Mars'ın bulutlu, denizli ve yeşillikli hali

Bugün kupkuru Mars'ın bir zamanlar deniz ve bulutlarla nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi?

Mars'ın bulutlu, denizli ve yeşillikli hali
NASA'nın gerçek Mars modeli

Mars'ın çok uzun bir süre önce, atmosferinin bulutlarla kaplı olduğu zamanlarda nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Tasarımcı Kevin Gill'in hayal gücüyle oluşturduğu resimlerin gerçeği ne kadar yansıttığını bilmiyoruz, ancak yine de görülmeye değer.

Kevin Gill, programlama ve sanatsal yeteneklerini bir araya getirerek aşağıda gördüğünüz resmi meydana getirmiş. Gill, resmi meydana getirirken ilk olarak jDem846'yı kullanarak iki boyutlu bir yükseltme modeli meydana getirmiş. Verileri ise Mars Reconnaissance Orbiter'ın (MRO) Mars Orbiter Laser Altimeter'ından (MOLA) sağlamış. Bunun ardıdan bir deniz seviyesi belirleyen Gill, suyun altında ve üstünde kalan araziyi meydana getirmiş.

Gill, ortaya çıkan modeli GIMP'e taşıdığını, kara parçalarını NASA Blue Marble Next Generation'dan aldığı dokularla boyadığını söylüyor.

NASA'nın gerçek Mars modeli

Gill'in oluşturduğu etkileyici Mars görüntülerinden daha fazlasını haberimizin ikinci sayfasında görebilirsiniz.

Mars bir zamanlar böyleydi

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

dünyada insan gibi yaşamayı öğrenene kadar burdayız

jeolojidende mi anlamıyorsunuz görmüyor musunuz bütün kara parçalarını tek bir yere toplamışınız bir kere kıtalar ekvatordaki merkez kaç kuvvetininde etkisiyle kutuplara doğru kayar yani oradaki kıtaların ve denizlerin yeri yanlış

@08 Oca 2013 15:32 iyi sallamışın ha adam olası su seviyelerini yükseltiye göre ayarlamış şurada şu kıta burada bu diye değil.ayrıca pangea olduğu zamanlar dünya daha mı yavaş dönüyordu?

@08 Oca 2013 15:32 Dünya da niye dönüş eksenine dik olarak konumlanmış acaba ?

@08 Oca 2013 15:32 Dünya da bir zamanlar Pangea denilen tüm kara parçalarının bir araya toplandığı oluşumu Jeoloji'de görmediniz herhalde...

@08 Oca 2013 15:32 Sen karıştırdın herhalde dünyadaki konveksiyonun levha hareketlerinin aynısı olacak diye kaide yok ayrıca deniz levhaları yoğundur fakat marsta su yok deniz yok yoğunlu da olmaz herhalde. O sebeple deniz seviyesinin altındaki yerler ekvatorda olacak diyeceksen kanıt söyleyeceksin.

@08 Oca 2013 15:32 sen doğrusunu çiz bide ona bakalım.

@08 Oca 2013 15:32 Üzüldüm .. gerçekten de..

@08 Oca 2013 15:32 tamam NASA ya söyleriz Düzeltirler :))

@08 Oca 2013 15:32 dünya ilk oluşumunda tek bir kara parçası halindeydi ? ve kutuplarda değildi?

@08 Oca 2013 15:32 Zuhahaha merkezkaç kuvvetiymiş levha hareketlerinden hiçbir şey anlamamışsın belli :D Cidden merkezkaç kuvveti yüzünden mi uzaklaştığını sanıyordun?

dikkatimi çeken ilk şey göllern çok büyük olduğu:) buda sanırım yükseltiye göre yapıldığından böyle görünmüş

bu haberler çok okunuyor. her neyse bunun doğru olduğunu varsaysak bu zaman kadar tüm keşfedilen şeyler artık çöp olurdu.

O zaman pangea nie n ortadaydi

Bu gezegen size de tanıdık gelmiyor mu?

Butun jeoloji uzmanlari bu konuda :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir