Microsoft Research, Parmak ve Kalem Tekniğini Tanıttı

Microsoft'un üzerinde çalıştığı bu teknoloji sayesinde tablet ile çalışmak kolaylaşabilir!

  • Ali Ruhi Öztürk
Microsoft Research, Parmak ve Kalem Tekniğini Tanıttı

Microsoft Research, geliştirdiği teknolojileri çoğu zaman tüm internet ile paylaşıyor. Bu hafta araştırma ekibi yeni bir teknolojiyle tekrar karşımızda.

Thumb + Pen Interaction on TabletsThumb + Pen Interaction on Tablets
Thumb + Pen Interaction on Tablets addresses the simultaneous, and complementary, use of pen & touch modalities for interaction in laptop scenarios, such as when using a Surface tablet on the couch, where the nonpreferred hand must often hold the device itself. In this case, the thumb is available and sufficiently mobile to manipulate many controls, enabling a whole new space of “thumb + pen” interactions. This can allow one to readily interleave use of a pen between annotation and cell-selection on a spreadsheet, for example, or to select cells and copy them to another (possibly distant) location on the sheet—thus illustrating how pen and touch (via the thumb) can afford a far more casual form of productivity, even when one is just kicking back on the couch with such devices. See more on this video at
 

Videoda, aynı anda hem parmak hemde stylus kalem ile çalışan yeni bir teknik tanıtılıyor. Stylus kullananların bayılacağı bu teknoloji, kaleminizi ekrandan kaldırmadan farklı fonksiyonlara erişmenizi sağlıyor.

Yeni teknik sadece bununla kalmıyor, ayrıca cihaz ile etkileşim konusunda bir çok yeni olasılığı mümkün kılıyor. Sadece Surface Dial tarfından sunulan bazı fonksiyonlar, kalemi çok daha kullanışlı hale getiriyor, özellikle de grafik tasarım yazılımı için. Örnek olarak tasarımcı kalem ile çizim yaparken aynı anda fırçanın dokusunu ve rengini değiştirebilecek. Bu teknik için geliştirilen eklentiler, Excel ve diğer tarayıcıların kullanımını gözle görülür derecede hızlı ve kolay hale getiriyor.

Bu teknoloji yaygınlaşır ise, tablet üzerinde profesyonel olarak iş, çizim ve tasarım yapmak çok daha kolay ve kullanışlı hale gelecektir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz