Korsan yakayı nasıl ele verdi?

Bir müzik grubunun şarkılarını torrent'e sızdıran korsanın kimliği herkesi şoke etti.

Korsan yakayı nasıl ele verdi?
Grubun son single'ını torrent'e sızdıran kişinin grubun yöneticisi olduğunu öğrenen grup üyeleri büyük şaşkınlık yaşadı.

Müzik grubu Buckcherry, en son single'larının bir torrent sitesine sızdığına görünce küplere bindi. Ancak grup için işin daha korkunç yanı, torrent'e bu single'ın nasıl sızdırıldığında gizliydi.

Single'larının bu şekilde torrent'e sızmasından son derece rahatsız olduklarını ifade eden ve büyük hayal kırıklığı yaşayan grup üyeleri, şarkılarının en önce fanları tarafından dinlenilmesini istediklerinin altını çizdi.

Ancak TorrentFreak, çok geçmeden gerçeği tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi: Torrent'e grubun son single'ını sızdıran kişi çok da uzaklarda değildi: O kişi, grubun bizzat içinde olan ve grubun yöneticisi John Klemme'dan başkası değildi.

Klemme'nin suçüstü yakalandığını açıklayan TorrentFreak, bir şarkının kendi kendine torrent'e sızamayacağını ve insanüstü bir yeteneği olmayan hiç kimsenin yayınlanmamış bir materyali torrent'e gönderemeyeceğinin altını çizdi.

Asıl suçlunun yakalanma hikayesi ise şöyle: Torrent'e bu single'ı gönderen kişinin önce IP adresi tespit edildi; ardından aynı IP adresin WikiPedia'nın Buckcherry ile ilgili olan sayfalarını düzenlediği tespit edildi. Bunun ardından potansiyel suçlu olan grubun yöneticisine email ile mesaj gönderen grup üyeleri, yöneticiden aldıkları yanıt mesajının da aynı IP'den geldiğini görünce işin aslı ortaya çıkmış oldu.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

verilen bu kdar emege yazık bence korsan kullanmayalım.

reklamını yapmış işte daha ne istiyor.
acaba diğerleri de bu şekilde mi yapıyor :S

Bedava reklamın yolunu da buldular :D

Reklam kokan hareketler bunlar!!! :D

Erdinç18 arkadaşımıza katılıyorum tabi korsan kullanmayalım ama insanlar hayatında yalan söylememek lazım herkes korsan kullanıyor yalan yok. ama diğer arkadaşlarımız da haklı reklam kokan hareketler bunlar :F

Yazilanlar acik. Arkadaslar mi dikkatli olumuyorlar ben mi fazladan kafa yoruyorum. Korsan oldugu ileri sürülen parcalar zaten bizzat üreticileri tarafindan buralara sürülüyor. Microsoft da digerleri de zaten hep bunu yapmiyorlar mi. Bu grup sadece biraz acemice bu isi yapmis ve suc üstü yakalanmis hepsi bu.

Taktik uyusturucu pazarlamacilarininkiyle aynidir. Önce gerekirse maliyetinin altinda piyasaya mal sür. Pasta o kadar büyük ki bunu reklam giderine say. Malin kacinilmaz vazgecilmez sekilde yerlesince de tipki yazilimcilarin yaptigi gibi yaygarayi bas devletleri kullan cezalandiracak mekanizmalarla artik sagma vaktin gelmistir. Bu sistem ne yazik ki müsteri toplulugu tek tek ölene kaybedilene kadar doymuyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir