Mozilla engelli Firefox eklentisini affetti

Microsoft'un "sinsi" Firefox eklentisinde işler tersine döndü: Eklenti güvenli mi, riskli mi?

  • Ali Güngör
Mozilla Firefox eklentisindeki engeli kaldırdı
Mozilla, Microsoft yüzünden az uğraşmadı. Yine de iki firma arasında ortak çözüm için iletişim mevcut.

Daha önce yaptığımız haberdee Microsoft'un sessizce kurulan Firefox eklentisinin, sistemlere dışarıdan zararlı yazılım kurulmasına imkan tanıyan bir güvenlik açığına sahip olduğunu duyurmuştuk.

Mozilla, Microsoft ile konuşarak durumun güvenlik açığı oluşturduğunu onaylatmış ve eklentiyi kendi sistemiyle engellemişti. Mozilla şimdi Microsoft ile tekrar görüştü ve bu eklentideki engeli kaldırdı. Bu yüzden de kullanıcıların kafası karıştı.

Aslında durum gayet basit, .NET Framework Assistant MS09-054 IE yamasından sonra güvenlik riski oluşturmuyor. Windows Update ile bu güncellemeyi alan kullanıcılar için bir risk kalmıyor. Microsoft da bu eklentinin Internet Explorer'daki açığın kötü niyetli kullanımına imkan tanımadığını onayladı.

Ancak Windows Presentation Foundation (WPF) hala engellenmiş durumda ve Mozilla kullanıcılar için bir alternatif üzerinde çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Sayın Editör Ali Güngör,
Bu haberin sanki biraz ( biraz değil çok) geç kaldı.

link: http://www.chip.com.tr/konu/microsoft-tan-firefox-a-gizli-eklenti_15891.html
Vermiş olduğum link'te engelleme hakkında daha ayrıntılı bilgi verdiğin tarihte bile mozilla ve microsoft eklentinin zararlıdan ziyada faydalı bie eklenti olduğunu benimsemişlerdi.
Ve 19 Eki 2009 15:52 anında bir ziyaretçimiz eklenti hakkında sizleri bilgilendirmek istemiş ama siz kabul etmemişssiniz.
Ayrıca bende bu eklenti hakkında size bir kaynaklı yorum yazmıstım ama her nedense yayınlamamışsınız :)

Geç te olsa eklentinin akibetini bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

CHIP Online'ın notu:
Verilen kaynak ve bağlantılar güvenilir bulunmadığı için onaylanmamıştır. Haber için düzgün kaynaklardan doğrulama beklenmiştir.
Yapılan bir yorumda "hiç tehlike yoktu, haber yanlış" denilmişti ki bu yorum yanlıştır. Her iki haberin içeriği de doğrudur, durum basittir: güncelleme öncesinde tehlike vardır, sonrasında yoktur.
Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

Sen de yorum yaz