Mac'iniz ile yapabileceğiniz 10 şey!

Ev güvenliği, film yapımı, otomatik görevler ve dahası... İşte Macintosh'un gizli yetenekleri!

  • Atilla Malkoç
İşte Mac'inizin gizli yetenekleri!

Bazı basit araçlar ve ipuçları yardımıyla Mac'iniz ile yapabileceklerinize inanamayacaksınız. Örneğin Mac'inizi güvenlik kamerası olarak kullanabilir veya Mac'inizle film yapabilirsiniz.

Elbette tecrübeli Mac kullanıcıları bu ipuçlarının çoğunu biliyordur ancak kim bilir belki de bunlardan birkaçı sizi şaşırtmayı başarabilir. İşte Mac'iniz ile yapabileceğini 10 havalı şey...

1- Hırsızları yakalayın!

Mac'inizdeki web kamerasının, görüntülü görüşme yapma ve resim çekme dışındaki marifetlerini biliyor muydunuz? Web kameranızı bir güvenlik kamerası olarak da kullanabilirsiniz!

EvoCam veya SecuritySpy gibi bir yazılımı kullanarak, web kameranızı evinizdeki güvenlik sisteminin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Bunların dışında iAlertU ve Lockdown isimli ücretsiz yazılımlarla da, Mac'inizi hareket durumunda alarm çalmasını veya Mac'inizi kurcalayan meraklı kişilerin resimlerini çekmesini sağlayabilirsiniz.

Film yapın - Mac'inizi oyun makinesine çevirin

2- Stop motion film yapın!

Stop motion filmler hazırlamak için, iStopMotion gibi bir yazılımdan faydalanabileceğiniz gibi, bu işi tek kuruş harcamadan da yapabilirsiniz.

Bunun için kameranızı sabitleyin ve minik karakterlere yeni pozisyonlarını vererek arka arkaya çekim yapın. Daha sonra bir dizi halinde çektiğiniz resimleri, QuickTime Player 7 yardımıyla istediğiniz kare/saniye oranını seçerek oynatın.

3- Mac'inizi klasik oyun makinesine çevirin!

Mac'inizde oynayabileceğiniz oyunları Steam gibi dijital içerik servislerinden edinebileceğinizi biliyorsunuz. Ancak çok az kullanıcı Mac'in emülasyon imkanlarından habersizdir. Richard Bannister gibi programcıların geliştirdiği emülatörleri kullanılarak, çok çeşitli oyunları oynamanız mümkün.

Emülatörler tamamen yasal olmalarına rağmen, oyun imajlarını veya ROM'larını indirmek o kadar kolay değil. Bu oyunların ticari değer taşımamasından dolayı, sadece bazı fan sitelerinde bulunabiliyorlar. Buna ek olarak tüm kaynaklardaki oyunları kullanma konusunda temkinli olmakta fayda var.

Her tarayıcıyı kullanın - Faresiz Mac

4- İstediğiniz tarayıcıyı takın ve kullanın!

Mac'iniz, önizleme veya resim yakalama işlevleriyle, hiçbir yazılım yüklemeye gerek duymaksızın her şeyi tarayabilir.

Bunun için tek yapmanız gereken tarayıcıyı sisteminize bağlamak ve önizleme seçeneğiyle tarama yapmak için, menüden tarayıcıdan yükle seçeneğini kullanmak.

Resim yakalama yazılımıyla taramak içinse, yakalama aygıtı olarak tarayıcınızı seçmeniz yeterli. Daha sonra ister ince ayarlarla oynayarak tarama yapabilir, ister basit ayarları tercih edebilirsiniz.

5- Mac'inizi faresiz kullanın!

Şüphesiz fare veya touchpad, Mac'inizin ayrılmaz bir parçası, ancak bazı basit klavye kısayollarından faydalanarak da birçok şeyi yapabilmeniz mümkün.

Menü seçeneklerinin yanında göreceğiniz klavye kısayollarının yanında, uygulamalar arasında geçiş gibi basit işlevler için de klavye kısayollarından faydalanabilirsiniz. Örneğin, uygulamalarınız arasında geçiş yapmak için Command+Tab kısayolunu kullanabilirsiniz.

Dosyalarınız arasında gezerken ok tuşlarını kullanabilir, bir dosyayı veya klasörü açmak istediğinizde Command+Aşağı ok tuşuna basabilirsiniz. Command+Yukarı ok tuşlarını kullanmanız durumundaysa, bir üst klasöre geçiş yapabilirsiniz.

Arkadaşlarınıza yardım etme - Kolay dosya aktarımı

6- Başka bir Mac'in kontrolünü alın!

Kaç kez bir Mac kullanıcısından, yardım telefonu aldınız? Eğer sıkça bu durumla karşılaşanlardansanız, karşınızdaki kullanıcının masaüstünü görerek çok daha iyi yardımcı olabilirsiniz.

Eğer bilmeyenlerdenseniz, her iki Mac'in de internet bağlantısı olduğu sürece, bu dahili işlevden faydalanabilirsiniz. Bu iş için tek ihtiyacınız olan şeyse iChat yazılımı.

Bir sohbet oturumu başlattığınızda tek yapmanız gereken ekranımı paylaş uygulamasını başlatmak. Bu sayede karşınızdaki masaüstünü kontrol etmeniz ve gereken yardımı sağlamanız mümkün.

7- Mac'inizi harici disk olarak kullanın!

Taşınabilir Mac'inizden bir diğer Mac'e dosya aktarmak istediğinizde, onu harici disk olarak başlatabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken FireWire kablosuyla her iki Mac'i bağladıktan sonra çalıştırmak ve açılış sırasında T tuşuna basılı tutmak.

Bu sayede açılan Mac'iniz harici disk modunda başlayacak ve istediğiniz dosyaları aktarabileceksiniz. Yeni Mac modellerinde FireWire portu olmasa da, eski Mac sahipleri hala bu özellikten faydalanabilir.

Automator ile işlerinizi kolaylaştırın

8- Automator ile görevleri otomatik hale getirin!

Birçok Mac kullanıcısı, rutin görevleri otomatik hale getirmek için Automator yazılımını kullanabileceğini unutur.

Automator içindeki eylem kütüphanesine baktığınızda, kategoriler halinde ayrılmış hazır iş akışlarını görebilirsiniz. Örneğin çok sayıda resim dosyasının formatını değiştirerek JPEG biçiminde kaydetmek istediğinizde, ilgili iş akışını ve istediğiniz dosyaları seçerek Automator yardımıyla toplu olarak çevirmeniz mümkün.

Dilediğiniz iş akışını oluşturarak kaydetmeniz de mümkün. Örneğin, bir iş akışı hazırlayarak bunu e-posta ile başlatmanız mümkün. Böylece evinizdeki veya iş yerinizdeki Mac'inize istediğiniz görevleri yerine getirmek için e-posta göndermeniz yeterli olur.

Son olarak, iş akışlarını dosya olarak kaydedebileceğinizi veya bir klasöre görev atayabileceğinizi unutmayın. Böylece, ilgili dosyaya tıklayarak veya öğeleri ilgili klasöre atarak iş akışlarını başlatabilirsiniz.

Dünyayı kurtarın – Matematik ödevlerinizi yapın

9- Dünyayı kurtarın!

Kanser tedavilerine yardımcı olmayı veya belki de uzaylıların aranmasına yardım etmeyi mi düşünüyorsunuz? Dağıtık hesaplama projeleri ile bu hayalinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Folding@home veya SETI@home gibi projelere katılarak bu araştırmalara destek verebilirsiniz. Kuracağınız yazılım, internetten küçük paketler indirecek ve verileri Mac'inizde işleyerek tekrar sunucuya gönderecek. Böylece araştırmalara katkıda bulunacaksınız.

10- Matematik ödevlerinizi yapın!

Pahalı bilimsel hesap makinelerini unutun! Zorlu matematik problemlerini çözmek için tek ihtiyacınız olan şey sadık Mac'iniz.

Standart hesap makinesi yazılımını muhtemelen biliyorsunuzdur, peki bilimsel veya programcı modlarını kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Görünüm menüsünden istediğiniz görünümü seçerek bunu sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, araçlar arasında gizlenen Grapher yazılımını kullanarak 2 veya 3 boyutlu grafikler oluşturabilirsiniz. Bunun için sadece denklemi yazmanız ve giriş tuşuna basmanız yeterli. Daha sonra dilerseniz yazıcıdan bastırabilir veya resim dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

10 şey yapsak yeter zaten başka bişeye lüzum yok :)

Okurken çok güldüm. Bunların hemen hepsini varsayılanlar ve ya bir kaç program indirerek diğer işletim sistemlerinde de yapabiliyoruz.

Macinizle Yapabileceğiniz 10 Şey,
Windowslu Pcnizle yapabileceğiniz Herşey...

maci normal pcye kurabilir miyiz?

neden durduk yere mac i kötülediniz ki.
mac ile yapabileceğinizi windowsla da yaparsınız.

ama mac de bunları sorunsuz yaparsınız.
windowsta ise dll, regedit, bi ton hata ile karşılaşırsınız.

ayrıca virüs korkusu yaşamazsınız.

ha mac lere zararlı yazılım yok mu diosanız var,
en son 2009 da bi trojan çıkmıştı. korsan yazılım yüklediiğiniz için...

gereksiz yere mac ki kötülemek çok yanlış

pc den daha gelişmiş bence

şu açılışta T tuşuna basarak harici harddisk olayı süpermiş
windowsunda ihtiyacı war.
misal ben netbookuma ewdelki pcden film atıcam tak cıkar tak cıkar usb lerle ugrasıyoruz hadi ewde ag war
arkadaşa gidince wifi yok artık usb bellek aldıgı kadar posta posta film alıyoruz.

bilgisi olan warsa söylesin yahu burada yazılanları üreticiler okuyormudur sizce?

sn chip,
sonunda MAC ile bir haber yapmanız takdir edilesi bir gelişme.. Derginizde de MAC ile ilgili bir bölüm oluştursanız ve heray düzenli yayımlasanız, inanın satışlarınız daha da artar..

sonunda MAC ile bir haber yapmanız takdir edilesi bir gelişme.. Derginizde de MAC ile ilgili bir bölüm oluştursanız ve heray düzenli yayımlasanız, inanın satışlarınız daha da artar..
-----------------------------------------------------------------------------
kesinlikle katiliyorum!!!

hehe :) Harici harddisk olayı güzel de gerisi anca uygulama. Daha yeni 1000 uygulamaya ulaştılar diye seviniyor Apple :) Halbuki iOS'ta bile 100.000 uygulama var. Övünüyorlar yav 1.000 uygulama var sanki tüm ihtiyaçları karşılıyor falan. Bunlardan çok daha fazlasını uygulamalar ile Windows'ta da yaparsınız. Aynı türde bir Windows makalesi olsaydı herhalde birkaç bin sayfa olurdu :)) Keşke konu başlığı "Windows'ta Yapamayıp, Mac'te Yapabileceğiniz X Şey" olsaymış. En azından boşuna vakit kaybetmezdik!!

"Folding@home veya SETI@home gibi projelere katılarak bu araştırmalara destek verebilirsiniz."

En komiği de bu. Şimdi Apple'cılar sevinmiştir. Windows sürümleri zaten var ve Allah bilir Windows sürümü daha önce çıkmıştır :d

Hani şurda windows ve linux'ta gerçekten olmayan birşey varmı diye baktım da yokmuş. Bunların hepsi rahatlıkla pc'de de yapılıyor. Microsoft Math var matematik programı yok diyeceklere. Üstelik soru çözümü de yapabiliyor...

maci normal pcye kurabilir miyiz? 31 Mar 2011 17:00
----------------------------------------------------------------------------
Evet MAC'i normal pcye kurulabilniyor pc;lere uyumlu ISO lar var ben kurmus denemistim
smerakti sadece acaba nasil oclak diye olduda,gerci bir MAC kulnicisiyim yaklasik 2004 ten beri mac in icinde acil ihtiyaclarim icinde VMWARE xp ve Linux ubuntu,ve debian kurulu perfomansata sorun yok
hatat gecenlerde HP mini almistim kucuk yanimda getirp goture bilmek icin win7 uyumlu xp kuramadim bios update edilmis izin vermiyordu kuruluma.windows7 kuruncada wireles driverlari gormedi sinir etti baska pcden drive rindirdim baya mesakeltli oldu.
evde macbook pro kulanicisiyim kedni is yerimdede macbook var
evet biraz pahali urunler ama gercekten kalite diyebilirim
ve kucuk bir netbook ihityacim vardi ve Macbook AIR aldim once dusundum bukadar para degrmi diye HPminin 3 kati fiyati,
aldim cok memnunum gercekten pil suresi harika ssd okadard hizli ve cabuk ki, 2.40gh 4gbRamMACPro ile asik atabilecek seviyede
APPLE hayrani degilim ancak kulanmadan bilgi sahibi olamdanda karalamninn yanlsi oldugu kanisindayim.
saygilar

aynı paraya 3 tane pc alıp bu işlemleri 3 kere yapabilirsiniz

hehe :) Harici harddisk olayı güzel de gerisi anca uygulama. Daha yeni 1000 uygulamaya ulaştılar diye seviniyor Apple :) Halbuki iOS'ta bile 100.000 uygulama var. Övünüyorlar yav 1.000 uygulama var sanki tüm ihtiyaçları karşılıyor falan. Bunlardan çok daha fazlasını uygulamalar ile Windows'ta da yaparsınız. Aynı türde bir Windows makalesi olsaydı herhalde birkaç bin sayfa olurdu :)) Keşke konu başlığı "Windows'ta Yapamayıp, Mac'te Yapabileceğiniz X Şey" olsaymış. En azından boşuna vakit kaybetmezdik!!
------------------
iOSta 500.000 + uygulama mevcut.
mac app store da ise açıldığı gün 1000 uygulama vardı. bu daha da arttı. şu an teferruatını bilmiyorum.

bu yazı da bilgilendirici bir şey değil. çünkü macler hakkında pc ile arasında önemli fark yaratacak avantajlar var. (final cut studio vs,)

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın lütfen. 1 haftalık bi mac kullanımı sizi bütün fikirlerinizn değşmesine yol açacaktır.

"iOSta 500.000 + uygulama mevcut.
mac app store da ise açıldığı gün 1000 uygulama vardı. bu daha da arttı. şu an teferruatını bilmiyorum.

bu yazı da bilgilendirici bir şey değil. çünkü macler hakkında pc ile arasında önemli fark yaratacak avantajlar var. (final cut studio vs,)

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın lütfen. 1 haftalık bi mac kullanımı sizi bütün fikirlerinizn değşmesine yol açacaktır."

kendi iPhone'um var, ve gerçekten memnunum. Android kullanan arkadaşlarımdan görüyorum, iOS gerçekten iyi. Gerçi fiyatıyla dalga geçiyorlar ama, ablamın Amerika'dan getirdiğini bilmiyorlar tabii :) Neyse esas konuya dönelim. Okulumda Apple hayranı birçok insan var. Zaten dolaylı olarak Mac de kullanmak zorunda kalıyorum. Kaldı ki VMWare'e de Mac yüklemiştim zamanında. Ama uygulama desteği olmayınca bir işe yaramıyor o pembeli, şatafatlı, cıvıl temayla. Olmuyor kardeş, istediği kadar vektör ikonlu olsunlar! iOS cephesinde bizim uygulama sayımız sizden çok fazla havasında Android'e çamur atarken, bir yandan da sayısız Windows uygulamasıyla isterse 2.000 uygulamalı Mac'i övebiliyorsunuz. Apple niye iPad'e iOS yükledi sanıyorsunuz? İstese Mac'i port edemez miydi? Bilmiyor muydu, Mac'in ne kadar az destek gördüğünü, buna karşın iOS'taki uygulama sayısının Mac'in ömrü hayatı boyunca görmediği/göremeyeceği gerçeğini?

"Macbook AIR aldim once dusundum bukadar para degrmi diye HPminin 3 kati fiyati,
aldim cok memnunum gercekten pil suresi harika ssd okadard hizli ve cabuk ki, 2.40gh 4gbRamMACPro ile asik atabilecek seviyede"

Kardeş zaten o kadar parayı vermişsin bari gideydin bi' oyun canavarı alaydın da görseydin esas hız neymiş üstüne adam gibi oyun da oynardın Steam'e bağlı kalmazdın. Ayrıca dediğin teknolojileri Apple üretmiyor ki! Mac'e has, sadece Mac'te çalışan bir şey değil SSD falan. Casper'ın kazık bilgisayarları bile Mac'ten iyidir...

kendi iPhone'um var, ve gerçekten memnunum. Android kullanan arkadaşlarımdan görüyorum, iOS gerçekten iyi. Gerçi fiyatıyla dalga geçiyorlar ama, ablamın Amerika'dan getirdiğini bilmiyorlar tabii :) Neyse esas konuya dönelim. Okulumda Apple hayranı birçok insan var. Zaten dolaylı olarak Mac de kullanmak zorunda kalıyorum. Kaldı ki VMWare'e de Mac yüklemiştim zamanında. Ama uygulama desteği olmayınca bir işe yaramıyor o pembeli, şatafatlı, cıvıl temayla. Olmuyor kardeş, istediği kadar vektör ikonlu olsunlar! iOS cephesinde bizim uygulama sayımız sizden çok fazla havasında Android'e çamur atarken, bir yandan da sayısız Windows uygulamasıyla isterse 2.000 uygulamalı Mac'i övebiliyorsunuz. Apple niye iPad'e iOS yükledi sanıyorsunuz? İstese Mac'i port edemez miydi? Bilmiyor muydu, Mac'in ne kadar az destek gördüğünü, buna karşın iOS'taki uygulama sayısının Mac'in ömrü hayatı boyunca görmediği/göremeyeceği gerçeğini?

--------------------------------

o ihtiyaca göre değişir. imac aldım 27inç.
program sıkıntısı yaşamıyorum. oyun desen zaten oyun oynayacaksan neden mac alıyosun ? ama bootcamp ile windows 7 kurdum. oyunlarımı da gayet güzel oynuyorum.
macintoshta da istediğim işimi yapıyorum.

windowsta bulup da macte olmayan sadece oyunlar var.
çoğu uygulamanın da mac desteği var. AutoCAD de maclere destek vermeye başladı.
yani Apple intel mimarisine geçtikten sonra destek artmaya başladı.

performansta düşüş oldu belki ama destek artmaya başladı.

Ziyaretçi yazmış:Bugün 13:04
arkadasim yorumuna tesekur ederim ancak sanirsam bir onceki yorumunda belirtmeyi unuttum
"Macbook AIR aldim ancak zaten macbokpro kulnicisiyim MacbookAir almam performans amacli degil, tasinabilirlik amacliydi. bilmiyorum kullanan varmi ancak gercekten cok ince ve diger maclerle cok uyumlu
ve gayet hizli bir netbook'a gore ayni olculerde Samsung un yeni bir urunu var fiyati MacAir'a oranla dahada pahali.

macosx Lion'la birlikte uygulama alrinda daha cok artacagina eminim
cunki IOSun basarisindan kendileride etkilenmis olmaliki ios tan ornekler gormek mumkun

maci normal pcye kurabilir miyiz?
31 Mar 2011 17:00
------------------------------------------------------------
mac bilgisayarın adıdır.İçindeki işletim sistemi macOS pcye de kurulabilir. Ancak macOS işletim sisteminiz orjinal dahi olsa pcye yüklemeniz sözleşmenize aykırıdır, suçtur.

Sen de yorum yaz