MegaNet: IP adressiz internet nasıl çalışacak

MegaUpload ve Mega'nın kurucusu Kim Dotcom'un IP adressiz internet projesi, nasıl işleyecek?

  • Zeynel A. Öztürk
MegaNet: IP adressiz internet nasıl çalışacak?

Birkaç tuş dokunuşuyla sayısız bilgiyi önümüze getiren internet, yakın geçmişin en önemli icatlarından bir tanesi. Ancak internet aynı zamanda kötüye kullanılabilen, kusurlu bir araç. Kim Dotcom, MegaNet ile bunu değiştirmeyi umuyor.

Dotcom'a göre MegaNet, bildiğimiz internetin daha iyi bir sürümü olacak. Güçlü uçtan-uca şifreleme sunacak olan yeni bağlantı, IP adresiyle çalışmayacak ve merkezi olmayan yapısı sayesinde "insanlar tarafından, insanlar için" yaklaşımını kabul edecek. Bir başka deyişle devletler tarafından yönetilemeyecek.

MegaNet nedir?

MegaNet kısaca devletin kontrolünden, hacker'lardan ve internette bıraktığımız verileri kullanmak isteyenlerden arınmış bir internet. Dotcom, MegaNet'i gerçeğe dönüştürmek için halihazırda kullandığımız teknolojilerin birinden faydalanmak istiyor: Akıllı telefonlar.

Dotcom'un planı, milyonlarca telefonun işlem gücü, depolama ve bant genişliğinden faydalanmak. Her kullanıcı, telefonunu kullanmadığı zamanlar için belirli bir miktarda veri bağışında bulunacak. Böylece verileri depolamaya ve dünyanın farklı köşelerine göndermeye yarayacak bir havuz oluşturulmuş olacak. MegaNet'in çalışma mantığı botnet'lere benziyor; ancak burada iyi niyetli olmayan bir hizmet sözkonusu.

MegaNet, veri paketlerini güçlü bir şifreleme yoluyla şifreleyerek veri sızıntılarını engellemeyi amaçlıyor. MegaNet, Bitcoin işlemlerinde kullanılan "blockchain" teknolojisinden de faydalanacak. Teknolojinin MegaNet için modifiye edilen sürümü, bugünkü geleneksel sunucu teknolojisine gerek kalmadan, dosyalara her zaman ulaşabilmenizi sağlayacak.

MegaNet, sunucular yerine dünya çapında dağıtılmış veri parçalarından oluşacak.

MegaNet'e gerek var mı?

Yapılan araştırmalar, internetten alışveriş yapanların kendilerini güvende hissetmediğini söylüyor. Dahası ABD'nin yaklaşık yüzde 40'ı, internet etkinliğinin hükümet tarafından izlendiği konusunda "endişeli" ya da "çok endişeli". Benzer şekilde kullanıcılar, cep telefonlarının izlendiğini düşünüyorlar.

Bir başka sorun ise internetin kimin kontrolünde olduğu. İnternet kimsenin kontrolünde olmasa da ABD, son yıllarda internetin bekçiliğini yapmaya başladı. Dahası bunu yapan, sadece ABD değil.

MegaNet'in tek amacı hacker'lardan ve gözetlemeyi seven devletlerden uzak bir internet oluşturmak değil. Dotcom, MegaNet ile "dokunulmaz" bir internet oluşturmak istiyor. IP adresleri bulunmadığından kişiler ve web siteleri hack'lenemiyor. MegaNet ile DDoS saldırıları düzenlemek veya tek bir ülkenin kararıyla web sitelerini kapatmak imkansız hale geliyor.

Peki, MegaNet gerçeğe dönüşebilir mi?

Dönüşebilir, ancak muhtemelen bu olmayacak. En azından Dotcom'un hayal ettiği MegaNet'in gerçeğe dönüşmesi oldukça zor

İnternet sürekli olarak gelişiyor. Son senelerde HTTP siteler, yerini daha güvenli HTTPS sitelerine bırakmaya başladılar. IPv4'ten çok daha fazla IP adresi sunan IPv6'ya geçiş sürecimiz ise devam ediyor. Halen internetin ilk dönemlerindeyiz ve bu yüzden yaşanan bu büyüme oldukça doğal.

Dotcom'un ABD'de uzun süre hapis yatabilme ihtimalini bir kenara bıraksak bile, hizmetinde birkaç sorun bulunuyor. MegaNet'in üzerine kurulduğu teknolojilerin devletler tarafından yasa dışı ilan edilmesi, hizmeti durma noktasına getirebilir. Milyonlarca telefonun devletin takibini engellemek üzere kullanılması, kanunlarla yasaklanabilir. Bu durumda MegaNet daha kurulup yaygınlaşmadan kapanmak zorunda kalabilir.

Teorinin bir başka önemli sorunu daha var. MegaNet'in tüm interneti önümüzde getirecek kapasiteye ulaşması için, onu kullanan çok ama çok fazla kullanıcıya ihtiyacı olacak. Dotcom, MegaNet'in ilk senesinde 100 milyon kullanıcıya ulaşacağını tahmin ediyor. Bu oldukça astronomik bir sayı, ancak böyle bir sayıya ulaşılsa bile sorun yaşanıp yaşanmayacağı belli değil.

