Laptop'unuz sizi yavaş yavaş nasıl öldürüyor?

Laptop kullanıcıları, bu haber sizin için... Ama okuyacaklarınız çok da hoşunuza gitmeyebilir...

İşitme ve görme kaybına yol açabiliyor

İşitme ve görme kaybına yol açabiliyor
20 dakikada bir gözlerimizi dinlendirmemiz öneriliyor...

İşitme sorunları

Elektrik kesildiğinde evinizin ne kadar sessiz kaldığı dikkatinizi çekmiştir. Yüksek bir ses çıkarmasa da, laptop fanı genellikle çalışır durumdadır ve diğer bileşenler de tamamen sessiz değildirler. Bu düşük seviyedeki ses hayati bir risk oluşturmasa da zamanla kısmi işitme sorunlarına veya sağırlığa yol açabilir. Sıkça kulaklık kullanan ve yüksek ses seviyelerine maruz kalan kullanıcılar için risk daha yüksek.

Görme bozuklukları

Uzun süreyle laptop ekranına bakmak gözlerinizi bozabilir, baş ağrısı yapabilir, göz kuruluğuna yol açabilir ve zamanla gözlerinizde kalıcı etkilere yol açabilir. Dr. Nathan Bonilla (FAOO), göz sağlığı için şunları tavsiye ediyor: "Dijital aletleri kullanırken zaman zaman ara verin, göz kırpın ve nefes alın. Bu doktorlar arasında 20/20/20 kuralı olarak biliniyor ve her 20 dakikada bir 20 saniye süreyle 20 fit uzakta bir nesneye bakıyorsunuz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu etkilere zaten notebook olsa da olmasa da maruz kalıyoruz...
Tek doğru ve geçerli madde erkeklerde ki kısırlık etkisi doğrudur ama direk kısırlığa sebep olmadığı, sperm kalitesinde düşüşe neden olduğu söyleniyor.Notebook dizindeyse kısır olmuyorsun.

Bir laptop kullanıcısı ıkarak gözümün korktuğunu söyleyebilirim ve Chip e bu çok çok önemli ve hayti bilgileri verdiği için çok teşekkür ediyorum..

yazının sonundaki tablet yada netbook önerisine nedense hafifçe gülümsedim :) chipten tablet yada netbook hediyesi bekliyorum :)

Notebook'u kim dizinde kullanır ki :( fan olayı doğru özellikle güçlü ekran kartına sahip notebooklarda bu daha belirgin, bunu önüne geçmek için soğutucu almak gerekiyor, soğutucunun sesi daha az ve soğuttuğu müddetçe bilgisayar fanı çalışmıyor.

Direk belden aşağı vurmuşlar =)

Bu etkilerin çoğu masaüstüler için de geçerli değil mi?

5 - 6 saat pes oynadığım zaman gerçekten de psikopatlaşıyorum. makineyi kırasım geliyor. ideali 1- 2 saat kesinlikle

Neyse ki laptopum yok ama ben de çok fazla cep telefonu kullanıyorum ve sürekli internete gidiyorum. Spermlerin cep telefonu frekanslarından da pek hoşlanmadığı malum.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir