Microsoft'un arama motoru, arama motoru değil

Microsoft, yeni arama motoru Bing'in bir "karar motoru" olduğunu söylüyor. Nedir bu "karar motoru"?

  • Ümit Öncel
Microsoft'un arama motoru, arama motoru değil
Bu bir arama motoru değildir.

Tahmin edebileceğiniz gibi Microsoft hiçbir işini şansa bırakacak bir firma değil. Atacağı her önemli adım için ciddi test grupları oluşturur, kullanıcı yorumlarını değerlendirir ve danışmanlarla çalışır. Bilişim devinin yeni arama motoru Bing de böylesi bir süreç sonucu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalar sonucunda Microsoft, kullanıcıların yeni bir arama motoruna değil, karar vermelerini kolaylaştıracak bir araca ihtiyaçları olduğu sonucuna vardı. Bu yüzden de firma yetkilileri son altı aydır farklı platformlarda yeni arama motorları için "arama motoru" tanımı yerine ısrarla "karar motoru" (decision engine) tanımını kullanıyorlar.

Bing'in hedefi de arama piyasasında farklılık yaratmak ve insanlara aradığı kelimelerin geçtiği siteler göstermenin ötesinde, aradığı kelimeleri inceleyerek kullanıcının asıl ihtiyaç duyduğu şeyi tespit etmek ve onları bu ihtiyacını karşılayabilecek sonuçlara yönlendirmek.

Google'a karşı Google gibi bir arama motoru ile kafa tutmanın mantıklı olmadığını bilen Microsoft'un bu tercihi iyi incelendiğinde son derece mantıklı görünüyor. Bundan sonra sıra kullanıcıları bu farklılığa ikna etmeye geliyor ki, bu aslında Microsoft'un en iyi yaptığı işlerden biri. Milyon dolarlık reklam bütçeleri, özel anlaşmaları, Windows ve Internet Explorer'ın gücü ile Microsoft Bing ile Google'a ciddi bir alternatif oluşturabilecek gibi görünüyor. Ama tabii ki ne kadar başarılı olacağı ancak 3 Haziran'daki büyük açılıştan sonra belli olmaya başlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Microsoft gemi motoru yapsın onda daha çok para vardır.Hiç değilse çuvallamazlar :D:D

Bekleyelim ve görelim...

dead.com pardon live.com ne oldu?* Semer meselesi. Google rulez.

Microsoft'un şu ana kadarki yazılım mantığını düşünürsek, bu karar motoru yalnızca kahkalarlar gülmemize yarayacaktır...

Microsoft gemi motoru yapsın onda daha çok para vardır.Hiç değilse çuvallamazlar :D:D

...........

Çok güldüm ya harikasın. Titanic e binerim ama Ms nin yaptığına asla. Gemi hareket etmeden MAVİLİKLERE dalabiliriz. Geçmişi zaten MAVİLİKLERLE oldukça ünlü. :D

http://www.decisionengine.com/Default.html

şu videoyu izleyip sonra konuşun.(silverlight gerekli)

Ne wolframa benziyor ne google a. siteler içinde dolaşmaya son.
Nasıl bir ilişki kurmuşlar şaşırıyor insan.

Microsoft Adam gibi birşey yapsın dişimi kıracam.,
tzamanındaki tekeli sayesinde kütük işletim sistemleri ele geçirdi dünyayıelbet bir gün o tekeli de kırılır.

Sen de yorum yaz