Microsoft'ta Sinofsky depremi!

CHIP Online'ın 28 Ekim'de ortaya attığı iddia gerçek oldu; Microsoft bu haberle sarsıldı!

Microsoft'ta Sinofsky depremi!

28 Ekim tarihinde sizlerle burada patlaştığımız haberimizde, Microsoft'un Windows bölümünün başındaki önemli ismin, yani Steven Sinofsky'nin şirketteki geleceğinin belli olmadığını, bazı sorunlar yaşandığını duyurmuştuk. Windows 8 ve Surface'in piyasaya sürülmesinin hemen ardından yayınladığımız bu haber, pek çok kez "olmaz öyle şey" tepkisiyle karşılaştı. Ama gece saatlerinde olmaz denilen gerçek oldu; Sinofsky, Microsoft'taki görevinden ayrıldı.

1989 yılından beri Microsoft'ta çalışan Sinofsky, önceleri Office departmanının başındaki isimdi. Vista hüsranından sonra, enkazı kaldırması için Windows bölümünün başına geçen Sinofsky, önce Windows 7'yle, ardından da Windows 8 ve Surface tablet ile Vista hüsranını unutturmayı başardı. Bu başarıları, onun, Microsoft'un Ballmer'dan sonraki CEO olacağı iddialarına bile yol açtı.

Xbox Music, Xbox SmartGlass gibi önemli ürünlere de imza atan, Internet Explorer ve Live hizmetlerinin geliştirilmesinde önemli payı bulunan Sinofsky'nin ayrılmasıyla, Windows bölümünün başına Julie Larson-Green getirildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Microsoft, sadece bir hayatın boyunca sadece bir işi düzgün yap kardeşim.

Valla Microsoft için çok büyük bir kayıp.Microsof'tun bir dalı kırıldı.Bence şirket sinofsky'ı mumla arayacaktır.Bir bayanın windowsun başına geçmesi sinofsky depremini hafifletir mi derseniz,bana göre çok zor.Microsoft'u çok zor günler bekliyor.Microsoft'u ancak windows 9'un başarısı düzlüğe çıkarır.O da Julie Larson-Green'in zekasına bağlı bir konu.

@13 Kas 2012 12:11 Bundan o kadar emin olmayın. Bence Windows 8 hem masaüstü hem dizüstü hem de tabletlerde çok başarılı bir işletim sistemi. Modern temasına alışmak birkaç saatinizi bile almıyor, denedim, aksini inkâr etmeyin, siz de deneyin, farkı görün. Windows 8 fanatikliği yapmıyorum. Bu yenilikler işimi çok kolaylaştırıyor. Başlat menüsüne tıkladığınızda (sol alt köşeye tıkladığınızda) bir tuşa bastığınızda hemen arama yapmaya başlıyorsunuz. Uygulama marketinde (Store) eksiklikler var, eğer öyle diyorsanız size katılıyorum ama diğer yönleriyle Windows 8 belki de en iyi işletim sistemi (Microsoft Security Essentials anti-virüs programı da Win8'e entegre olarak geliyor).

Hayııııııııııır!!!!

bu adam hani şu yeni windows 8 tanıtımında tableti arızalanıp absürd bir şekilde kilitlenen ayrıca konuşması ve hareketleriyle tipik bir Steve Jobs çakması olan komik zat değil mi?...

Gecen bu adamin kovulmasi gerektigini yazmistim. Dalga gecer gibi titanium, Metro, modern ui adi altinda millete 5 senedir ayni arayüzü yedirmeye kalkisti. windows 8 satilicak ama satislar sirket icin yeterli olmiyacagida aciga cikmis durumda gec kalinmis bir durum Microsoft icin. Microsoft icin kayip degil tam tersine bir kazancdir bu tarz ön görüsü olmayan sahisin ayrilmasi.

son derece doğru karar anca gider ancak çok geç gelmiş bir karar çünkü; windows 7 yanında windows 8`de harcandı! (windows vista ile windows 7`yi yanyana getirip kullanın ne demek istediğimi anlarsınız) millet windows 8`i beğenmeyince kapı gösterildi haliyle! windows vista 3 gb ramde %27 kullanıyordu (service pack 1`den önceki) o kadar sadeleştirmeye rağmen aynı 3 gb ramde windows 7 %24 kullanıyordu, sıkı durun windows 8`de 8 gb ramde %22 kullanıyor! (iyki daha az ram kullanıyormuş!)

@13 Kas 2012 14:26 boşta duran ram in sana bi fadası olmaz. eğer o sırada ram sıkıntısı yoksa windows performans artışı için ramde saklar bilgileri. eğer ağır bir uygulama çalışırsa o zaman kullanılmayan veriler hdd ye atılır. bunları normal bir kullanıcının bilmesi lazım.

@13 Kas 2012 14:26 dostum windows ram boyutuna göre kendine yüzde 20-30luk iş ayırır. çok donanım demek her zaman sana çok yer kalıcak demek değil. En basit örnek NTFS, NTFS'de disk boyutu ne kadar büyük olursa dizin için ayrılacak yani senin gerçek disk alanından kesilecek miktar o kadar büyük olur. Aynı olay ramde de geçerli. Sistemin o kadar ram'i dengeli kullanabilmesi için her 'çekirdekten' belli bir miktar kullanması gerekir buda büyük kullanıma yol açar. aksi halde dengesiz olur. (terazinin bir kefesi kglarca dolu diğeri boş gibi düşün) İşlemci ve ekran kartı sürücülerinin ekran çözünürlüğünün kullandığın arka planın ram üzerine etkisi vardır. mesela ben hubble'ın çektiği 4 resimden oluşan bir arka plan kullanıyorum her resmin boyutu zaten dehşet büyük (hem piksel hem dpi olarak, resim başına 180 mb kadar) top. 720 mb ediyor. şimdi gidip dwm.exe veya explorer exe efendim 2.5 gb yer kullanıyor diye ağlayacaksan git intihar et. (1.5 gb ram işletim sistemi 0.25 standart işlemler, 0.72 arka plan) ayrıca işlemci 'iş' yaparken de ramden kullanır. bilgisayar bir bütündür ayrı ayrı incelenemez. ordu gibidir, deniz kuvv. olmadan hava ve kara, hava olmadan deniz ve kara, kara olmadan deniz ve havanın tam olarak işe yaramaması gibi bir durum da var. 16gb 3000mhz ekran kartım var ama 512mb ram var olmaz. veya 10000rpm hdd aldım ama işlemci 1.2 ghz... mantıklı yorumlar yapın bilmeyenlerin kafası karışmasın...

Yeni manager yeni arayüzü

microsoftla olan ilişkisini bilmiyoruz. kendi isteği ile de ayrılmış olabilir. bazen büyük firmalarda çalışırken kendi hayallerinin peşinden gidemiyorsun.

Microsoft, sadece bir hayatın boyunca sadece bir işi düzgün yap kardeşim. -------------------------------- Şuanda klavye kullanmöanı sağlayandır

@13 Kas 2012 15:30 Aynen öyle Microsoft madem her işi düzgün yapamıyor niye o zaman Dünya'da en çok Windows kullanılıyor?

@13 Kas 2012 18:21 Ben cevap vereyim: IBM!

yalnız surface'ın kitlenme sorunu da bu adama denk gelmişti.

alın size microsoft. kullanıp attılar adamı.

ee sen Apple Mac Os çakması bir dokunmatik sistem yaparsan daha doğrusu araklarsan pıt diye adamı şutlarlar böyle.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play