Microsoft'tan W8 tableti çok önce planlamış!

Microsoft'tan gelen bu açıklama, Apple'a kaptırılan tarihi bir fırsatın itirafı gibi...

  • Gökay Özbudak

Apple iPad'ı piyasaya çıkarttığında tablet pastasının çoğu dilimini yemişti. Ama ya Microsoft, kendi tabletini Apple'dan önce piyasaya çıkartsaydı? Microsoft asbaşkanının techradar.com'a yaptığı açıklamalara göre, Microsoft Windows 8 tablet kullanıcı arayüzünü iPad piyasaya çıkmadan çok önce planlamaya başladı.

Dan'l Lewin'in yaptığı ve öz eleştirnin yüksek olduğu açıklamaları şu şekilde; "Tüm planlar, içerik ve arayüz tasarımı iPad piyasaya çıkmadan önce yapılmıştı. Biz nereye gittiğimizi biliyoruz yalnızca oraya daha hızlı gitmemiz gerek." Microsoft'un kendine yaptığı bu eleştiriyi Windows Phone 7 için de doğrulayabiliriz. Microsoft'un mobil işletim sistemi iOS'tan ve Android'ten çok sonra piyasaya çıktı.

Ancak asıl sorulması gereken soru şu; Microsoft'un tabletleri piyasaya iPad'den önce çıksaydı iPad bu kadar başarılı bir satış elde edebilir miydi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Ipod dan öncede Mp3 player vardı.
Iphone dan öncede Cep telefonu vardı
Deiğişen birşey olmadı elma yı kimse yiyemedi

en en en önce ben düşüydüm!

çokta tın...

linux yapılı işletim sistemleri her zaman kazanır android te baya iyi satış grafigi yakaladı mesela :D

Microsoft tabletleri ölü okadar işe yarar şeyler değil bence yine apple kazanırdı.

Oğlum şurdan bir bardak soğuk su getirin Microsoft abinize...

Dinazor da kuyruğuna basınca 30 saniye sonra dönüp bakıyordu... Vızt Erenköy....

Microsoft yapar paraya doymadıysa =D

karşılaştırmanız tamamen taraflı madem öyle peki ipad ne zaman planladı onu neden eklemiyorsunuz? planlanma ile çıkış tarihini karşılaştırıyorsunuz ayıp be

iPad düşüncesi Apple tarafından ne zaman düşünülmeye başlanıldı acaba? Sanki Appe bugün düşündü, yarın satışa sundu...

Microsoft mobil telefon piyasasına Android'den çok önce girmişti.

Tipik bir halanın sakalları olsaydı amcan olurdu durumu.

Siz planlamaya devam edin adamlar üretmeye devam etsin...

bilinen iki büyük gerçek var apple mac os işletim sistemiyle windows un yapabildiği şeyleri yapamıyor konu sadece oyun vs değil tabi ki birçok özellikle gerisinde bence.ama bir diğer gerçekte mobil yönden apple microsoft u çok çok kötü eziyor.bu tür konularda benim en çok tavsiye ettiğim şey sadeliktir.apple ın bu yarışı kazanma sebebindeki en büyük etken başından beri sadelikti.3 seneye yakındır iphone kullanıyorum ve inanın diğer telefonları alıp kurcalarken sanki içinde kaybolmuşum gibi çırpınmaya başlıyorum.bir tek android de bu durumu az yaşadım ama iphone da hiç olmadı bu.bundan böyle eğer mümkün olursa kullanacağım telefon veya mobil cihazın apple olmasını istiyorum.ama iş bilgisayara gelirse windows apple dan önde.umarım microsoft sadeliğe doğru adım atar ve çok çok güzel ürünlerle karşımıza çıkar

linux yapılı işletim sistemleri her zaman kazanır android te baya iyi satış grafigi yakaladı mesela :D

----------------------------------------------------------------------
google ın desteği olmasa android birşey değil, ios'un kasık, bayık sürümü

Microsoft sende kafa olsa zaten Nokia ile ortak olmazsın, HTC ile ortaksın da ne oldu takır takır Windows Mobile mı satıyorsun, aynı HTC takır takır Android telefon satıyor. Nokia ile anlaşınca Windows Mobnile patlaması mı olacak sanıyorsunuz anlamadım ki, zaten millet alacağı telefonu aldı, piyasada onlarca kaliteli telefon var, misal Samsung Galaxy S II, LG Optimus 3D, Motorola Atrix vb modeller dururken Nokiadan illallah demiş tüketiciyi bu saatten sonra nasıl kandıracaksınız, ha 3.dünya ülkelerine Nokia N95 satmaya devam edip şu kadar satış grafiğimiz var şu kadar tel sattık deyip bununla memnun oluyorsanız, sizi kendi bahçenizde kendi kendinize memnun olmakla başbaşa bırakalım.

Size başarının anahtarını veriyorum adam gibi donanım yapın, videolar yayınlayın, işletim sisteminiz telefonda en ufak takılma olmadan tıkır tıkır çalışsın, tez zamanda Andoriddeki uygulamaları WP'ye adapte edin, mesela viber gibi bir program ile Android ve Windows Mobile iletişime geçebilsin, en popüler uygulamaları bu tel piyasaya çıkar çıkmaz çalıştırsın zaten o zaman gerisi teferruattır. Ha bi de Nokia'ya söyleyin dayanıklı malzeme kullansın, daha önce 6 ayda ayrılan N95'ler gördük.

Tüm testlerinizi yapın donanımdan uygulama ve dayanıklılığa kadar, videolarınızı yayınlayın kendinizi ispatlayın o zaman zaten kimse çıkıpta ben bu teli kullanmam demez, zaten millet windows kullanmaya alışkın. Zaten genel kullanıcı işletim sistemi olarak W7 kullanıyor, herkezin kendine özel programları var, bu programlar veya uzantıları bu cep telefonlarında çalışsa zaten büyük rahatlık olacaktır.

Microsoft olarak 3.parti yazılımlara destek verin, mesela gidin KMPlayer ve Aimp player gibi uygulamaların Mobile versiyonları için destek verin(illa windows media player olacak diye uğraşmayın), herkez bilgisayarında alışmış olduğu programları mobile sistemlerinde çalıştırsın, insanlara hizmet verin, sadece onların paralarını kazanmaya çalıştığınız hissedilince herkez microsoftdan da nokia'dan da soğuyor, bunları bilerek bir şeyler yapın ondan sonra zaten millet kendisi gelecek ve ürünlerinizi alacaktır.

Ağır çalıştığı halde Windows telefon tercih ediyorum ama insanlar ağır çalışmasına neden katlansınlar ki? Haklılar... Windows telefon çok esnek çok güzel ama bizim gibi mıncıklayıp duranlar için yalnızca...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost