Mars'ta heyecanlandıran keşif

Kızıl gezegen Mars hakkında bilinenlere her gün bir yenisi ekleniyor: İşte Mars'ın son gizemi...

Mars'ta heyecanlandıran keşif

Her yıl yeni sırları ortaya çıkarılan Mars'ın üzerindeki araştırmalar şaşırtıcı sonuçlar vermeye devam ediyor. En son olarak, kızıl gezegenin güney kutup bölgesinde sanılandan 30 kat daha fazla kuru buz bulunduğu saptandı.

ABD'nin Mars Keşif Aracı (MRO) radarının yeni ölçümleri sonucu saptanan bu durumun, Mars atmosferinin geçmişte daha yoğun ve nemli olduğunun belirtisi olduğu kaydedildi. Daha önce yapılan araştırmalardan hareketle, kızıl gezegenin güney kutbundaki buzulların hemen hemen tamamen sudan oluştuğu ve kuru buzun, (katı formdaki karbondioksit) sadece yüzeyde bulunduğu düşünülüyordu.

Araştırmayı yapan Colorado'daki Boulder'da bulunan Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nde jeofizik uzmanı olan Roger Phillips, yeni keşfin Mars'ın eski atmosferinin büyük bir kısmının bu kuru buz bloklarında yer alabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Güney kutbundaki kuru buz miktarının yaklaşık 12 bin 500 kilometreküp olduğunun tahmin edildiği ve şu andaki Mars atmosferinde bulunan karbondioksitin (CO2) yüzde 80'ine denk olabileceği kaydedildi.

Mars atmosferinin yüzde 95'i karbondioksitten oluşuyor. Roger Phillips, bugün Mars'taki toplam karbondioksitin yarısının güney kutup bölgesinde bulunan kuru buz halinde, diğer yarısının atmosferde bulunduğunu söyledi.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Günün birinde Mars gezegeni bizim için bir istasyondan ibaret hále gelecek.

Ben Mars'ın tepkimeler ile insanların yaşayabileceği bir gezegen haline getirilebileceğine inanıyorum ama ne yazık ki Mars'ın manyetosferi yok...

12:32 senın o zıhnıyetını...

12:32 adamlar bilim diyor sen ne diyorsun ah ah..

Marsta bol miktarda donmuş karbondioksit bulunması neden heyecanlandırmış ki?
Su yada oksijen olsa tamam ama CO2 neden ?

"Marsta bol miktarda donmuş karbondioksit bulunması neden heyecanlandırmış ki?
Su yada oksijen olsa tamam ama CO2 neden ?"

Çünkü Karbon en azından dünyadaki yaşamın yapıtaşı... Ve bilimadamlarının dünyanın başlangıcında sadece CO2'nin varlığına, ve siyanobakteriler sayesinde işte bilindik fotosentez cart curt (herkesin bildiği şeyler) sayesinde atmosferde hem oksijen hem de karbondioksit bulunduğuna saptaması (ya da inanması).

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play