Dolayısıyla MegaNet, bizce zamanının biraz ötesinde. Bu denli büyük ölçekte bir hizmet oluşturabilmek için öncelikle tüm nüfusun büyük bir bölümünün telefonu üzerinden size katkıda bulunması gerekiyor. Ortalama kullanıcının çoğunun böyle bir hizmetin nasıl çalıştığını bilmeyecek olması bir başka sorun. Yeterince eğitim verilmediği sürece normal bir kullanıcı, MegaNet'i telefonunda çalıştırmanın gereksiz olduğunu düşünebilir. Elbette kullanıcıları "MegaNet, kullandığın internetten daha iyi" diyerek ikna etmeniz mümkün olabilir, ancak bu iş o kadar kolay olsaydı, sanırız bugün hepimiz Bitcoin kullanıyor olurduk.

Aklımıza gelen bir başka çok basit sorun, MegaNet'in telefonların pil tüketimini ve veri tüketimini artıracak olması. Evdeki internetimizin bile kotalı olduğunu düşünürsek, bu durum, çoğu kullanıcının hoşuna gitmeyebilir. MegaNet'in planlanandan daha az kişi tarafından kullanılan bir hizmet olabileceğini düşünürsek, bu durumda sıkışıklıkları engellemek üzere daha gelişmiş teknolojilerin kullanılması gerekecek.

Dotcom ve MegaNet, tüm bu sorunları kısa sürede çözmek zorunda. MegaNet'in neye benzediğini bu senenin ilerleyen aylarında görebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu işin en azından bizim ülke için olan kısmını düşündüğümüzde mobil cihazların hem batarya hemde mevcut internet kotası sistemi facia'sı nedeniyle imkansız görünüyor.Bunun dışında bildiğim kadarıyla masaüstü pc'lerde upload kotaya yansıtılmıyor.Bu durumda ben herhangi bir yasal sorun oluşmayacak durumlarda hem işlemci hemde internetimin bir kısmını paylaşabilirdim.Ama bana öyle geliyorki bizim ülkede böyle bir şeyin kesinlikle yasal olmasına izin vermezler.

İstihbarat servislerinin varlığına bile tahammül edemeyecekleri bir proje! Dotcom onlara rağmen bu işi gerçekleştireceğini nasıl düşünüyor anlamadım doğrusu! Onlarsız olmaz...

Devletlerin kontrol edemediği, anonim olduğunuz bir ağ yeni bir Deep Web oluyor sanırım.

Halen internetin ilk dönemlerindeyiz niye tüm bu sorunlarını kısa sürede çözmek zorunda?

hele ki, Kim Dotcom gibi birisi bu işin başındaysa hiç bulaşmayın, direk kaçın derim

Çeşke internet bedava olsa. İnternet neden bedava olmuyor ki olsa turkiye'nin ekonomisine zarar mi gelir ?

ülkelerin kesinlikle denetleyemeyeceği meganet gelişimi dünyanın 200 üzerindeki ülkelerin hepsinde süratli şekilde çalışabileceği yıl 2020 kuvvetle muhtemel gerçekleşebilir...

Bu gün ki var olan altyapı ve hizmetler önümüzde ki beş yıl içerisinde yetersiz kalacak ve gelişen işlemcilere paralel olarak daha karmaşık ve gelişmiş algoritmalara ihtiyaç duyulacak. Bu gün ki işletim sistemleri, geleceğe yönelik bir farkındalık vaad edebilir gibi görünmüyor. Daha yenilikçi ve güçlü bir sisteme ihtiyacımız var.

Torrent kullananlar, eğer indirmeniz bitince Torrent'i paylaşıma açık bırakıyorsanız buna dahil olursunuz yoksa yok!!! :))

Server kurmadan p2p internet kuracak yani. Zaten yeterli olmayan depolama alanlarını bu projede kullanacağını sanmam. Ayrıca var olan internet ağından bağımsız olmamızı nasıl sağlayacak sayın dotcom acaba? Eğer bağımsız olunamayacaksa şifrelenmiş p2p'nin dışına çıkacak bir şey değildir desem doğru olur mu?

eğer bu ındırme ve upload kotasını yukseltırse meslela 850 kps den 16 mps hız olur ya cok yuksek ona çevirirse varım ama upload hızıla beraber

Torrente asus 5300 rewiew önerilir 1.5 1.3 mb hızlarında indirme gerçekleşir serverda olursada bu hızları normal modemlerdende görmek mümkün hardisk solid ocz x2 çıktı pcı express 16x de çalışır yazması fsp sı 250.000 iops birde yedeklerinize yine pcı express sata önerilir pcıexp16x gbit hızları ayarlı anakartın üzerinde ki sata lar dandik çalışır normal bilgisayardaki 8 gb ramli diyorum donma yapadabilir pcıexp16x sata converter cardlada onu halledin usb 3.0 işte sana 60mb sn de

Varsayalım operatör paketlerimiz sınırsız ve Meganeti kulanmak istiyoruz. Meganet bir operatör değil ki sim kart alıp onu kullanalım. Yani x operatörden yine bir internete bağlanıp IP adresi alacaksın..! Meganet ancak kendi altyapısını kurarsa vadettiklerini verebilir ki buna hiçbir ülkenin müsade edeceğini sanmam. Dolayısı ile şu an sade VPN yada TOR nete alternatif olabilir bir proje gibi görünüyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost