Microsoft XP davasında kendini böyle savundu

Microsoft, Vista'dan XP'ye geçmek için ek ücret ödeyen kullanıcının davasında kendini böyle savundu.

  • Ümit Öncel
Downgrade için önce upgrade...
Vista'dan XP'ye geçmenin ön koşulu Business veya Ultimate

Sizlere daha önce bir kullanıcının Vista'dan XP'ye dönmek için ekstra para harcamış olmasının nasıl davalık olduğunu aktarmıştık. Dava dilekçesine, Microsoft'tan gelen yanıt ortalığı bir kez daha karıştırdı. Microsoft yanıtında, Vista'dan XP'ye geçiş için hiçbir ücret almadığını, fakat yükleme işlemleri için üçüncü parti firmaların ek ücret talep edebildiği ve bu ikisinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini iddia etti.

Örneğin Dell'in satmış olduğu Vista yüklü dizüstü bilgisayarı XP'ye çevirmek için 150 dolar (yaklaşık 255 TL) aldığı biliniyor. Fakat Dell, bunun sadece 20 dolarının yükleme işlemi için alındığı, geri kalan 130 doların yeni lisans ücretine gittiğini söylüyor. Sorun Microsoft'un en yaygın Vista sürümü olan Home Premium'a downgrade hakkı tanımamasından kaynaklanıyor. Vista Home Premium yüklü bir bilgisayarın XP'ye downgrade edilebilmesi için önce 130 dolarlık fark ödeyerek Business veya Ultimate'e çevrilmesi gerekiyor.

Davacı Emma Alvaro ise işte bu konudan şikayetçi. Alvaro , Microsoft'un downgrade için önce upgrade ön koşulundan şikayetçi oluyor. Alvaro aynı zamanda bu davanın sonucundan benzer durumdaki her kullanıcının faydalanama bilmesi amacıyla dava içeriğinin genişletilmesi için başvuruda bulundu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Millet nasıl soyulara en güzel bir örnek.xp sürümlü olsa daha ucuza satılacak laptop ve güzel verimli çalışabilecek.Ama vista ile sürümü ile fazla para alınıyor ve daha kötü oluyor.Eskiye dönülmek istenildiğinde bir daha para talep ediliyor.Windowsa rakip çıkana kadar da böyle devam edecek bu durum ne yazik ki.

Haberi okudum da burda karışık bir konu yok ki....
MS downgrade i Business ve ultimate için veriyor...
Müşteri de elindeki Home Premiumu Business e çevirip öyle downgrade yapıyor büyük ihtimalle...Müşteride kendini zeki zannediyor kendi madur olarak nitelendiriyor...
Burda MS haklı arkadaş kim ne derse desin...Firmanın bi suçu yok büyük ihtimalle müşteriye nasıl downgrade yapacaklarını anlatmışlardır...Murda resmen müşterinin kurnazlığı söz konusu...

lisans alanların problemi o...

Yaw koskoca bilgisayar üreticileri gidip Vistayı yükleyip satıyor sonrada tantana yapıyorlar.
Sokaktaki çoçuk bile biliyor artık Xp nin Vistadan iyi oluduğunu Heleki Laptoplarda.

zuahahaha :D süpersin microsoft gene bi yerinden sallamışsın :D genelde afedersiniz derlerya arkandaki yırtıkları kapatmak için buda öyle bişe kocaman bi yırtık var kapayamadı sallıyor

kadın sırf dava açmak için bilerek gitmiş xpye downgrade yapmış
inşallah davayı kaybedersin
kazansan bile microsoft eline 150 dolar verir boşuna vaktni harcamış olursun hahaha tıpış tıpış oturursun evinde sonra ...
şu kadının adını yayınlamayın Bayan X filan diyin haber olmak için yapıyo herşeyi zaten

davacı sıradan biri, davalı ise dünyanın en büyük şirketi.sizce kim kazanır?

Microsoft'u sevmem ama
eğer kullanıcı, o laptop'u almışsa, demekki kullanım ve gerekli şartları kabul etmiştir, yani dolayısıyla vista'yi kullanmayi kendisi kabul etmiştir.
Dolayisiyla, downgrade'siz halini de kabul etmiş. Yani çok istiyorsan Vista ultimate'li laptop alsaydin hanfendi ? Şartlar belli, verilenler belli, alan belli, satan belli. Neyine dava açıyorsun merak ediyorum ?
Bence MicroSoft haklı olarak bu davayı kazanmalı, çünkü ürünlerini satış biçimi belli. Home Premiumda yoksa, yokdur. Sen istedin diye koymak zorunda değil adam, Sen istemiyorsan ultimate alirsin olay bu kadar basit.

Ne alakası varki ? Tabi siz oturduğunuz yerden indiriyorsunuz herşeyi.Sorun olduğundada format.Bikaç yıl sonra sizinde başınıza gelince naparsınız yazık.Ama olurmu sürü psikolojisi.Biriniz nereye hepiniz oraya misali

sokaktaki o çocuk senin ahmaklığını örnek alıyor

davacı sıradan biri, davalı ise dünyanın en büyük şirketi.sizce kim kazanır?

Diyen arkadaş ; Gerek Microsoft gerekse Google bu tip davalarda çok kaybetti merak etme çokta kazandı yani saçma bi sorun var)

Vista'nın herhangi bir sürümünden xp'ye geçemeyenler için diyorum o sizin cahilliğiniz internette biraz araştırsanız çok basit olduğunu görürsünüz.
İşletim sistemini üreten Ms satan da Ms ey kullanan kullanıcı hiç mi üzerini okumadın ? Birdaha geri dönemeyeceksen o yola niye giriyorsun ? Sonrada dava açıyorsun. Elalemin tek akıllısı sen misin ? Demek isterdim y şahsına

okumam bile ........ hanımefendi sonuna kadar haklı. Hatta daha ileri gidip alacağım notebook a istediğim sistemi ben kurmak istiyorum. Zorunlu bir sistem istemiyorum diyebilir.

Hep garip işler yapmanın patantinin sadece biz Türk'lere ait olduğunu düşünürdüm :p

Tam anlamıyla rezalet !

Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play