Microsoft'tan "iki yüzlü" cep!

Microsoft, akıllı telefon kavramanı temelden sarsacak yepyeni bir fikirle karşımızda...

Hüseyin Cem Köylü

Uğruna patent savaşlarının açıldığı akıllı telefonların tek bir ortak yönü var, hepsi de önünde büyük dokunmatik bir ekran taşıyor. Fakat Microsoft bu önyargıyı değiştirecek bir patent aldı.

PatentBolt.com, Microsoft'un Amerikan Patent ve Telif Hakları Ofisi'nden aldığı son patent ile ilgili bazı görselleri ve detayları yayınladı. Patent temelde, ön tarafta geleneksel yüksek güç tüketimli dokunmatik ekran ve arka yüzeyde düşük güç tüketen ekran tasarımına dayanıyor. Arka ekran çeşitli bilgilendirmeleri kullanıcıya ulaştırmak için kullanılabilir.

Örneğin arka ekranda eInk (elektronik mürekkep) teknolojisi kullanılarak, gelen mesajlar kullanıcıya hem düşük güç tüketimli hem de daha rahat okunabilen bir ekrandan ulaştırılabilir. Ya da arka ekranda hareketli görseller kullanılarak akıllı telefonun daha değişik ve ilgi çekici görünmesi sağlanabilir. Hatta patente göre bu teknoloji telefon kaplarına da uygulanabilecek.

Microsoft, gerçeğe dönüşmese bile sık sık patent başvurusu yapıyor. Fakat ikinci bir ekran fikri geleceğin akıllı telefonlarında uygulanabilir bir fikir olarak gözüküyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

microsoft dan ya tutarsa tadında bir patent daha
hele bi telefon yap ondan sonra iki yüzlüsünü yap ;)

tek yüzlüde sarj dayanmıyor çift yüzde az tüketir eminim :)

Bu Microsoft'un fikri değil ki? 1-2 ay önce Nokia böyle bir konsept telefon sunmuştu...

Güzel bir fikir, LCD renkli ekranlar çıktı çıkalı ekran kapatılınca telefon kapalı mı açık mı ne durumda belli değil. Sürekli ekranı açıp kontrol etmek gerekiyor. Böyle düşük güçlü bakınca her zaman görebileceğimiz bir ekran daha olması güzel olur

ne kadar gelişmiş teknoloji çıkarsa çıksın batarya süre sıkıntısını bi 20 yıl daha çekecek gibiyiz

ARKADAŞLAR BENCE CEP TELEFONLARININ ÜSTÜNE UFAK BİR GÜNEŞ PANELİ KOYSUNLAR.GÜNDÜZ BOYUNCA TELEFON ENERJİ İHTİYACINI GÜNEŞDEN KARŞILASIN.PİLDE AKŞAM DEVREYE GİRSİN.BU BU KADAR ZOR BİRŞEYMİ BUNLAR İÇİN

fikirlere patent verilmezki? anlamadım bu olayı ben.

Çok saçma. arkadaşın dediği gibi bir ekrana pil dayanmıyor ikincisine nasıl dayanacak? pil ömrü azalır. Onun yerine ön tarafına bir sensör koyup harekete veya görüntüye duyarlı yapılıp insan yüzünü algıladığında ekranı otomatik gösterirse daha iyi olur.

Yola çıkmadan önce hayaller kurulur ve olacağına inanılırsa amaca uygun bir hedef belirlenmeye çalışılır.Microsoft bir çok hedef belirlemiş,hedeflerine de ulaşacağına inanıyor bence çokta kararlı.Amacına ulaşmak istiyorsan inanacaksın;) milyonlarca insanın kullandığı ve her gün gelişen bi işletim sistemini yapanlar eminim ki bu akıllı telefon gelişimini de hayata çok uğraşmadan geçirecektir..

Garip olan diğer firmalar bunu düşünmedi mi ? Yada düşündü ise neden patentini almadı ?

Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir