LHC dünyanın ilk zaman makinesi mi?

Bu dev makine dünyanın ilk zaman makinesi olabilir mi? İşte çok konuşulacak bir teori...

Dev çarpıştırıcı zaman makinesi mi?
Birçok soru cevaplanacak, ama ne zaman?

Büyük Hadron Çarpıştırıcı Vanderbilt Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Tom Weiler'ın teorisiyle tekrar gündeme oturmaya hazırlanıyor. Bilindiği gibi Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın ana amaçlarından biri de Higgs parçacığı ya da diğer adıyla "Tanrı parçacığı" adı verilen ve protonların, elektronların ve nötronların neden kütlelerinin olduğu sorusuna cevap bulmak.

Bazı bilim adamların bu parçacağın yanında bir de "Higgs tekliği" adı verilen ikinci bir parçacağın oluşacağını düşünüyor. İşte Weiler ve araştırmacı arkadaşlarının teorisi de burada başlıyor. Bu teoriye göre, ikincil oluşacak Higgs parçacağı beşinci boyuta geçebilecek ve zamanda ileriye ya da geriye hareket edebilecek.

Weiler şunları söylüyor; "Teorimizin doğru çıkması uzak bir ihtimal ancak hiçbir fizik kuralının ya da deney kısıtlamalarının dışına çıkmıyor. Zamanda yolculuk bu parçacıklara bağlı olduğu için paradokslara neden olmuyor. Yani bir insan zamanda geriye dönüp ailesini kendisi doğmadan öldüremez. Ama eğer bilim adamları Higgs tekliklerini kontrol edebilirlerse zamanda ileriye ya da geriye mesaj gönderebilirler."

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

neden olmasın İMKANSIZ diyemem akla ve mantığa çok zor gelio..

olmaz öyle şey.

Nasıl fizik kuralının dışına çıkmıyor yahu, çok güldüm, zaman göreceli bir kavramdır, dünya zamanı, uzay zamanı,jupiter zamanı, ışık zamanı hepsi fakrlıdır, ortada bu kadar fark varken hangi zamanda yolculukdan bahsediliyor, zamanda ileri gitmek teorik olarak mümkün ama geri gitmek diye bir şey söz konusu dahi değil.

Şuana kadar somut bir bulguya raslanıldı mı? Bence, boş işlerle uğraşıp duruyorlar. Sadece filmlerde olur bu. :D

yok daha neler

S.a yaşanmış(geçmiş) ve yaşanacak(gelecek) olan hiçbirşey hiçbir zaman değiştirilemez.!

belki Einsteinin nesnenin ışık hızından daha hızlı hareket etmesi yani zamanı bükmesi fikrini dile getirseler daha akla yatkın olabilir di.

ama adamlar en uc noktayı hayel edip ona enyakını yapmaya çalışıyor olabilirlerde?
hadron çarpıştırma deneyi baya büyük ve kapsamlı bi deney bence bu deneyin sonucunda elde ettikleri herneyse bizim ülkemize bu bilgilerin gelmesi 20 yılı bulur.

"...Yani bir insan zamanda geriye dönüp ailesini kendisi doğmadan öldüremez..." adamın verdiği örneğe bak! :)

Bu teoriye sıcak gözle bakmıyorum. Zaten teorinin sahibi de olabilmesinin düşük ihtimal olduğunu belirtiyor. Bu deney evrenin nasıl oluştuğunun incelenmesi için bir deneydir. Küçük yan etkileri olabilir ancak bu makine başka türlü amaçlarla kullanılmaz. Araştırmak isteyen somut kanıtlarını araştırsın, bulsun ancak dediğim gibi bu teorinin gerçekleşeceğini pek sanmıyorum.

"...Yani bir insan zamanda geriye dönüp ailesini kendisi doğmadan öldüremez..." adamın verdiği örneğe bak! :)
----
bence mantıklı bunu yapmak isteyen çok kişi var

ben yetkili be bilgin biri değilim ama fizik ve bizim inancımızın kitabına göre sesler hiç kaybolmuyor ve dini olarkda ahiret zamanında ise sesimizin evrenden toplanacağı belirtikmiştir ses a senkron bir şekilde frekans değişikliği yapıp duruyor hani bazenleri gerçektende biri birşeyler demiş ve bizde bunu duymuş gibi oluruya işte bunun sebebi bazenleri yankılanan sesler bir süre sonra orjinale yakın frekanslara gelip duyulacak tonlara ulaşıyornesye bizim görüntümüz yıldızlar gbi görüntmüzün oluşması için bize bir ışın çarpar yansır soğrulur frekans değiştirir ama varlığını korur teoride ışığın hızına ulaştığımızda olucakta budur ışıkla aynı hıza geldiğimizde zaman olgusü durmaya yaklaşır hatta izafiyet diye araştırırsanız bulabilirsiniz neyse mümkün ama herşey yaradanın elinde

amma çok fizik profesörü varmış memlekette yahu, kapamayalım önünüzü sizin, buyrun terkedin ülkeyi..:)

flashforward dizisinin etkisi bunlar:P şaka maka bizde 2.XX sn ye kada bayılırmıyız bayılırsak ve bilim adamları tarafından acıklama olmazsa 2012'nin alametleri diye yorumlarmıyız :)))

ben bunu şöyle çürütürüm >> eğer geçmişe yada geleceğe yolculuk olsa idi bugün gelecekten gelmiş misafirlerimiz olurdu :))

Siz ve sizin gibi "imkansiz" diyenler yuzunden gelisemiyor ulke, hersey imkanlidir kafaniza sokun artik! Sizin gibilere kalsa zamaninda degil goruntulu gorusme, telefon bile hayal olurdu.

Bu teyo dayıyı da geçti :p

Max_Real Qnx

İLERİYE GİDİLİYOR İSE GELECEKTE OLAN İNSANLAR BU MAKINEYI COKTAN KULLANMISLARDIR ONLAR NIYE BIZE MESAJ VERMIYOR O ZAMAN ..BÖLE HABERLER CIKAR SONRA YOKOLUR GIDER HER BILIM ADAMINDA BÖYLE FANTAZILER VARDIR GUNDEMDEN DUSUNCE ATILMIS ORTAYA BU KONU ...

arıza arkadadışım, zamanda yolculuk fizik profesorlerinin mi uzmanlık alanı sence? fizik profesorleri, adı üstünde fiziksel süreçlerdeki matematiksel zamanla ilgilenir, hesaplarında bunu kullanır. yolculuk yapılabilen zaman metafizik alemin işidir, matematiğe asla uymaz!
yani fizik proflarının tam da hiç uzmanı olmadığı bir konudur. materyalist mantık kavramsal zamanı hiçbir şekilde anlayamaz ve deşifre edemez.
buyur, ülkeyi sen terket!
bıktım senin gibi sümüklülerle aynı zaman diliminde ve aynı coğrafyada yaşamaktan.

zaman makinesi demek illede çift yönlü olacak diye birşey yok. İşte teori eğer ışık hızının %99 una ulaştığın zaman geçireceğin 1 saat gerçek dünyada 1 seneye eşit olur. Yani ışık hızında geçireceğniz 1 hafta dünyada 100 yıl geçmesine neden olur ve 1 hafta yaşlanmanıza rağmen 100 yıl sonrada yaşıyor olacaksınız. HADRON ÇARPIŞTIRICISI GERÇEK BİR ZAMAN MAKİNESİ AMA İÇİNDEKİ YOLCULAR İNSAN DEĞİL ATOM PARÇACIKLARIDIR ışın hızının %99 hızıyla hareket eden kısa ömürlü fakat makinenin içinde çok uzun süre durabilen parçacıklar.

Özet olarak: Geleceğe gitmek mümkün fakat geçmişe geri gelmek imkansızdır. belki başka evrenlerde böyle bir fizik kuralı vardır ama kendi evrenimizde sadece ileri gidebiliriz...

