Mercedes trafik magandalarına dur diyor!

Kırmızı ışıkta geçmeyi marifet sanan "trafik magandalarına" kesin çözüm Mercedes'ten geliyor...

  • Ümit Öncel
Mercedes trafik magandalarına dur diyor!
Sadece 5 ila 10 yıl içinde kırmızıda geçmek mümkün olmayacak.

Sadece caddelerdeki sinyalizasyon işaretlerine uyulmamasından kaynaklanan kazalarda her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Mercedes'in üzerinde çalıştığı yeni bir teknoloji bu sebepten meydana gelen kazaları ortadan kaldırmayı, ya da en azından azaltmayı hedefliyor. Mercedes-Benz'de görevli bilim adamları trafik işaretleri ile araç arasında yeni bir iletişim yöntemi kullanmayı denediler ve ilk testler büyük başarıya ulaştı.

Fakat bu çalışmaların henüz sonuçlanmadığını söylemek zorundayız. Mercedes-Benz yetkilileri bu yöntemin kendi araçlarında kullanılabilir olmasına çok az kaldığını söylüyorlar. Buna rağmen yöntemin satışa sunulan araçlara uygulanmayı başlamasının önünde hala 5 ila 10 yıllık bir süre olduğunu da ekliyorlar.

Sistem, aracın alıcılarının trafik ışığının yaydığı sinyalleri toplaması üzerine kurulu. Trafik lambası, ışığın yanı sıra araçlara ışığın rengini de bir sinyal olarak gönderiyor. Sinyali alan araç, trafik lambasına olan mesafeyi ve aracın hızını hesaplayarak sürücünün frene basması gereken son noktayı buluyor ve bu noktada eğer sürücü hala frene basmamışsa, kontrolü ele alarak fren yapıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

belki arkasında araba var ve onu kovalıyor

diyelimki zemin karli onemsiz bir kirmizi isikta durdu araba gecmiyor o arada arkadaki arabada kaya kaya geliyor ne olacak simdi peki, gerci enteresan bi senaryo oldu ama neme lazim en iyisi insanlara bu bilinci asilamak lazim kirmizida gecene 60 TL ceza vermek yerine 6 ay ehliyeteni alacaksin gor bakalim bidaha gecen oluyor mu.

çok gzlmiş :)

Magandayı bu durdurmaz ki; maganda sadece çevreye değil her şeye magandadır. Sırf kırmızı ışıkta geçmek için o aleti çıkarttırır.

Bir de Türkiye için silahlı elini camdan çıkartmayı engelleyen araba yaparlarsa güzel olur. Haberin rss de başlığını okuyunca öyle zannetmiştim; çünkü bizde kırmızı ışıkta geçmekten daha büyük magandalıklar mevcut.

Aracın kendi fren yapması çok ktü sonuçlar doğurabilir .Bence yöntemin şöforde olması lazm her an içn tbi böyle oluncada ihlallerin önüne geçilmiyor ..

umarım bu sistem gerçekten çalışır ve kullanılır

inşallah hayata geçer, bilimi bu yönde ilerletmek gerek silahlarda değil.

sistem güzel ama acil durumlarda çok olumsuz sonuçlar verebilir. Bu tip sistemlerden önce bireyi eğitmek daha yararlı :)

araçta hasta var kan kaybediyor hastaneye kalmış 100 metre ışıkta bekletince bu adamı 2 dakika sorumlusu kim olacak mercedes ?

aracı durdurmak yerine kırmızı ışıkta geçen araç bunu hafızasına kaydedip rapor haline getirmeli. ne zaman nerede kırmızı işıkta geçmiş ise bu şekilde tespit edilip cezalandırılmalı. cezada öyle böyle değil, direkt ehliyet 6 ay elinden alınsın bakalım bir daha kırmızı ışıkta geçebilecek mi. Ehliyetsiz araç kullanmanında önünede direksiyondan parmak izi tayini ve çipli ehliyet ile engelenebilir. trafik kurallarına uymak zeka ister. yoksa bir gram beynin hayatın çiplere bağımlı hale gelir. embesillere müstehak!

acil kullanım kapamaa dügmesiyle sorun cözülür basarsın 4lü flaşöre yaralı varsa bide kornaya

Sen de yorum yaz