Minecraft'ı yasaklıyoruz!

Tüm dünyada popüler olan Minecraft'ın şiddet içerdiğini tespit ettik, dikkatleri üzerimize çektik!

  • Zeynel A. Öztürk
Minecraft'ı yasaklıyoruz!

Popüler oyun Minecraft'a ülkemizden gelen yasak talebi, yabancı basının da ilgisini üzerine çekti.

Yaklaşık bir aydır süren incelemeler sonucunda Minecraft'ın çocukları şiddete teşvik ettiğine karar verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, raporu hukuki sürecin başlatılması talebiyle Hukuk Müşavirliği'ne göndermiş bulunuyor. Bu aşamadan sonra oyunun yasaklanması için mahkemenin vereceği karar yeterli olacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, geçtiğimiz ay kendisine yöneltilen "Minecraft, karakterleri öldürenlere puan vererek agresifliğe teşvik mi ediyor?" şeklindeki bir soruya "oyunu inceleyeceğiz ve şiddet unsurlarının olup olmadığını belirleyeceğiz" cevabını vermişti. Bugün açıklanan inceleme sonuçlarındaysa Minecraft hakkında şu sözler yer aldı:

"Oyunda ev, arazi ve köprü yapmaya izin verildiği için çocukları yaratıcılığa teşvik ettiği söylenebilir. Ancak bu yapıları korumak için yaratıkların öldürülmesi gerekiyor. Kısacası, oyun şiddeti temel almaktadır."

Rapordaki diğer detaylar arasında oyunun çocukları sosyal anlamda izole edebileceği, çocukların oyun içi satın almaları gerçek hayatla karıştırabileceği ve hayvanlara işkence edebileceği bulunuyor. Minecraft'ın yasaklanmasına yönelik girişimlerimiz, yabancı basının da ilgisini üzerine çekti ve farklı kaynaklar, konuyla ilgili haberlere yer verdiler.

Oyuna "erişimin engellenmesi" için mahkeme kararı gerektiği için, şimdilik bekleyiş sürüyor. Tüm dünyada olduğu kadar Türkiye'de de popüler bir oyun olan Minecraft'ın kaderi bakalım nasıl olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 50 Yorum

Çok salakca bir olay ama 505games in yüzü bir hayli gulecek

505games derken terraria yi kastediyorum

aile ve sosyal bakanının kadın cinayetleriyle vs. ilgilenmesi gerekirken ilgilendiği şeye bak.

lanet olsun şu güzel ülkemin embesil insanlarına. oyun mu yasaklamak istiyorsun . lol yasakla. cs yasakla . gta yasakla. ve daha birçoğunu. minicraft oyununu savunmuyorum. tamam şiddet mi var yaratıklarımı öldürüyorsun. eee gta oyunu %90 +18. cs var güvenlik güçleri ve teröristler birbirlerini öldürüyor. insan ölüyor. kafa çektim bıçağı soktum diyen bir nesil var. iş minecrafta gelene kadar . neler neler var

"Rapordaki diğer detaylar arasında oyunun çocukları sosyal anlamda izole edebileceği, çocukların oyun içi satın almaları gerçek hayatla karıştırabileceği..." bunlar yakında telefonu bilgisayarı da yasaklar. ha pardon onları yasaklamazlar %500 vergi alıyorlar ya.

Hahaha komedi ya bir tane oyun kalmaz böyle giderse siddet iceren bir minecraft kaldı ...

allah akıl fikir versin...

Engellensin gitsin.

ülke olarak ilginç bir kafa yaşıyoruz.

Yasaklayın ne olur 9 yaşında ne kadar velet varsa oynuyo gerçekten oynıyıcak olan adam zaten internetten bulur

"Oyunda ev, arazi ve köprü yapmaya izin verildiği için çocukları yaratıcılığa teşvik ettiği söylenebilir. Ancak bu yapıları korumak için yaratıkların öldürülmesi gerekiyor. Kısacası, oyun şiddeti temel almaktadır." böyle mantıksız açıklama olamaz. Amaç yapı yapmak bu oyunda ve oyunun temeli kısaca yapı yapmak oluyor onu korumak için şiddet uygulamak sadece oyunun ufak bir parçası oluyor nasıl oluyorda ana konunun yapı yapmak olduğunu söyleyipte temelinin şiddet olduğu söyleniyor sadece ufak bir bölümünde canavar öldürüyosun öldürülen şey de altı üstü canavar ulan canavar insan öldürülen mw serisi cs serisi yasaklanmıyorda buna mı kafa takılıyor bunu yasaklamak isteyen kimse en son bunu yasaklamalı geçsin karşıma kim ise o yasaklayacak 2 çay içelim . o aradada nekadar saçma salak bir iş yaptığını gözüne SOKA SOKA gösteririm ona aptal aptal işler

artık bunlara sövme gereği bile duymuyorum. anlayan anlamıştır....

Sakın yasaklamayın premium hesabım gider :'(

@10 Mart 2015 19:59 Büyük bi ihtimal yaş sınırlaması gelir 7 yaş ve üzeri olur diye tahmin ediyorum. Eee 7 yaşından da büyüksen gitmez hesabın korkma bu o kadar kolay bir şey değil :))

Lego gibi yaraticilik gerektiriyorya mazallah zeka duzeyi falan artar ozaman oy alamazlar tabi yasaklarlar

benim anlamadığım satın alınacak bu oyunlarda 16 veya 18 yaş üstü ibaresinin kimliğe göre satın alımının neden gerçekleştirilmediği bu birincisi,niye şiddet içeren ürünlerinin direk 18 yaş üstü kapsamına alınmadığı ise ikinci sorumu oluşturuyor,dediklerimi anlayacak kapasiteye sahip olduğunuzu biliyorum lütfen yorum yazarken saçma düşünce kalıplarına girmeyin,bu düzenlemeler yeniden düzenlenmelidir hemde ciddi bir şekilde...

@10 Mar 2015 20:05 Bu ve buna benzer şiddet içeren oyunların hepsi her yaş için yasaklanmalıdır.

Dünyada bir ilk bütün dünya bize gururla bakıyor

Mstar 'a gelin :):):):)

dizilerde ve flimlerde ölüm çok oluyor ve kötü örnek. hemen kaldırılsın burdan bakanımızı göreve çağırıyorum

tam komedi :D

yasak karşıtları ,ileride 3. sayfa haberleri artınca "millet kafayı yemiş,herkes psikopat olmuş" dediğinizde bunun temelinin nereden kaynaklandığını unutmayın sakın.

@10 Mar 2015 21:10 3.sayfa haberlerinin kahramanları minecraft yüzünden bu hallere düşmüşler. minecraft olmasaydı 3.sayfa haberleri diye birşey olmazdı. Bu arada sen hangi oyunu oynuyorsun, merek ettim.

piyasada şiddet içermeyen kaç tane oyun varda tek bunu yasaklıyorlar. Bu mantığa göre pac-man de yasaklansın hayaletleri yiyoruz diye.

gta dururken bu yasaklanacak oyunmu bea

yasaklasanızda oynarız.

Bizde de bagimlisi var bu oyunun. Bu oyunu nasil engelliyebilirim? Bildiginiz bir yontem var mi?

Forest terraria böyle bir olay olursa uçar

e polis amcalar da Berkin i öldürüyor. Onlar da mı minecraft oynamış

Bunlar barışçıl modu duymamış herhâlde zararlı canavarlar barışçıl moda alınca gidiyor.

Ziyaretçi Bugün 21:10 bugün var olan üçüncü sayfa haberlerine çıkan kadına şiddet uygulayan cocukları istismar eden durduk gerede adam öldürenler zaten bu ve bunun gibi oyunlarla büyüdü dimi ?

Önce kurtlar vadisini yasakla

yasaklaması gerekliydi diğer oyunlarda gerçekten zor adam öldürüyorsun bu oyunda ise sanki çok basit bir şeymiş gibi öldürülüyor insan doğasında böyle yaptıgını düşünün sonra hak vereceksiniz yasaklamasına

@10 Mar 2015 23:29 Sen hiç counter strike oynamadın heralde

Bir cok ulke bir cok seyi ysakliyor cinde korede bir cok oyun ve sosyal aglar zaten yasak biz bir oyun yasaklamisiz cokmu fark etmez zaten girmek isteyen girer

dünyada bir ilk olacak ülkemizde bu haberin duyan başka ülke sakinleri bize neresiyle gülüyordur şuan acaba

he arkadaş bi minecraft kaldı buna bulaşacağınıza kurtlar vadisini yasaklasaydınız yıllardır millet başımıza mafya kesildi kelebek sallamaya kuru sıkı taşımaya başladı emziği atan mafya babası oluyor başımıza 10 kişiden 9 uda sedat pekermidir nedir onun yeğeni.

Bu ülke çağ dışı olmuş

Bizim ülkemiz dışında yasaklanan bir ülke varmı acaba?

Zaten biz de gta çiçek topluyoruz dimi

yasaklar konusunda; 2. Çin veya iran olmak üzereyiz, tebrik ediyorum, çalışmamı yapmışlar, yapmış gibi mi görünmüşler anlamak zor... şiddet içeriğe gelince dizilere baksınlar orda daha fazlası KDV'si ÖTV'si ile var. insanlara psikolojik sıkıntı verenleri var. (Ağlayan, sızlayan, duygu sömürüsü yapan vs...)

Asansör çakılır insanlar hayatını kaybeder ve bir tek sorumlu bulunmaz. Yer altında su basar insanlar can verir kimse akıbetini bilmez. Hortumlanan paralar bulunur; önce bizim değil komplo derler, sonra onların olmayan paralar faiziyle geri verilir. Kötülüğün ödüllendirildiği ülkede (minecraftistan) de bence en büyük suçlu MINECRAFT'tır. Yasaklansın....

Şakamısınız abi cod battlefield ohoo bunlar hala...

Ticaret sebebiyle irandayım. Burada steam hesabımdan her oyunumu oynuyorum, bir arkadaş 2. Çin veya İran olacağız demiş. İranda bu kadar yasak yok..

+18 koyarsın olur biter, madem çocuklar için sakıncalı.

o zaman five nghts at freddy's'i de yasaklasınlar o da korkuya dayalı... ya da gta 5'i...hem gta 5'te de acayip şiddet ve kan var.

yahu arkadaş bu ne saçmalık ya ? aile ve sosyal politikadaki adamlar işi gücü bırakmış milletin oyununu eleştiriyor.

Ulan bir kadının oğlu Minecraft bağımlısı diye tüm Türkiye'nin elinden bu oyunu mu alıyorsunuz ? OutLast gibi dünyanın en büyük korku oyunlarından biri yasaklanmamışken şu karelerden yapılma oyun yasaklanıyor. Kaç yaşına gelmişler başka işleri yok.

İnşallah yasaklanır duyduğumda küfrettim imza attım sonra faceden "mc oynuyonmu" "mc prosumusun" "mc de şu şu şu nasıl yapılır" "mc de server aç oynayak" başım gitti sizede sorulmuyormu soruluyorsa beğenin sorulmuyosa beğenmeyin

xX_Mafya_Babası_Xx = MineCraft! Bundan sonra sokaktaki suçsuz adamlara (Koyunlara) Elimde vurup öldüreceğim!!

Sen de yorum yaz