Zaman,mekan,hareket,vs. herşey birbirine bağlıdır. Yani, sen zamanda geriye gidersen oradaki hayatı değiştiremezsin. Yine sen olarak gidersin ancak zaman ve mekan,calılar değiştiği için senin doğmamış ya da doğum anını görebilirsin o an bi işaret bırakabilirsin. Yoksa gidipte sen doğmadan aileni öldüremezsin çünkü ona karıştığın an zaten tüm herşeyi değiştirmiş olursun ki, ozaman boyutlar arası bir sıkışmaya uğrarsın gibi düşünüyorum. Çünkü elimizde somut bir delil yok şu andaki atom modelleri bile soyuttur. ama hepsi birer teori. aten bu adamların dediğide boyular arası fark yani 4. boyut 5. boyut sen zaten 3 boyutlu bir evrende yaşıyorsun. 4 boyuta geçtiğinde evdenre olacağın da mechul... Hiçbir bilgi yok sadece birer teori..

zmanda ileri gidilebilir ve bu kanıtlandı peki ya geriye

Zamanda geri veya ileri gitmek mevzusu tamamen gerçekten uzak pratikte yapılması imkansız bir fantezidir sadece. Hiçbir zaman da başarılamayacaktır. Çünkü yaradan insan bedenini ve beyin gücünü sınırlı özellikle donatmıştır. Bu sınırlar aşılamaz. Evrenin kanunlarını insanoğlu değiştiremez. Varsayınki geri gitmek mümkün olsun o zaman tam bir kaos olurdu. Yaşamdaki herşey zincirleme reaksiyonla birbirine bağlıdır. Geçmişte ezdiğiniz bir böcek dahi gelecekteki herşeyin değişmesine neden olurdu ki bu da tam bir paradoks olur; düzen diye birşey olmazdı. Bırakın bu boş işleri.

bersan , kardeş senin dediğin teori Einsteinın bi teorisi deilmi o teoriden benim anladığım
orn:
saat:11,ışk hzn gçtn -------------------------burdasın:12
yani demeye çalıştıgım sen ışık hızını geçebilirsen zamanı bükersin saat 11 ken 12ye yada herhangi bi zamana. benim bu teoriden anladığım bu tabi yanlış anlama bu konularda bilgim olduğundan deil bu konulardaki bilgim bi kaç kitap ve internet blogundan ibaret. sadece daha iyi anlamak adına yazdım belki ben yanlış anlamışımdır.

selametle.

ben bunu şöyle çürütürüm >> eğer geçmişe yada geleceğe yolculuk olsa idi bugün gelecekten gelmiş misafirlerimiz olurdu :))
Dün 03:30
---------------------------------
Belki şu ana ve geçmişe yolculuk edilmedi gelecekten. Yani sadece 3000 yılından 2500 yılına yapılmış olabilir.

ben bunu şöyle çürütürüm >> eğer geçmişe yada geleceğe yolculuk olsa idi bugün gelecekten gelmiş misafirlerimiz olurdu :))
Dün 03:30
---------------------------------
Belki şu ana ve geçmişe yolculuk edilmedi gelecekten. Yani sadece 3000 yılından 2500 yılına yapılmış olabilir.

ben bunu şöyle çürütürüm >> eğer geçmişe yada geleceğe yolculuk olsa idi bugün gelecekten gelmiş misafirlerimiz olurdu :))
Dün 03:30
---------------------------------
Belki şu ana ve geçmişe yolculuk edilmedi gelecekten. Yani sadece 3000 yılından 2500 yılına yapılmış olabilir.

geçmiş geçmişte kaldı gelecek ise daha olmadı.hadi bir yolunu bulup geçmişi gördüler diyelim görseler bile bence değişiklik yapamazlar.olmamış geleceğe gitmek bence zaten imkansız.mesaj gönderile biliyorsa gelecekte ki torunlarım bana mesaj göndermedikleri için küsüyorum :D:D

gerıye gidip kucukken dovemedıgım adamları dover gerı gelırdım hihi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir