Microsoft, Skydrive isim hakkını kaybetti

Dev şirketin yoğun olarak kullanılan dosya depolama hizmetinin adı, şok dava sonunda değişiyor!

  • Cem Şancı
Microsoft, Skydrive isim hakkını kaybetti

Microsoft, SkyDrive servisinin ismini, mecburen değiştiriyor... İngiltere mahkemelerinde süren bir isim hakkı davasında, davayı kaybeden Microsoft, artık bu isimden vazgeçmek zorunda. 

İngiltere'nin ünlü Sky televizyonu, Sky ile başlayan ismin kendisine ait olduğunu ileri sürerek açtığı davayı kazanınca, Microsoft için servisin ismini değiştirmekten başka yol kalmadı.

Sky televizyonu'nun Sky Sports, Sky One ve Sky Movies isminde kanalları bulunuyor. SkyDrive ise sanki televizyonun yeni otomobil kanalıymış gibi algılanıyor. Ayrıca televizyon ileride böyle bir kanal açması durumunda ismin kendine ait olacağını da ileri sürüyor.

Davayı gören İngiliz mahkemesi de İngiliz televizyonunu haklı bularak, ABD şirketi Microsoft'a bu ismi kullanamayacağı uyarısında bulundu. Ancak Microsoft'a ismi değiştirmesi için makul bir süre tanınacak ve Microsoft bu süre içinde yeni ismin duyurularını yaparak geçiş sürecini zamana yayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Bu nedir lan o zaman alfabedeki harflerle başlayan kelimeler de bana ait :D

Zaten saçma bir isimdi iyi olmuş. Daha yaratıcı fikir yok muydu ? Max_Real Qnx

@01 Ağu 2013 14:25 İsimde ne gibi bir saçmalık var anlamaya aklım yetmedi maalesef :( Sky=Gökyüzü(Yani bulut sistemi anımsatmak için seçilmiş için söylenmiş) , Drive = sürücü yani sanal (sunucu üzerindeki depolama sürücüsü) anlamında kullanılmış gayet mantıklı...

Saçmalık şu telif olayları çok saçma olabiliyor bazen en büyük örnek bu.

isim güzeldi ya. salak Sky.

Oha yok artiiik

Yok artık :))

Şimdi mi aklınıza geldi?

Ne kadar saçma...

İyice saçmaladılar artık ne demek sky ile başlayan bütün isimler benim :S neyse ismini microsoftskydrive olarak değiştirsinler. Microsoft ile başlarsa sorun olmaz.

@01 Ağu 2013 15:31 evet olmaz microsoft ile başlarsada çok uzun oldu bea

skyturk360 da dava açsın o zaman :D

Bu telif konusunun da iyice suyu çıktı artık. Ne demek Sky ile başlarsa benim. Öyle şey mi olurmuş yaa, yeni bir kanal gibi algılanıyormuşmuş bu kadar saçma akıldışı bir mahkeme kararını da ilk defa duydum.

@01 Ağu 2013 16:30 trt 7 diye bi kanal açıp benim diyebilir misiniz ? aynısı. sky yalnızca tv kanal zinciri ismi değil.

@02 Ağu 2013 01:26 Trt:Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu peki Sky ne demek? Gökyüzü diye bir kanal açayım gökyüzünü kullanan herkesten patent ücreti alayım.

yuh beee. o zaman skype de değişecek

@01 Ağu 2013 18:07 Skype tek kelime Skydrive gibi iki kelimenin birleşimi değil. Yani ordakinin gökyüzüyle alakası yok.

iyi ozaman ben de ismimin patantini alıyım benim adımı kullananlarada ben dava acıyım cılkı cıktı bu işin

İyice saçmaladılar.

İyi bir televizyon kanalı değil. Bizimkiler bir marka bulamıyor. Sonlarına "Türk" kelimesi ekleyerek piyasada kendini gösteriyorlar.Sanki bir Türk kanalı imiş.Bir kanalın sonunda "Türk" Kelimesi varsa kanal kesinlikle bir Türk kanalı değil.

Ben de ismimin patentini alacağım, sıkıysa çocuğun ismini Ahmet koysunlar. Şimdi onlar düşünsün :D

Microsoft Cloud olur BENCE

MsDrive nasıl ?

Bir ülkenin en tepesinde doğuştan üstünlerden oluşan gerçek bir mason locası bulunmalıdır. Amele sümükleriyle işte böyle dünyanın kerhanesine düşersiniz. Türkiye üstünlüğe duyduğu nefretin bedelini canıyla ödeyecektir...

Sen de yorum yaz