Mobil internete abone oluyoruz, kullanmıyoruz

Bir araştırmaya göre mobil interneti alıyoruz ancak pek kullanmıyoruz. İşte bazı ilginç rakamlar...

Mobil internete abone oluyor ama kullanmıyoruz

Enuygun.com'un BTK verileriyle derlenmiş analizine göre, genişbant internet abone sayısı son bir yılda 1,73 milyon artarak 2010 sonu itibariyle 8,5 milyonu geçti. Bu büyümenin %60'ını mobil internet abone sayısındaki artış oluşturuyor. 2009 sonu itibariyle 396 bin seviyelerinde olan mobil internet abone sayısı, bir yıl içinde 1,05 milyon artış göstererek 1,45 milyona ulaştı. Bu sayı ile mobil internet aboneleri, internet pazarında toplam abone sayısının şimdiden %17'sini temsil etmeye başladı. Aynı dönem içinde ADSL abone sayısındaki artış ise 425 bin civarında gerçekleşti. Genişbant abonelerinin geriye kalan kısmını ise kablo internet, fiber ve diğer bağlantı çeşitlerini kullanıyor.

Mobil internetin hayatımızdaki yerinin de incelendiği Enuygun.com'un analizine göre, mobil internet kullanımı toplam internet kullanımının sadece %1,5'unu temsil ediyor. 2010'un 4. çeyreğinde (Ekim-Kasım-Aralık) toplam sabit genişbant internet kullanımı (indirme ve yükleme) 293000 TByte olarak gerçekleşmişken, mobil internet kullanım miktarı aynı dönemde 4284 TByte oldu. Mobil internet kullanım miktarının bir önceki yılın aynı döneminde 1080 TByte olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, "Son bir yıl içerisinde mobil internet abone sayısındaki artışla birlikte kullanım miktarı da yaklaşık olarak 4 katına çıktı" dedi.

www.enuygun.com adresindeki sitesi aracılığıyla ADSL ve GSM aboneliklerinde de karşılaştırma servisi veren Enuygun.com'un Baş Analisti Betül Sungurlu, "Analizimize göre Türkiye'de mobil internet aboneleri toplam abonelerin %17'sini temsil ettiği halde kullanım miktarı toplam kullanımın sadece %1,5'u civarında. Fiyat karşılaştırma servisi veren bir kurum olarak, mobil internetin ADSL'e göre henüz fiyat avantajı yaratamadığını, bu sebeple de sabit internete ciddi bir rakip olamadığını görüyoruz. Mobil internet fiyatlarına baktığımızda yaklaşık olarak ADSL'deki 1 GB fiyatına sadece 100 MB internet alınabildiğini söylemek mümkün. Her yerden 3G internet bağlantısının aynı performansı gösterememesi, internet destekli mobil cihaz ya da cep telefonlarının yüksek fiyatları da mobil internet kullanımını sınırlayan diğer etkenler" dedi.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

2 YIL KORTRATIM BİTMEK ÜZERE HEMEN KAPATTIRICAM VINN IMI
HER AY 40 TL 4GB İÇİN ÇOK FAZLA. 4GB YETMİYOR ZATEN.

peh kagnı hızında internetin nesini kullanacaksak artı vodafone hariç mobil internetle diger operatorlerden kim baglanırki 100mb komik bi internet paketiyle kim napsın iyice saçmaladılar yaaa

3G yi heralde kimse kullanmaz, Bana göre 3G kullanımı hala lüks sayılabilecek kadar pahalı. 3G uyumlu donanımların ve tarifelerinin pahalı olması, 3G internet alanların çoğuda aldıklarına alacaklarına pişman olan kişilerdir.

vodafone (sabit old. için) dışındakiler pahalıya gelir millet kotayı aşabilirim süpriz fatura olur diye düşünüyor

cepte edge hızın da kullanıyorum galaxy s te canavar gibi opera mini sagolsun ve hertürlü chat (facebook,msn vb.. ) sorunsuz kullanıyorum ..ve sınırsız paketim var 8 ytl mukemmel ya cebımde pc var adeta ..sadece videoları wifi den izliyorum gayet memnunum ...

Mobil nette o kota sorunu varken nasıl kullanılsınki,Sadece Vodafonede cepnet sınırsız paketleri var,gerisi Tamamiyle saçma kotalara sahip.

bu fiyata kimse kullanmaz tabi ... sorsan teknoloji çağındayız ama internet kotalı ve çooook pahalı neredeyse 4-5 kişilik bi ailenin 1 aylık elektirik su faturası enayi olmayın almayıp protesto edin özellikle bedava olmasına rağmen 3g ye bile abone olmadım navigasyonu kullanmak bile dünya para alın o teknolojiyi münasip birine satın anladınız siz onu:))

Kotasız 3G tarifesi çıkmadığı sürece geçmeyi düşünmüyorum.

8-10 TL ye 100 Mb internet verirlerse kim kullanır ki?

29.90 TL /AY KARŞILIĞINDA FENERCELL DEN 4 GB SIĞALI 2 YIL KOTALI İNTERNET KULLANIYORUM KOTANIN TAMAMINI DOLDURAMIYORUM BİLE

Sen hem terabayt çağında hala kilobayt üzerinden kazık fiyatlama yap, hem de kullanılmıyor de, bir iki kere zorunluluktan mailime bakayım dosya göndereyim dedim ay sonu burnumdan geldi... Alın kendiniz kullanın 3gee'nizi...

kulanmıyoruz kesinlikle nedeni basit çekmiyor kulanılması gereken yerlerde ondan

3g ölü doğdu çıkalı 15 yıl sonra birde fiyat ve kotalarla iyice öldürdüler nerdeyse bütüm akıllı tel de wifi varken 3g biraz zor yaşar.
gerçekten kulandırmak istiyorlarsa yapsınlar gerçeklimitsiz alalım birde 43lük modeme 250tl para istiyor utanmazlar yurtdışında 20-30usd ondansonra şikayet ederler kulananyok diye.

Şahsen bende 512 mb Wınn Var TTnet AveA Ayda 50 mb Bile Kullanmıyorum 3G Yİ BIRAKIN 2G İLE BİLE BAĞLANMIYOR FACEBOOKA GİREMİYORUM 1 DAKİKADA YAPACAĞIM İŞİ YARIM SAATTE YAPIYORUM HER ŞEYE RAGMEN ADSL+2 HEPSİNE BEDEL

o paraya kendileri 800 tl civarı maaş alsınlarda kullansınlar bizde görelim.bu fahiş fiyat ve kotayla nasıl kullanılır.

Sen de yorum yaz