Mozilla Firefox 4 yayında, indirin!

Firefox 4'ün final sürümü, Mozilla sunucularında yayınlandı! İşte yenilikler ve indirme bağlantısı.

Firefox 4 Final sürümü yayında, indirin!
Yeni arayüz, daha temiz ve daha az yer kaplıyor

Firefox 4'ün final sürümü, henüz Firefox web sitesinde yayınlanmadı, ancak Mozilla'nın FTP sayfasında yayına girdi. İndirme bağlantılarını haberimizin ikinci sayfasında bulacaksınız. Yeni sürüm, daha temiz ve basit bir ara yüz, yenilikçi işlevler ve son Web teknolojilerini üzerinde barındırıyor. İşte Firefox 4'den göze çarpan bazı yenilikler.

Firefox 4'ün görünümü, önceki sürümden oldukça farklı. Yeni ara yüz temiz, basit ve kısmen saydam olarak karşımıza çıkıyor. Menü çubuğunun yerini ise tartışmalara yol açan Firefox düğmesi alıyor. Tarayıcının birçok özelliği bu düğme altında bir araya getiriliyor. Bu görünümden hoşlanmayan kullanıcıların, geleneksel ara yüze geri dönmesi mümkün. Bunun yanıda Firefox 4'de gezinti oklarına ek olarak sadece 'Giriş', 'Yer İmleri' ve 'Sekmeleri gruplara dönüştür' düğmeleri yer alıyor.

Diğer önemli yenilik ise sekme çubuğunda yer alıyor. Yenilik sayesinde daha geniş bir alana sahip oluyorsunuz. Yeni sekme düzenlemesi bazı kullanıcılara başta alışılmadık gelebilir. Bu özelliği de istemediğiniz taktirde kapatmanız mümkün.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı

Sekme-panorama özelliği

Bu yeni özellik sayesinde web sitelerini panoramik olarak ekrana getirebiliyor ve gruplandırabiliyorsunuz. Bunun için 'Sekmeleri gruplandır' simgesine tıklamanız veya CTRL+SHIFT+E'ye basmanız yeterli.

Sayfayı yüklemek ve yüklenmesini durdurmak içinse artık sadece bir düğmeye sahibiz. URL satırının sonundaki simge ise, sayfanın yüklenme durumuna göre değişiyor ve 'Git', 'Yer imlerine ekle' gibi farklı işlevler görüyor.

Daha önceleri eklenti yardımıyla kullanılabilen Sync ise Firefox 4'de yerini alıyor. Sync ile yer imlerinizi, form verilerinizi ve sekmelerinizi diğer PC'lerdeki Firefox'lar arasında eşitleyebiliyorsunuz.

Diğer dikkat çeken yeni özellikler arasında ise WebGL ara yüzü ile grafik hızlandırmalı içerik desteği, 'beni izleme' HTTP üst bilgisi, sayfa içinde gösterilen eklenti yöneticisi var.

Firefox 4.0'ı bu bağlantılardan indirebilirsiniz:

Windows için Firefox 4.0 (Türkçe)

Not: Eğer yukarıdaki link çalışmazsa, alternatif olarak buraya tıklayabilirsiniz.

Linux için Firefox 4.0 (Türkçe)

MacOS için Firefox 4.0 (Türkçe)

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

Haydi bakalım umarım güzel ve kararlı bir sürüm olur.Uzun bir bekleyiş oldu gözümüz aydın.

Beklediğimize değdi diye düşünüyorum gayet güzel bi sürüm oldu 3.6 sürümündeki sorunları aşmış gibi görünüyo ve tabiki yeni web standartlarınada tam destek verilmiş Forever Firefox :)

Firefox 4 RC kullanan kişilerin Firefox 4 final sürümüne yükseltme işlemi 3-4 gün önce başladı. 3-4 gün önce Firefox 4 RC'yi yüklediğimde otomatik güncellemye başladı ve "RC" yazısı kalktı. Buda "final sürüme yükseltme" işlemi demek oluyor. Zaten, verilen linkten Firefox'un 18.03.2011 de server'da indirilmeye açıldığı görülüyor. Hatta şuan Firefox'u güncellemeye çalıştığım zaman "Firefox is up to date" yazıyor. :)

Firefox'ta biraz performans sorunu var. Internet Explorer'a göre daha yavaş açılıyor. Biraz hantal kalıyor. Ancak internette gezinirken hızı iyi. Bu konuda Internet Explorer ile yarışabilir düzeyde. Ayrıca şunu demeden geçemeyeceğim: Firefox'un stabilitesi, Internet Explorer'dan daha iyi. Daha kararlı çalışyor. Bazen ufak çapta bazı kitlenmeler olsa bile... :)

Evet tarayıcı eski tarayıcıya göre bayağı bir hızlı.

şu an için indirmeye izin verilmiyor

indirdim ama yinede chrome kadar hızlı değil görünümü güzel belki yakın bir gelecekte biraz daha hızlandırırlar.

resmi siteden güncelleme kontrolü yaptıpınızda 3.6.15 en son sürüm.

galiba mozillanın sizin güncellemenizden haberi yok :))

çok çok kötü. java ve flashlarda sorun var ve çok işlemciyi kasıyor...

Bunların hepsi strateji arkadaşlar herkes kendi ürününü İE9 çıkmasıyla gün yüzüne çıkarmanın peşinde diye düşünüyorum

On gün kadar önce indirip denedim ama olmadı beklentilerimi karşılamadı ve anında kaldırıp attım şimdiki sürümüne döndüm. Eğer buna mahküm olacaksam Mozillayı hiç kullanmam daha iyi. Chrome u taklit etmeye çalışmışlar sanki. Hiç beğenmediğim Opera bile bu sürümden daha iyi. Bence Firefox bu sürümden sonra inişe geçer,ne yazık ki.

x64 sürümü ayrı olarak verilecekti sanırım ??

biraz önce kurdum bence yine en büyük problem plugin-contanier dosyası. çünkü en basit olarak facebook üzerinde bir oyun oynarken chromda maksimum gördüğüm ram tüketimi 450 mb civarında. firefox ise plugin-container üzerinden ortalama aynı oyunda 380 yiyor ve ayrıca firefox kendiside 145 götürüyor sonuc olarak 525 mb yapıyor ve kasmalara neden oluyor. diğer özellikleri beğendim ama bu kasma sorununa bi çözüm bulmaları lazım

bence microsoft internet explorer 9'dan daha sorunsız bir browser denemeye değer...

hiç beğenmedim.eklentilerin çoğu uyumsuz.eski sürüme geri döndüm.kullanacaklara hayırlı olsun....

hadi hayırlısı. ben indirdim hemen ve denedim. göünümü daha sade ve hoş olmuş. gereksiz düğmeler kaldırılmış.

son zamanlarda 3.6 daki yavaşlıktan ötürü zoraki chrome kullanmaya başlamıştım..sonunda güzel bir sürümle yeniden mozilla keyfini sürebilmek hoş olacak..

Zeynel bey birşeyi unutmuş bu indirdiğiniz sürüm son test sürümü dür zaten beta'sını kullanıyorsanız, bu sürüme 3 gün önce geçtiniz. opera kadar hızlı açılmasa da biz fanatiklerini yine üzmedi.

Rc sürüm final olarak mı yayınlandı yoksa değişiklikler var mı? Rc'den farkı varsa ne peki?

olay budur işte kral geri döndü. chrome firefox koalisyonu ile yola devam

Çok şükür demek istiyorum sadece :)

yaaa beyler firefox 4 final sürümünü kurdum fakat "google body browser"açılmıyor...chrome da açtım fakat firefox açmıyor...eee bu firefox webGL destekli değil miydi?

test sonuşlarına göre ff3.6 durumu rezilik sonuncu
1.ie9 2.Opera 3.Chrome 4.safari 5.Firefox 3.6
bakınız tomshardware çok detaylı test etmişler.
4.0 la dürümü düzeltse bari.

bir çok bölümde çökme sorunu var...

Alışmışım eskisine gri gri tuhaf geldi birden halada tuhaf geliyor ie9 chrome daha güzel geliyor gözüme fakat alışmışız firefoxa bırakamıyorum..

Sekmenin isminin yazdığı yere sağ tıkladığımızda "uygulama sekmesine dönüştür" seçeneği çok işe yarıyor...

Başımıza taş yağacak :D Sonunda çıkarmayı başarabildiler.

valla ie9 dan daha hızlı diyebilirim.ie9 da yaşadığım flaslardaki donma problemini ff 4 te yaşamıyorum.

Chrome'un aynısı olmuş, Chrome daha güzel.

Ayrıca öceki versyonu daha hızlıydı

ohbee gözünü sevdiğim yiğidim kurtartın ie nin absurplerinden

hala mozillanın kendi sitesinde yok son sürüm oldugundan eminiz dimi

çok çok kötü. malesef beklediğime değmedi. forever chrome...

berbat bi tarayıcı bu ya. bunları kullanan varmı gerçekten?

RC sürümü ya niye final diye sunuyorsunuz anlamıyorum.

Şu an sevdim Chrome'un yanında 2. tarayıcım olarak kalacak.

chrome hala daha güzel.bir kere firefox eklentileri ne kadar güçlü olursa olsun yeni sürüm tarayıcı çıktığında hemen uyumsuz oluyolar yeni eklenti beklemek zorunda kalıyosun.chrome da o yok eklentiler hep uyumlu.çok nadir uyumsuzluk oluyo onuda hemen düzeltiyorlar.ah chrome da bide flashgot gibi bir eklenti olsa :) idm aratmıyor gerçi :D

orada gözüken son tarih 18 ve 19 marta ait bence bu 4 diye tanıtılan aslında "Ship Release Candidate 2 "

test sonuşlarına göre ff3.6 durumu rezilik sonuncu
1.ie9 2.Opera 3.Chrome 4.safari 5.Firefox 3.6
bakınız tomshardware çok detaylı test etmişler.
4.0 la dürümü düzeltse bari.
chip.de/ii/1/0/8/0/0/9/4/2/sunspider-86a48fef3ad4a817.png
ie9 32biti geçememiş, ie ye alerğiniz vasa kin şuan itibariyle enhızlı genel performansta 1.ie9 dur, ff kulanacığınıza gidin bari opera kurun 2.enhızlı.

Mozillanın sitesine bizim saatimizle sabah 9:00'da ortaya çıkacaktır...

Burada yapılan bir hata var. Kendi sitesinde yayınlanacak 4 sürümüyle o geçen gün ftpsinde çıkan 4 sürümü farklı olabilir. Chip gözden kaçırmış ama md5 gibi değerlere bakıldığında inen sürümün aslında firefox 4 rc 2 tr.exe dosyasının md5 iyle aynı olduğu görülüyor.

==============================
Dosya: Firefox Setup 4.0.exe
CRC-32: e1edb7c0
MD4: 1c9a3080246e4e17c4ce99f858d6b3ce
MD5: aee107c2c1255012f1b26e089bdc9914
SHA-1: de2201c22df201f4d7da5159ff418f05d24c5940
==============================

millet demiş kendi sitesinde yok diye de, firefox'ta yardım sekmesinde güncellemelere bak tıklanınca zaten firefox 4 çıktı güncellensin mi diye soruyor sana.

tam bi fiyasko bu muydu o kadar beta denemelerine değen tarayıcı mozilla 4 hayal kırıklığına uğrattı.......

Yarabbi şükür yüzüme tükür. Nihayet final sürüm çıktı. Betalarla uğraşmaktan saçlarım ağarmıştı. Firefox bu işlerin kurdu dur. Kurt uykuya dalınca meydan Çakallara kalmıştı. (IE,Chrome,Opera) Bu 3 tarayıcıyı toplasanız Firefoxun yarısı etmez. Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler.

gerçekten çok güzel olmuş bugüne kadar kadar kullandığım en iyi Firefox sürümü.

Ne kadar çok firefox düşmanı varmış, çekememekten konuya yorum yazmayı da ihmal etmemişler :) İe 6-7-8-9, chrome ve firefox 2-3-4 kullanmış biri olarak, firefox 3 sürümlerinde hız ve takılmalar sinirimi bozsa da eklentilerinden dolayı kullanıyordum ancak firefox 4 çok iyi olmuş, hızı, sadeliği, kullanışlılığı, görselliği, herşeyi ile mükemmel bir tarayıcı olmuş. Yanında ie9 ve chrome 10 mobil tarayıcı gibi kalıyor.

beklediğimize değdi..firefoxu eklentisiz kullananlara bir tavsiyem var; bırakın firefoxu, geçin diğerlerine..çünkü firefox eklentileriyle kendi farkını yaratıyor, yarattırıyor..bende şuan 15 tane eklenti yüklü, mesela..firefox harici, KRALINI Tanımam ;-)

bende IE9 , chrome ve safari yüklü. ama hep chrome kullanıyorum. firefox da vardı sildim. berbattı hız olarak. bunun da uçacağını sanmam o yüzden denemeyecem bile.

ne kadar mutlu ediyor insanları..merak ettim valla..Firefox'u kur chorumu kaldır...onu kur operayı kaydır.v.s. vss...yAv en iyisi her zamn İE..12 yıldır bilgisayar kullanıyorum..Çevremdeki bir tek bilgisayarda ubuntu mubuntu görmedim...keze bu firefox'u da görmedim..bir sefer yanlışlıkla chrome'u kurmuşum hızını beğendim ama nedense her sitede başka başka sorunlar çıkartıyordu...İşi Üstadına bırakın..Microsoft bu işi biliyor kabul edin..ie9 harika

explorerin artık tadı kalmadı..opera eskileri silip bitirdi..yeniliğin yüzü geleceğin ve bugünün tarayıcısı opera

önceden firefox adres çubuğuna kelime değil, kısaca yazsam bile siteye yönlendiriyordu. örneğin adres çubuğunda "face" yazdığımda hemencecik facebook'a bağlanıyordum. başka bir örnek; yine adres çubuğuna "you" yazdığımda youtube'a bağlanıyordu (bu arada not: bahsettiğim siteler yer imlerimde veya tarama geçmişimde yer almıyordu). şimdi ise adres çubuğuna ne yazsam önce google'da arama sonuçları sayfasına yönlendiriyor. bu yüzden firefox 4'ü sildim ve eski sürümünü yükledim. umarım sorun yakın zamanda hallolur. firefox'u benim gözümde firefox yapan özelliği buydu çünkü...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir