Microsoft, Windows XP'nin satışını durdurdu

Windows XP artık satılmayacak. Şansınız varsa, stoklarda kalan XP CD'lerinden birine ulaşabilirsiniz

Microsoft, Windows XP'nin satışını durdurdu
Windows XP artık sadece mini-PC'lerle birlikte gelecek. Destek ise devam edecek...

Microsoft, uzun zamandır beklendiği gibi, Windows XP işletim sisteminin perakende satışını durdurdu. Şirket, stokların tükenmesinin ardından perakende olarak Windows XP satmayacak ancak üretici firmalarla yapılan anlaşma doğrultusunda 2010 yılına kadar henüz Windows Vista işletim sistemi ile çalışmayan bazı dizüstü bilgisayarlar XP işletim sistemi yüklü olarak kullanıcıya gelecek.

Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Alper Mestçi, yaptığı açıklamada, mevcut lisanslı Windows XP kullanıcılarının teknik destek hizmeti almaya devam edeceğini bildirdi. Mestçi, şunları kaydetti: "Yakın zamanda Windows XP için çıkardığımız Service Pack 3 sürümü, bu desteğin süreceğinin göstergesi olmakla birlikte, yine Windows XP için Nisan 2014 tarihine kadar güvenlik ve diğer önemli güncellemeleri sunmaya devam edeceğiz. Windows XP için kesintisiz destek sağlamamızın en büyük nedeni, kullanıcıların uzun seneler boyunca Windows tabanlı bilgisayarlarını koruduklarını bilmemizdir. Bu desteğimiz, bütün kullanıcılarımıza mümkün olan en üst seviyede destek vereceğimizin taahhüdü olarak değerlendirilebilir."

Windows XP'ye teknik destek ya da güncelleme hizmetlerinin sunulması, mevcut XP kullanıcılarını 2014 yılına kadar potansiyel siber saldırılardan koruyacak.

Öte yandan teknik desteği durdurulan önceki sürümlerden Windows 98 ve Windows ME halen bazı bilgisayarda kurulu bulunuyor. Bu işletim sisteminin kullanıcıları, yazılımlarının güvenlik yamaları çıkarılmadığı için çeşitli tehlikelerle karşı karşıya bulunuyor. Microsoft, söz konusu kullanıcıların zarar görmemeleri için Microsoft'un en son işletim sistemi Windows Vista'ya geçilmesini öneriyor.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

iyi olmuş... ben de tekel olsam aynısını yapardım..

98 den Vistaya mı geççekler miş :D

Oldu.

Biz teknik destek veririz Microsoft'a gerek yok!

bir halta yaramıyordu ztn vista daha iyi daha hızlı sadece hızlı olmak için çok ram yiyor orası ayrı bişey

peki xp nin güncelleştirmeleri microsoft sitesinde yine olcak mı?

tekel falan değiller ben şahsen Ubuntu kullanıyorum...:D.....Microsoftun yazılımlarına göre gözle görülür derecede pc yi ve programları hızlı çalıştırıyo.....vista ise içi boş flash animasyondan başka bişey değil.....microsoft donanım canavarı haline geldi......çöküşü yakındır...:D

xp mi bi halta yaramıyordu?
şaka olmalı.yada ne dediğini bilmiyorsun

microsoft xp yi bitiricem derken vistanın sonunu getiriyor.

karaborsa xp satışları başlar herhalde :D

Windows XP SP3 le birlikte olgunluğunun zirvesinde bir işletim sistemi.
Microsoft sadece ticari kafayla Vista'yı pompalıyor. Soruyorum size, XP'nin nesini beğenmiyor sunuz?. Yapamadığı bir şey söyleyin. Oysa Vista tam bir donamım sömürücüsü. Üstelik hala olgunlaşmamış bir işletim sistemi. XP'den vazgeçmeye hiç mi hiç niyetim yok. Son derece memnunum. Tüm programları muhteşem çalıştırıyor.

Windows XP artık satılmıyorsa , kaçak kullanmamızda sakınca yoktur
herhalde . PC'imde Vista home basic , Laptop'umda Premium var
ikiside lisanslı , bir bilgisayar daha toplamam gerekiyor onada
lisanslı windows yüklersem çok olur bence ,
ben öğrenciyim ve benden başka kullanan yok bilgisayarlarımı ..

intel bile vistaya geçmiyor, 80 000 çalışanının bilgisayarlarını xp den vista ya terfi etmeme kararı aldı. vista ara sistem gibi bir şey, microsoft yeni çıkacak windows 7 için vista ile kullanıcılara idman yaptırıyor.

Windows 7 çıkınca yeni bir sistem toplayıp xp den terfi etmek istiyorum. Tamam xp her işimi görüyor ama ben oyuncu olduğum için bana gereken Dx sürümlerini karşılamıyor. Yani DX9 dan yukarısını tanımıyor. Sırf bu yüzden Windows 7 ye geçicem.

sanatçılar mesela tarkan sanırım kuzu kuzu yu ilk önce 4 şarkı olarak hatırladığım kadarıyla kuzu kuzu orjial mix, kuzu kuzu falan filan versiyon, kuzu kuzu falan filan 2 versiyon :)) gibi. sonra karma albümü çıktı. baktık kuzu kuzu 3. şarkı orada.

aynı şekilde sezen aksu sarı odalar '99 yılında sarı odaları çıkarttı. 4 şarkıdan oluşan albümde şarkılar 1) giriş, 2) sarı odalar 3) falan filan 4) enstrumantal gibiydi. sonra 2000 de deliveren albümünü çıkardı sarı odaları 10. parça olarak oraya koydu.

gelelim konuya bence vista da ara bi album gibi. yeni çıkacak bir işletim sisteminin bazı özellikleri konmuş... buradan vista eksik anlamına gelmiyor tabii demek istediğim. sadece windows 7 nin hazırlığı...

çünkü neden ? insanların xp gibi çok tutulan bir işletim sisteminden sonra (neredeyse ona uymayan donanım, çalışmayan yazılım yok) (ama şunu da eklemek istedim, kimsenin hakkını yiyemem. resident evil 3 xp de çalışmıyordu. çoğu insan şikayetçi idi çünkü çok ama çok tutulan bir oyundu resident evil 3 : nemesis... vistaya kurdum ama o da ne çalışıyor oyun...)

herkesin xp den sonra vistadan daha çok beklentisi vardı. ama burada en tuhaflık yapan micrsft değil bence. tuhaflık şu:

vistanın sürümleri...

starter,
home basic,
home premium,
business,
ultimate,
enterprise,

sürümleri.

çpk garip... artık micrft üç kuruş hesabını yapmış... ne yapmış bilgisayar firmaları?

güzel bi oyun bilgisayarı satın almak istesiniz fiyat da en fazla 2.500YTL olsun dediniz... Ya home basic yüklü yada home premium. ultimate tam sürüm 500$ ama bilgisaayar şirketlerine sanrıım 60$ bu. neden 100YTL gibi bir fiyat için home premium yada home basic kullanmak zorunda bazıları?

neden kardeşim?

dediğim gibi. özellik falan eklerler. 2010 da windows 7 bizimle olur... (esas adı vienna olacakmış söylenenlere göre... hatta ilgili haber linki: http://tr.wikipedia.org/wiki/Windows_7 )

o zamana kadar da vista nın donanım desteği tam olur, o da vistanın arkasına sığınır...

arkadaş doğru söylüyo bi baktım windws 7 nin tanıtım videolarına aynı vista ne fark var tema bile aynı...

2 sürüm olrak hatta en fazla 3 surum olarak cıkarıcaktı MS bu vistayı aptal saptal ne laka yani 5 6 surum enterprise'ı anlarım e hadi bussinessi de anlarım ama ne laaka home premıum ultimate home basic,starer hem starter hmde home basic'e ne luzum vardı ya fiyatları düşürücekler yada XP yı sonsuza kadar destekliyecekler yada vista gibi grafik arayuzlu ama bu sefer super performanslı bi işletim sistemini önümüze koyacaklar....

Sen de yorum yaz