Microsoft, işten çıkarmalara hazırlanıyor!

Microsoft'un patronu Satya Nadella, faturayı "Nokia çalışanlarına" kesecek!

  • Ercan Uğurlu
Microsoft, işten çıkarmalara hazırlanıyor

Microsoft'un Nokia'nın mobil cihaz ve servislerini satın almasından bu yana halen tam olarak kendini bulamayan Lumia modelleri, yeni işten çıkartmalara sebep olacak. Her ne kadar yeni modeller olan Lumia 950 ve 950 XL aileye katılmış olsa ve bir canlılık getirmesi beklense de, Microsoft gidişattan memnun değil. Bunun faturasını ise "Nokia çalışanları" ödeyecek.

Microsoft'un, 2014 başında Nokia'nın mobil cihaz ve servislerini satın almasıyla, 32 bin Nokia çalışanı da Microsoft'a geçmişti. Bunlardan 12 bini işten çıkartılmış, akabinde geçtiğimiz haziran ayında buna 7 bin 8 yüz çalışanın daha katılacağı açıklanmıştı. Yeni gelen bilgilere göre Microsoft, bu kalemi de ele almaya hazır. Özellikle şirketin Finlandiya ayağındaki çalışanlarını gözden çıkarttığı biliniyor. Buna göre şirket, Finlandiya'daki çalışanlarından 2 bin 3 yüzünü işten çıkartacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Microsoft tez zamanda batar yok olur inşAllah... Nokia'ya üzülüyorum sadece. Yazık oldu. Arada kaynadı. Harcadılar efsaneyi.. Bu Windows Phone denen lanet işletim sistemi mahvetti Nokia'yı.. Ne olurdu Android'e geçseydin Nokia ha ne olurdu?.. Windows çöpünü seçtin şimdi battın eridin bittin böyle daha mı iyi oldu?.. İnadının sonu yıkım oldu Nokia.. Sen ortadan kaybolunca boşluğu Güney Koreliler doldurdu Nokia...

@13 Şubat 2016 13:43 amma sallamıssın sanki elinde kasan ram canavarı virus kaynayan sistem dahamı iyi gerekli her yazılım var mis gibi iş görüyor kırılmayan tek mobil sistemde w8.1-10 hala, kazıkçı ve kısıtlılamalarla dolu elmayı saymıyorum bile batıcak olan asıl o bunu yaz bir yere :)

@13 Şubat 2016 13:43 ... duası kabul olsaydı gökten .... yağardı :)

@13 Şubat 2016 13:43 Nokia çok önceden ekonomik sıkıntıya girmişti her şeyi Microsoft'un üstüne atmak adil olmaz. Nokia dokunmatiklere geçmekte ve yeni ARGE çalışmalarına değer vermedi yatırım yapmadı bu kızgın rekabette böyle yarış dışı kaldı. Microsoft ona cansuyu taşıdı ama yanlış konseptlerle Nokia'ı onlar da ayağa kaldıramadı. Madalyonun öbür yüzü, Nokia resesyona kendisi önceden girmişti bunu görmezden gelmişsiniz. Ekonomide de evrim vardır ayak uyduramayan oyun dışı kalır.

@13 Şubat 2016 13:43 üzülme NOKIA geri dönüyor çalışanlarınıda toplar... MS gibi değildir...

@13 Şubat 2016 13:43 her gün yeni bir virüs tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktansa windows phone kullanırım daha iyi arkadaş hiç değilse bugün hangi virüs tehditi var diye düşünmem.. üstüne kasma yok dert yok.. dokundum mu açılıyor alo dio mu diyor mesaj atıyor mu atıyor.. ee kullandığım uygulamalarda var daha ne diyim

@grezimonk Zamanında Nokıa içine köstebeğini sokup şirketin zarar etmesini sağlayan da MS firmasıydı zaten. Sırf telefon bölümü ve patentlerini kullanabilmek için.

Chip Online'ı severim ama ''2 bin 3 yüz'' nedir :D Çalışanlar için üzüldüm. Microsoft boşu boşuna kendini tehlikeye attı.

Finlandiya'nın nüfusuna oranlar 2300 kişinin işten çıkması büyük olaydır. Globalleşme denilen illet böyle başa beladır işte, Amerika'daki yöneticilerin basiretsizliklerini başka ülkeler çeker, Çin'de Vietnam'da işçilerin en insanlık dışı şartlarda çalışmaya razı olup günlüğü 3 5 dolara çalışması global şirketlerin başka ülkelerindeki departmanların kapatılmasına sebep olur. Globalleşme insanlığa söylenmiş en büyük yalandır.

@13 Şubat 2016 14:40 Git mağarada yaşa o zaman...

Windows hem PC de hem de telefonda pişmanlıktır.

@13 Şubat 2016 14:42 windows zorla dayatan yok kullanma sende.. mac almaya paran yoksa linux bedava

@13 Şubat 2016 14:42 bu kadar karın ağrın varsa kullanmazsın olur biter. şimdiye kadar kimse gelip neden Windows kullanmıyorsun dedi mi. Allah bilir bilgisayarında da kaçak Windows vardır.

Nokia' nın battığı falan yok arkadaşlar sakin olun ve sadece bekleyin yıl sonunda Nokia android cihazlarla geri dönüş yapacak...

@13 Şubat 2016 14:47 Dandroidle geri dönerse bu sefer gerçekten batar ! İnsanlar Nokıa yı virüs kaynamayan bozulmayan işletim sistemi ve sağlam telefonları sayesinde sevdi. Eğer dandroide geçerse bu güne kadar telefon almayıp Nokıanın dönüşünü bekleyen insanlar bir daha Nokıanın yüzüne bakmazlar. Kısa süre sonra da Dandroidin sorunları yüzünden Nokıa nın adı çıkar.

@14 Şubat 2016 00:27 Şu Dandroid diyen beyin özürlü zeka yaşın 5 herhalde senin. Ulan embesil oğlu moron seni Nokia Windows çöpü yüzünden battı. Ve ANDROİD ile geri yükselecek. Sen ve senin gibi embesiller ne derseniz deyin Nokia Android üretecek ve satacak...

@14 Şubat 2016 07:52 Sürüden bir ses geliyor sanırım. Google uzun süredir sevmeye başladı sürüleri. Koşun Androide. Oh miss. Sat bilgileri sam amcaya. Bahane de var zaten. (vatana ihanet kanunundan dolayı verileri iletme zorunluluğu) Ha windows ha google'ın işletim sistemleri. İkisi de aynı şey. Bi de adamın windows mobil işletim sistemi yazdığını nereden uydurdun acaba ? Belli ki Nokıa'nın kendi işletim sistemini yapmasını savunuyor. Hem çoğu kişi aynı şeyi söylüyor. Farklılık lazım piyasaya.

Kapitalist sistemin olmazsa olmazı budur, gelirlerde bir duraklama veya geçen yılki cironun aynısı yapılsa dahi zarardayım der ver ilk iş hiç suçu olmayan en alttaki işçi emekçileri işten çıkartır. Yanlış horozu kesiyorsun Microsoft ve sayın Nadella, o birikimli işçiyi çıkaracağına firmayı yanlış pazar stratejisi ile çıkmaza sokan üst kaymak tabakayı elemine etsen yerinde olacaktır. O işe yaramazların bir aylık maaşı ile 100 işçi geçinir.

Efsane egi tatmin yuzundrn bitti. Nolcakti android kullansaydin. Sirf gurur yuzundrn simdi yok ildu.

nokia ne la öyle bi firma mı kaldı lumiaların kenarına soba özellikli yazsaydı daha çok satardı telefonlar resmen cayır cayır yanıyor ne değeri var ne kullanışı alanlara rahmet diliyorum :D

@13 Şubat 2016 21:46 Lumia serisi Microsoft'un üretimidir ! Bilmeden sallamayın. Önce zarar ettirip telefon bölümünü içerdeki adamları sayesinde sattırdı kendine. Daha sonra da Nokıa ismini daha da kötü gösterip tekrar Nokıa telefon ürettiğinde alınmasın diye böyle saçma geçiş aletlerinin üzerinden hem para kazandı hem de geleceğe yönelik yol yaptı. Ha gelecekte telefonlar üzerinde 32bit işlemci kullanmak ve mini bilgisayar olarak görme fikirleri iyiydi fakat kendi çıkarı için diğerini batırdı.

@14 Şubat 2016 00:34 lumia nokia üretimidir tasarımda nokiaya aittir bilmeden sallama microsoft yazılım desteği vermiştir.Zira nokianın x ide aynı tasarıma sahip.

@14 Şubat 2016 11:18 MS'un elemanını şirketin içine yerleştirme olayı Lumialardan önce olmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Yani o da MS ürünü sayılır arkadaş ;)

Tartışmalar çok tuhaf. Her neyse... Nokıa 5G çalışmaları ile geleceğe adım atmaya çabalıyor. Tutarsa ne âlâ. Android konusunda da çok net değiller henüz ama hiç beklenmedik bir hamle ile Ubuntu kararı bile çıkabilir daha ötesi Tizen bile olabilir. Ama derim ki illa vatansever takılacaksak o zaman üretmeliyiz. Lafla peynir gemisi maalesef yürümüyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost