Mavi Mucize: Mavi Lazer Teknolojisi

50 GByte veri kapsayan süper DVD’ler, küçük mobil lazer yaz›c›lar, harika televizyonlar... Birçok uygulama tek bir teknolojiyi, mavi lazeri bekliyor.

Mavi lazer avı, dünyanın dört bir yanındaki araştırma laboratuvarlarında son hız sürüyor: Panasonic onu 50 GByte bellek hacmine sahip bir DVD takipçisi gerçekleştirmek için geliştirirken, Sony onu mini CD formatında sinema filmleri için elde etmek istiyor... Toshiba onun için 30 GByte’lık ortamları tanıtırken, Xerox daha da yüksek çözünürlüklü kompakt yazıcılar için bir temel teşkil edecek şekilde Silicon Valley’deki seçkin araştırmacı tabakasını onun için çalıştırıyor... Pentagon bu mucizevi mavi silahı arzuluyor, çünkü o, görünmez biyolojik ve kimyevi savaş malzemelerini ışıldatarak görünür kılıyor... Çevre analistleri onunla kolayca ozonu kanıtlayabilecek duruma gelebilecekken, doktorlar onunla kanserli hücreleri daha erkenden teşhis etmek istiyor... O, lazer televizyonunu başarıya ulaştırmak konusunda yardımcı olmakla kalmayacak, plastik malzemenin optik veri iletici olarak cam elyafın yerine geçmesinde de başrolü oynayacak... Yalnızca CD ve DVD’nin yerini alacak bellek ortamı, milyarlık bir pazar vaat ediyor. Ünlü fizikçilerin onu ilk gördükleri anı anlatırken gözleri parıldıyor. Bu an, yıllarca süren araştırma ve hayal kırıklığı yaratan sayısız başarısız denemeden sonra, nihayet çalışmalarının ürününü gördükleri an. Özellikle etkileyici olan, bir lazer diyodunun nihayet mavi ışık yayması olmuş olsa gerek. “Onu laboratuvarımızda ilk gördüğümüzde hepimizi bir coşku kapladı,” diyerek o anı yeniden yaşıyor Regensburg’daki Osram Semiconductors bünyesinde geliştirici olarak etkinlik gösteren Alfred Lell. Daha önceleri o ve meslektaşları, kızılötesi alanda ışıldayan yarıiletkenlerle, yani görünür ışığın dışındaki alanlarda araştırmalar yapmışlardı. “O zamanlar ölçüm aletlerinin bize söylediklerine inanmaya mahkumduk, şimdi meselenin ne olduğunu kendi gözlerimizle görüyoruz.” Sevincin kaynağı, izleyicinin gözü için bir topluiğne başı büyüklüğü etkisi yaratan, gerçekte ise bundan katbekat küçük olan mavi renkte ışıldayan bir ışıkçık. Ancak bu sevinci, tek başına şık bir renge sahip olan görünür bir ışığın varlığıyla açıklayamayız tabii ki. Lazer ışığının rengiyle fizikçiler belirli bir dalgaboyunu bağlantılandırıyorlar... Bu da şu demek; dalgaboyu, mavi ya da mor lazerlerde, günümüzde birçok cihazda kullanılan kızıl ve kızılötesi ışık kaynaklarından çok daha kısa. Kızılötesi lazer 780 ila 850 nanometre, kızıl lazer ışık ise 650 ila 670 nanometre arasındaki dalgaboylarında yayılırken, mavi lazerin dalgaboyu 410 ila 460 nanometre arasında. (Bakınız s74’teki grafik).

Yoklamak için daha k›sa dalgaboyu

Kısa dalgaboyu ile çok daha hassas yapıları yoklama yeteneği, örneğin verileri daha yoğun yazmak ve okumak gibi, mavi lazeri gelecek yılların en önemli teknolojilerinden biri haline getiriyor. Bu teknoloji uğruna yürütülen yarış, tarihe günümüzün en çok heyecan uyandıran araştırmalarından biri olarak geçecek. Öncülük zihniyeti ve sabır, Japonların önde gitmesine yol açıyor. Japonlar ticaret yapmanın eşiğine geldiler. Almanya’da da çeşitli kuruluşların güçlerini birleştirmelerinden dolayı, şimdilik yalnızca laboratuvarlarda da olsa, mavi ışıldıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

lazer ışınları bütün ınsanları yok edebilir.lazerlerden uzak duralım.
lazere her zaman hayır.laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazerrrrrrrrrrr,sana nalet olsunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn.

ne öldürmesi ya böle saçma saçma yorumlar yapıyorlar cahil insanımızda kanıyor aaa lazer zararlıymış falan diye. bence amaç bu teknolojiyi nasıl kullandıgımıza bağlıdır ve iyiye kullanıldığındada çok fazla yararı vardır. kansız ameliyat gibi.

LAZER IŞIĞININ ELEKTROMANYETİK ALAN ETKİSİ İLE EĞİLİP BÜKÜLEBİLDİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ ? YADA HAYATINDA HİÇ IŞIĞIN HERHANGİ BİR YÜZEYE ÇARPMADAN ESNEDİĞİNİ GÖREN OLDUMU BENDEN BAŞKA ?

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir