Laptop'unuz sizi yavaş yavaş nasıl öldürüyor?

Laptop kullanıcıları, bu haber sizin için... Ama okuyacaklarınız çok da hoşunuza gitmeyebilir...

Bilek sorunları, sırt ağrısı ve sonuç

Bilek sorunları, sırt ağrısı ve sonuç

Bilek sorunları

'Karpal tünel' olarak adlandırılan bu sorun, klavye uzun süreler kullanıldığında meydana gelebiliyor ve sadece laptop'lara özgü değil. Ama laptop dizinizin üzerindeyken yazı yazdığınızda bu alanın darlığı nedeniyle rahatsızlık verebiliyor. Kollarınız ve elleriniz doğru biçimde konumlanmadığında kas ağrıları oluşabilir.

Sırt ağrısı

Bazı laptop'lar oldukça ağırlar. Bir evrak çantası veya sırt çantası içinde taşıdığınızda ağırlık daha da artıyor ve bu da beraber dolaştıkça sırt kaslarınızda baskı oluşturabilir ve ağrılara yol açabilir.

Bütün bunlar laptop kullanırsanız kısır olacağınız, sağır veya kör kalacağınız anlamına gelmiyor. Bu sadece bir ihtimal ve dikkat etmeniz gerekli. Bu risklerin hepsi uzun süreli laptop kullanımında ortaya çıkıyor ve gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Sorunların tümünü çözmese de bir tablet PC veya netbook kullanarak riski azaltabilir, en azından daha hafif, daha serin ve sessiz çalışan bir cihaza sahip olabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu etkilere zaten notebook olsa da olmasa da maruz kalıyoruz...
Tek doğru ve geçerli madde erkeklerde ki kısırlık etkisi doğrudur ama direk kısırlığa sebep olmadığı, sperm kalitesinde düşüşe neden olduğu söyleniyor.Notebook dizindeyse kısır olmuyorsun.

Bir laptop kullanıcısı ıkarak gözümün korktuğunu söyleyebilirim ve Chip e bu çok çok önemli ve hayti bilgileri verdiği için çok teşekkür ediyorum..

yazının sonundaki tablet yada netbook önerisine nedense hafifçe gülümsedim :) chipten tablet yada netbook hediyesi bekliyorum :)

Notebook'u kim dizinde kullanır ki :( fan olayı doğru özellikle güçlü ekran kartına sahip notebooklarda bu daha belirgin, bunu önüne geçmek için soğutucu almak gerekiyor, soğutucunun sesi daha az ve soğuttuğu müddetçe bilgisayar fanı çalışmıyor.

Direk belden aşağı vurmuşlar =)

Bu etkilerin çoğu masaüstüler için de geçerli değil mi?

5 - 6 saat pes oynadığım zaman gerçekten de psikopatlaşıyorum. makineyi kırasım geliyor. ideali 1- 2 saat kesinlikle

Neyse ki laptopum yok ama ben de çok fazla cep telefonu kullanıyorum ve sürekli internete gidiyorum. Spermlerin cep telefonu frekanslarından da pek hoşlanmadığı malum.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir