Microsoft ve Google aynı ringe çıkarsa...

Google ve Microsoft aynı panelde, aynı sahneyi paylaştı, kılıçların çekilmesi kaçınılmaz oldu!

Microsoft ve Google karşı karşıya geldi
Google, Microsoft'a sataştı...

Sizin bilgisayarınızdaki tarayıcınızda Microsoft ve Google yan yana iki sekmede duruyor olabilir ama gerçek hayatta bu iki bilişim devi pek sık bir araya gelmiyorlar. Dünya üzerindeki en büyük rekabetlerden birinin mimarı olan bu iki firmanın birer temsilcisi ise geçtiğimiz günlerde katıldıkları bir panelde yan yana geldiler. Sırayla konuştular ama özellikle Google temsilcisi sanki katılımcılarla değil, Microsoft'un temsilcisiyle konuşuyor gibiydi.

Microsoft temsilcisi Najam Ahmad, konuşmasında Microsoft'un teknik alt yapısının ne kadar güçlü olduğundan ve sundukları hizmetlerin ne kadar geniş bir yelpazeye yayıldığından bahsetti. Ahmad Google'a pek sataşmadı fakat Google'ın temsilcisi Vijay Gill sık sık Microsoft ile Google'ın farklarından bahsetti. Altını çizdiği en önemli ayrım ise Microsoft'un dikey bir teknik yapılanma içerisinde olduğu ve bunun küresel anlamda sıkıntılara yol açabileceğiydi. Google'ın ise yatay teknik yapılanmasının hem küresel olarak daha geniş bir alana daha sağlıklı hizmet verdiğini hem de sistemdeki gelişmelerin yatay olarak daha hızlı bir şekilde uygulanabildiğini anlattı.

Gill, Google'ın tüm veri merkezini tek bir bilgisayar gibi görüp yönettiğini anlattıktan sonra bir yandan Microsoft'tan daha şeffaf bir firma olduklarını ima ederken, diğer yandan da bir gözlerinin Bing'de olduğunu ifade etmek için; "Bizim veri tabanı konusundaki yaklaşımlarınızı Bing'de arayıp kendiniz de görebilirsiniz" dedi. Neyse ki MS temsilcisi bu sözlere sadece gülmekle yetindi; olası bir kavganın da eşiğinden dönülmüş oldu...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Microsoft efendiliğini korumuş yine... Google aç köpek gibi nereye saldıracağını şaşırdı bing'ten sonra...

Microsoft efendiliğini korumuş yine... Google nereye saldıracağını şaşırdı bing'ten sonra...
---------------------------------------------
google olmasa sen bu siteyi bulabilir miydin acaba...

Bence hic dogru bir yaklasim degil Google in yaptigi Google in pazardaki diger rakiplere en azindan onu tercih etmeyen kullanicilara saygisi olmasi gerekiyor bence.Ornegin ben yaklasik 1,5 hafatadan buyana sadece BING kullaniyorum ve bundan sonrada oyle olacak gibi duruyor ozellikle BING in Amerika sayfasi oldukca hos ve guzel ozelliklere sahip

Microsoft bu eleştirileri aldığı için aslında kendini şanslı görmeli. Bunu bir düşmanlık olarak görmüyorum. Microsoft'un da bu eleştirileri dikkate alması gerekir.

"Microsoft efendiliğini korumuş yine... Google nereye saldıracağını şaşırdı bing'ten sonra..."

Microsoft? Efendilik? ters kavramlar.

Tatili rekabet. nede olsa yararı bize olacak.

arkadaşlar en nihayetinde bunlar milyar dolarlık iki amerikan firması lütfen bu konuda artık partizanlık yapmayın. MS e tapınmakla Google a tapınmak arasında bir fark yok ikiside para peşinde. Siz rekabete bakın bizim en çok o işimize yarar. Ha bu arada Google olmasa bu site bulunurdu, arama motorlarında kıtlık yok çok şükür.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir