Microsoft yeni arama motoruyla geliyor!

Microsoft yeni arama motoru Kumo.com'un ilk testlerine başladı. Peki Google bu durumdan korkmalı mı?

Google'a karşı Kumo.com!

Microsoft'tan geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada, Google ve Yahoo! gibi arama motorlarına karşı geliştirilen yeni arama motoru Kumo.com üzerindeki çalışmaların yoğun bir tempoda sürdürüldüğü duyuruldu.

Ancak Kumo kod adını taşıyan söz konusu servis şimdilik dışarıdan gelen erişimlere tamamen kapalı ve sadece belirli testçiler Kumo.com adresini ziyaret edebiliyor. Kumo.com'la ilgili detaylı bir bilgi vermekten kaçınmayı yeğleyen Satya Nadella, yeni arama motoruyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Kumo.com şu an için sadece şirket içi network'e açık durumda ve kullanıcılardan gerekli geri bildirimleri alabilmek için live.com trafiğini önümüzdeki günlerde bu test aşamasındaki sitemize yönlendirmeyi düşünüyoruz."

Yeni arama motoruyla birlikte Microsoft'un bugünkünden çok daha iyi bir arama motoruna ulaşmayı hedeflediğini belirten Nadella, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: "İnanıyoruz ki, Kumo.com ile kullanıcılar için çok daha iyi ve kullanışlı bir arama motoruna sahip olacağız."

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Yahoo!'yu satın alma girişiminde bulunan Microsoft, 47.5 milyar Dolarlık fiyat teklifi ile Yahoo! ile bir anlaşmaya varamamış; ancak ilerisi için de kurulacak olası bir ortaklığın kapıları açık bırakılmıştı.

CHIP Online yorumu:
Microsoft, Yahoo'dan ümidini kesince kendi arama motoru üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ve Kumo.com, bu çalışmanın ilk meyvesi olarak dikkat çekiyor. Google'ın şu anki web egemenliği göz önüne alınırsa, Microsoft'un işinin hiçde kolay olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Ama kesin bir karara varmak için, öncelikle Kumo.com'u görmemiz gerekiyor...

Okuyucu Yorumları