Microsoft'tan Chrome OS hakkında sert sözler

Google'ın işletim sistemi hakkında şimdiye kadar konuşmayan MS, sonunda öyle bir patladı ki...

Microsoft'tan Chrome OS hakkında sert sözler
Her saldırının karşılığı veriliyor

Microsoft'un Developer & Platform Evangelism bölümü başkan yardımcısı Walid Abu-Hadba bir röportajda Google hakkındaki düşüncelerini açıkladı. Google'ın Chrome işletim sistemi geliştirmekteki gerçek amacının sanılandan farklı olduğunu belirtti.

"Google'ın yaptıklarının çoğu savunma amaçlı". Bunu söylerken kastettiği şey Google'ın esas işi olan arama motorunu korumak istemesi. Google arama motoru sayesinde kazanılan reklam gelirleri Google için en önemli şey. Chrome işletim sistemini yapmaktaki amaçları da tüketiciye daha basit ve kolay bir bilgisayar teknolojisi sunmak değil. Walid'e göre Google'ın amacı diğer firmaların Google'ın gelir kaynaklarına saldırmasını önlemek için dikkat dağıtmak.

Asıl sorun Chrome OS'un bedava olması mı?

Aslına bakılırsa Microsoft'a da para kazandıran ana ürün Windows. Ama Microsoft daha bir ton yerden para kazanıyor. Google'ın planlarını gören Microsoft'un, Bing'i, Google'ın işletim sistemi alanında rakip olmasını önlemek için bir dikkat dağıtıcı olarak kullandığı da ortaya atılabilir. Elbette Walid bunun böyle olmadığını söylüyor. Aslında haklı da olabilir, Microsoft yaptığı her işte para kazanmak, piyasa payı edinmek istiyor. Xbox, Zune, Silverlight, Bing ve daha fazlası Microsoft açısından para kazanmak istediği yatırımlar. Bing ile Google'a rakip internet reklam gelirleri kazanmak istediği açık.

Walid'in hoşuna gitmeyen şey ise Google'ın Chrome OS gibi çalışmalarının kazanç amacı gütmemesi olduğu anlaşılıyor. Savunma amaçlı derken bunu kastediyor. Microsoft para kazanmaya çalışırken bedava alternatifler işini baltalıyor. Google da Microsoft gibi ücretli bir alternatif çıkartsa, Microsoft'un bunu anlaması ve doğal karşılaması daha kolay. Microsoft mevcut durumdan, Google'ın farklı noktalardan vurmasından rahatsız. Şu an iki dev her alanda birbirlerine sağlam karşılık vermeyi sürdürüyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Windows'un rakibi her zaman Linux olarak goruldu, duyuruldu. Google OS de bir Linux turevi olacak. Artik bence Linux olmayan, tamamen bastan gelistirilen bir alternatife ihtiyac var.

windowsa rakip olamaz chrome cünki linux dagıtımı linuxun piyasasıda belli zaten %5 ancak bu yüzde içinde lider olur yüzdeyi arttıramaz çünki ben işletmemde 25pc kullanıyorum muhasebe programı xp ile calışıyor otel programı oda xp ile calışıyor bırak beleşi üzerine para versen gene gecemem linux ve türevlerine bunlar ançak hoş birer hayal olur

firefox en iyisi. ;)

Yıllardan beri Microsoft'un işletim sistemleri alanında bir nevi tekel haline gelmesi ve istediği atı koşturması elbette bu alanda karşılık alması ile MS'in moralini bozacaktır. Sonuçta Apple ile uğraşması yetmiyormuş gibi, bir de "ne yaparsa güzel yapar" düşüncesini kullanıcıya vermesini bilen Google gibi bir dev bu alana girince MS'in etekleri tutuşmayacaktı da ne olacaktı.
MS diyor ki; Google "savunma amaçlı" bu işe girişiyor"muş". Microsoft'un asıl korkusu şudur ki; yıllardır kaliteli işletim sistemi sunuyoruz şeklindeki reklamların neticesinde sadece güncelleme ve yamalarla dolu bir ortam sunan MS, bu saha da kendine bir rakip daha istemiyor. İstemiyor çünkü rakip demek, karşı strateji demek; rakip demek, yatırım demek; rakip demek, kaliteyi artırmak ve daha iyisini sunma mecburiyeti demektir. İşte Google, Apple ve Linux gibi kurum ve kuruluşlar kendi işletim sistemleri ile MS'u giderek köşeye şıkıştırıyorlar.
Kaliteyi artırmak zorunda kalmasına en güzel örnekse Windows 7 ve Bing olmuştur. Vista ve Live Search ile uzun zaman kullanıcılara eziyet verici çalışma ortamı sunan MS, Windows 7 ve Bing ile çıtasını yükseltmek "zorunda" kalmıştır. Düşünün ki Google v.b. devler olmasaydı acaba MS'in bu kaliteye ulaşmak için bu kadar gayret göstermesi mümkün müydü? Hiç sanmıyorum :).

MS ve Google arasındaki mücadele arama motoruna atlamıştı. Şimdi Google'ın işletim sistemi üretmesi ve bunu bedava dağıtması; birçok Google'dan memnun MS kullanıcısının da dikkatini cezbetmesini sağladı. Aralarındaki savaş iyice kızışacak. MS ve Google teknolojinin her alanından para kazanmak istiyor ve tekelci olma amacındalar. Bunu ne kadar başarırlar bilemem ama mücadele çok ateşli geçecek.

windowsa rakip olamaz chrome cünki linux dagıtımı linuxun piyasasıda belli zaten %5 ancak bu yüzde içinde lider olur yüzdeyi arttıramaz çünki ben işletmemde 25pc kullanıyorum muhasebe programı xp ile calışıyor otel programı oda xp ile calışıyor bırak beleşi üzerine para versen gene gecemem linux ve türevlerine bunlar ançak hoş birer hayal olur

Peki istediğin programlar linux türevi işletim sistemlerinde çalışan versiyonu çıkarsa bu söylediklerinin arkasında durur musun.

Ben şu an ubuntu kullanıyorum gayette memnunum daha bir kere bile reset atmak zorunda kalmadım pc ye, windows kullanırken böylemiydi ufak bi hata büyüyüp gidiyor sonra çık çıka bilirsen.

firefox en iyisi. ;)
Bugün 11:32
--------------------------------------

yok, bence star wars :)))

her daim yazıyorum.. işletim sistemi dünyasının dinamosudur windows.. ve artık onu rakip alanlar bilsinki rakipleri ne windowstur nede microsoft.. esas yıkılması zor olan yıllarca süre gelmiş birikim.. onu nasıl yıkacaksınız.. bu sebeble değil google değil cümle alem firmalar bir araya gelse bu iş olacak iş değil..!!

bükemediğin eli öpeceksiniz.. olay bu kadar..

Chrome OS bir yerde Google'yi koruma amaçlı olabilir katılmıyor değilim.

bütün linux dağıtımcıları bir olup sadece bir linux dağıtımı ortaya koymazlarsa windows karşısında asla başarılı olamazlar.

Bence UNIX çekirdeği üzerine kurulmuş olsaydı en azından daha güvenli ve sanıyorumki macdeki programlarıda çalıştırabilirdi

Microsoft'un birkere büyüklüğünü aşağı çekmek imkansız sonuçda bill gates kazandığı paranın çok ufak bir bölümünü microsoft kötüye gittiğinde kullansa yine çok az düşen popülerliğini yeniden yukarı çeker... Gates istese şuan microsoft'u öyle bir marka haline getirirki herkez azı açık bakar. hem birkere microsoft ile yarışa bilmeleri için microsoft'un kodlarını kullanmaları lazımki programlar tam uyumlu olsun asdassdfgg:D

microsoft tırsıyor açıkçası ne açıklama yaparsa yapsın yıllarca doğru dürüst alternatifi olmadığı için at koşturdu millete uyduruk uyduruk sistemleri istediği fiyata sattı pc teknolojisi bile onun lafıyla donanım hazırladı ama artık işler biraz daha değişiyor...google linux'a benzemez kullanıcının ne istediğini bilir ve ona göre sistem hazırlar...google öyle 40 yıllık terminal komutları falan da kullanmaz gider istatislik yapar kullanıcının eğilimlerini bile hesaplar ve öyle iş yapar..adamlar en son 2snde açılıp internete giren netbook diyorlardı sadece bu bile microsoftun çanına ot tıkar....ve ayrıca microsot arama motorunu kaptırmamak için demiş ama artık çok fazla şeyi internetten yapar olduk "cloud computing' ile beraber artık bir adım ötesine geçebilir herkes...

