi) :D

Orjinalleştirmenin 1001 yolu var malesef :/ daha fazla da olabilir :) ie ve wmp gibi yapmışlar sanırım bunu da.

Bu sorunu çözmek kolay, 1 dakika içinde windowsu lisanslayabilirsin:).

yaşasın linux

Bu yeni bir şey değil ki.Microsoft'un sitesinden ne indirirsen ilk önce orjinallik doğrulaması yapıyor zaten.Servis Packler içinde hep böyle derler ertesi gün kırılır.

buda windows 7 belli aralıklar ile orjinal olup olmadığını kontrol edicek aslında mantıklı ama KIRARLAR bunuda :-) virüs programına gelince orta seviye virüsleri yakalıyor pc kaynağını fazla tüketmiyor ama kurarken ms anahtarını kontrol ediyor

boşversenize yalan iş bu denemesinide yaptım normalde hadi kopya korsan ürüne belkide daha hiç aktive edilmemiş ve ürün anahtarı girilmeden kurulmuş bir windows 7 üzerine bile kurulabilir halde iken ürünün orjinalolması lazımkelimesi bir hayli saçma.korsan ürünlerin içindede birkaç ufak ayar ile yeniden aşılabiliyor ve kurulum sonrası yine yapılacak bir kaç ufak ayar ile esentinalin ürün anahtarı yokla özelliğide devre dışı bırakılabiliyor.

bence cok güzel bir uygulama biz lisaslı kulanıcılardan başka kulanan olmasın cünkü biz bu windows'sa para veriyoruz korsanlar kullanmasınlar artık kusura'da bakmasınlar

Yanlız Genuine geçilebiliyor=)

zırt pırt benim pc yi net üzerinden denetleyecek ya bu adamlar iice patron kesildi bilgisayarımın başına

benimki kopya ama en kurdum

''bence cok güzel bir uygulama biz lisaslı kulanıcılardan başka kulanan olmasın cünkü biz bu windows'sa para veriyoruz korsanlar kullanmasınlar artık kusura'da bakmasınlar''
-----------------------
benim ki de lisanslı ama ben beleşe yaptım:))

Adamlar her türlü tekel olma yolunda,win7 gibi bu yazılımda bir müddet denendikten sonra ( gönülü kullanıcılar sayesinde ) ücret karşılığı satılmaya başlar.
Anlamadığım şu; %90 oranında windows işletim sistemleri kullanılıyorsa,yani bu kadar büyük bir kullanıcı kitlesi varken işletim sistemlerinin fiyatları çok fazla değilmi?

Korsanı direk kullanan yoktur heralde.Yoksa ne yapalım 30 günlük (taş patlasa 120) windowsu.Her korsan kullanan kurt, aktifleştirme işini de hallediyodur :)
Şahsen her formattan sonra ilk iş : Activation crack ...:)

Benim İçin Kötü Oldu Ama Merak Etmeyin BunudaKırarlar Belki Güncellemelerde yakalanır pc Oma Onuda Manuel Yaparlar Forumlardan Hallederler Yani İşletim Sistemini Kırabilen Bunu Cok Rıhat Kırar

aman sanki ne olacak bizde kaspersky kullnırız hem daha iyi

Ve Microsoft baklayı ağzından çıkardıııı

12.47 elbetteki isletim sistemlerinin fiyati cok fazla kampanya yapmak istediklerinde gülünc fiyatlara verebiliyorlarsa fiyatini herzaman assada tutsalar korsanlarla ugrasmak zorunda bile kalmazlar orjinal kullanmayi kim istemezki..

korsanlarda kuruluyor denenmiştir :P

Aslında Linux iyi gibi bu konuda ama geçenlerde ben fazla kurcalamaktan onunda haşadını çıkardım.Özellikle wireless driverı nın

Nod32 kullanıyorum ve microsoftun anti-virüsünden kat kat daha iyi bana göre !

Valla özellikle Windows 7 piyasaya çıktığında lisanslı olarak Home Premium almak istiyorum. Çok kişinin de böyle düşündüğüne eminim. Ancak (bilgisayardan bilgisayara taşınabilir) full bir lisans azami 100 dolar olmalı ki alabilelim. Bu bile Türkiye şartlarında fazla ve çoğumuz çok zor şartlarda bilgisayar alıyoruz. Yine de eminim ki benim gibi kullanıcılar 100 dolar gibi bir rakamı bir şekilde gözden çıkaracaktır. Yükseltme sürümleri ise bu fiyattan yüzde 40-50 aşağıda olmalı.

Yeni alınan tüm pc ler neredeyse Windows lisansıyla satılıyor. Ben wistayı silip yerine windows 7 kurduğumda lisansmı almam gerekir. aynı malzemeye iki kere para öde bu ne kadar yasal.

Bulurlar bi çaresini bununda :D

windows crack die bişey var hertürlü activite olur biz türklerden kaçmaz bişey artı ben arkadaşlara şu öneriyi söylemek isterim ki her bedava yazılımı kullanmayan neden çünki her güncelleme yapımın da ya sistemin açık bir yerinden virüs giriyor yada microsoft korsan yazılımı bulmakta gecikmiyor tabiki korsani tafsiv etmiyorum ama yazılım fiyatları çok pahalı seckin dere lüleburgaz

gerekli dosyasını silmek yeter windows media player ide böyle yüklemiştim:xD

microsoft güldürme bizi :)))))))))) adamlar 2 güne kalmaz hallederler :))))))))))))

korsan kullanımlar kul hakkına giriyor. vede sorumlusu yine biziz. eğer bill gates müslüman olursa sayemizde cennete gider :)
halkımızda maddi açıdan yetersiz olduğu için para veremiyor.
anlayamadığım bir nokta ise şirketlerde dahi korsan kullanılıyor. ayıp denen birşey var. hadi parası olmayan mecbur. internet kafeciler bile korsan kullanıyor.
yinede tebrik etmek lazım korsan olduğunu tesbit etseler bile yine o sisteme yama vs... diğer programlara izin veriyor

gaddar biri olsa korsan bildirimi aldığı yerde sistemi çökertmek için programlar yazdırırdı
kıymetini bilelim bill amcamızın :D:):)

Microsoft Security Essentials için ne dert edeceğim. kullansam ne olu kullanmasam ne olur. başka programlar çare olmuyormuymuş. üstelik başarısı ne ki? bu konuda ms korsana değil bütün herkese sorun çıkarsa kaç yazar?

Gelişmiş ve kişi başına geliri yüksek olan ülkeleri hariç tutarak,bizimki gibi ülkelerde en çok 80-100 dolara satılabilecek ürünleri 250-350 gibi fiyatlarla satmak ta farklı bir korsanlık türü değil mi...Gates amcamız 10.000 dolara da satmak ister, eğer alıcı bulabilirse.Ama devletimiz, vatandaşını düşünen bir devlet olacak ki ona ''arkadaş, sen bu ürünlerini benim ülkemde de satabilmen için şu, şu fiyatı geçemezsin'' diyecek.Ama bu defa yine Bill Amcamın kontrol ettiği Dünya Ticaret Örgütü vb. bu işe bir yerlerde takoz koyar ve ''Sen, benim Bill'imin senin ülke halkını kazıklamasına engel olamazsın,ticaretin adam soymaya varan şeklini sen ülkende bile frenleyemezsin , sonra fena yaparım haaa'' deyiverir. Emeğe saygı tamam ama insafsız ücretlendirme politikası korsanın tek başına en az yüzde seksen nedenidir.

Sen de yorum yaz