Lüks telefon üreticisi Vertu Çinlilerin oldu!

Cep telefonu pazarının en "parlak" markası, sürpriz bir şekilde, sürpriz bir şirkete satıldı!

  • Onur Seven
Lüks telefon üreticisi Vertu Çinlilerin oldu!

Financial Times'ın haberine göre lüks telefon üreticisi Vertu geçtiğimiz günlerde İsveçli özel sermaye grubu EQT tarafından Hong Kong merkezli Godin Holding'e satıldı. Taraflar anlaşmanın mali detaylarını açıklamazken şirket CEO'su Massimiliano Pogliani'nin görevinden istifa ettiği bildirildi.

Vertu ürettiği lüks telefonlar sayesinde sektörde oldukça popüler bir hale gelmişti. İngiliz şirket değerli metaller, mücevherler ve deri kılıflarla el yapımı lüks telefonlar ve aksesuarlar üretiyordu. Ve yeni sahibi de bu tarzı devam ettirecek gibi görünüyor. Engadget, Godin Holding'in aslında GOS adında güvenli bir akıllı telefon işletim sistemi geliştiren Godin Cyberspace Security Technology'nin paravan şirketi olduğunu söylüyor. Bu durumda, yeni Vertu modellerinin bu işletim sistemi ile gelmesi kimse için sürpriz olmayacak.

Bu da Vertu'nun yakında Silent Circle, BlackBerry ve Sikur gibi gizlilik odaklı lüks akıllı telefon üretebileceğini gösteriyor. Vertu şu anda Android işletim sistemine sahip akıllı telefon satıyor. Bu yılın başlarında ise Vertu Signature Touch isimli modelini tanıtmıştı. Şirket 2013 öncesine kadar Symbian mobil işletim sistemine sahip akıllı telefon sevkiyatı yapıyordu. İsveç merkezli EQT, Vertu'yu 2012 yılında Nokia'dan 200 milyon dolar ödeyerek satın almış ve şirket çizgisini bozmadan her zaman için zengin kitleye hitap etmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

850 Milyar US-Dollar döviz rezervi olan Çin, kazandığı para böyle devasa olunca yeniden global ekonominin liqit finansal kaynakları kurumasın, resesyon derinleşmesin diye ya ABD devlet tahvili alıyor, ya böyle batmaya yüz tutmuş markaları. Enteresan olan yatırım yaptığı veya devraldığı tüm şirketler ne hikmetse imaj mı yitiriyor, bilerek mi bilmem ciroları dibe vuruyor! Artık Batı mı karlı Çin mi kestirmesi zor.

@05 Kasım 2015 18:11 vertu batmıyor ki sayın çok bilen insan :-(

@05 Kasım 2015 18:11 çok doğru noktaya değilmişsin

@05 Kasım 2015 20:54 Okuduğunuzu doğru anlayın! Vertu batmıyor ancak el değiştirdiği için batma potansiyeli taşıyacaktır. Çin Dünya ölçekli markalar yaratamıyor, hazıra konuyor çünkü piyasada iyi bir imaja sahip değil. Made in Germany imajını kullanmak adına son dönemde Almanya'ya yaptığı yatırımlar ortada. Batmaya gelince, örn. Hummeri satın aldı bugün imajı ve satış rakamlarına bak!

piyasa ile ne alakasi var.adamlar aslinda teknolojisini satin aliyor.patentlerini satin aliyorlar.ki vertu ile kalitesizlik algisinida yikacaklardir.

@05 Kasım 2015 21:17 Çin küresel ekonomiden elde ettiği parayı yeniden emisyon etmezse küresel ekonomi yavaşlar böyle bir pazara kendisi de mal satamaz! Kendisi imajlı marka üretemeyen Çin isim yapmış şirketleri devralır fakat uyanık batı, bunun Çin'e satıldığını duyunca o şirketin tahvili ne borsada iyi işlem görür, nede tüketici o mala rağbet duyar, yani Çin'in imaj sorunu üzerinden Batı kendisine yatırım yaptırır bir dönem sonra bu parayı batırır! Patente ihtiyaç duymaz çünkü hep imite eder.

Sen de yorum yaz