Ms şimdiden taşlamaya başlamış bakalım ChoromeOs çıktıktan sonra neler olacak.

bütün linux dağıtımcıları bir olup sadece bir linux dağıtımı ortaya koymazlarsa windows karşısında asla başarılı olamazlar.

----------------------------------------------
Herhangi bir firmanın Linux sürümü çıkarması yeterlidir. Dağıtımlara göre derlenir ve paketlenir orası işin en kolay kısmı. ***fos mantığı ile yorumlamayın.

unix formatında dmg formatını mac kendisi yaratmıştır google da kendine has format yaratır.

Linux veya değil. Önemli olan onu nasıl sunduğun. Sen Linux'ı alır, adam eder, arkasına da yatırım desteğini koyarsan, bak o zaman neler olur. UNIX en köklü işletim sistemidir. C'nin temelidir bile denebilir. Windows falan halt etmiştir onun yanında. İşte o sistemi adam edecek, kullanıcı dostu ve desteklenen bir sistem haline geitrecek kişi Google ise, yapsın, arkasındayım. İlk defa adam gibi işletim sistemi kullanabiliriz belkide bu sayede.

he canim google, tarayıcı pazarında nesin ki işletim pazarında o olacaksın.. linux son kullanıcıda ne kadar ki sen onu bir yere taşıyacaksın.. güldürmeyin adamı ya... bir kaç windows anti fanını hesaba katmazsak aldıgı kullanıp oranı ortada.. kaçtı kardeşim yüzde bir mi iki mi..

ne windows babamın malı nede linux.. ikisininde bana peş kuruş karı yok....katkısıda yok.. ama bir gerçek var.. gözde görüyor dünyada değerini veriyor.. kardeşim çakalda deseniz göz açta deseniz.. ne derseniz deyin.. bill amca yapmış.. diğerleri ancak onun tahtını yıkma hayalleri ve rakip olma hayallerinde olsun..

hele windows 7 yi gördükten sonra... bu iş bitmiş.. esasında ticaretin etiğide metiğide kalmadı.. diğer cümle bütün firmalar linux'e ancak destek sözü verir, aslında o sözlerin bile arkasında microsoft mesaj vardır(kar marjımızı artır ) yoksa linux o firmaların çokta umurlarında değil zaten.. dedik sözü verirler ama gelecekle ilgili bütün hamleler windows göre yapılır..

alın işte bir dünya PC markası var kaç modellerinde linux yüklü geliyor.. ha geldi millet ne yapıyor.. ucuz ucuz alıyor tıpkı benim dayı oglu gibi sonra üzerine windows yüklüyor..!!

Çoğumuza bu Chrome'un tek faydası bilgisayarlar ücretsiz bir işletim sistemi yüklü olarak satıldığı sürece biraz fiyatlarının düşmesi olur. Freedos gibi yani. Alırım chrome'lu bilgisayarı. Yüklerim windows7yi keyfime bakarım.

bence hiç bir işe yaramaz boş verin siz devam din windows hpsinen iyi hrşeyide hediyor

zenginin malı fakirim çenesini yorarmış... :)

saglıklı istikrarlı bir sistem kurup bana daha az sorun ysatacaksa istediklerime aynen ulasabileceksem kolay bir dosyalama sistemi varsa neden olmasın ki microsft bunu herzamanyaptı pazar payını korumak adına kendi haklarını musterilerine kılıc gibi kullandı google kendine ait bir dunya yaratıp bu cendereden cıknmaya calısması bence cok mantıklı

Google arama motorunu kullanmak istiyorsanız linux kurun olsun bitsin...

Yapmayın arkadaşlar çıkarsın hatta öyle güzel çıkarsın ki windowsu fena sallasın... Rekabet güzeldir , iyidir... Yürü google kim tutar seni...

Internet de dolasan bir dedikodu Google in kuracagi isletim sistemi linux tabanli olacagiydi diye okumustum; bana göre sifirdan yapilacak bir isletim sistemiyle Oschrome asla windowsa karsi basarili olamaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir