Mozilla'nın yeni Firefox planları...

Tarayıcı savaşlarında geride kalmak istemeyen Firefox'un yeni planı çok konuşulacak!

Mozilla'nın yeni Firefox planları...

Web tarayıcısı dünyasındaki savaş tam gaz devam ediyor. Herkes eteğindeki taşları dökerken Firefox'un üreticisi Mozilla çoklu çekirdekli işlemcileri olan bilgisayarları destekleyen ve çoklu çekirdeğin gücünden yararlanan, daha yüksek performanslı bir Firefox için düğmeye bastı.

Kısa bir süre önce Firefox 5 sürümünü yayımlayan Mozilla bu yeni gelişme paralelinde Firefox'un arabiriminin daha yüksek performanslı ve ağır içerikli web sayfalarında daha az takılan bir tarayıcı olacağının altını çiziyor. Yazılımcılar Mozilla Firefox'un en büyük sorununun document object model (DOM) olarak tek thread kullanması olduğunda birleşiyorlar. Tarayıcının diğer bileşenleri çoklu thread desteği veriyor ama DOM engeli hep sabit. Mozilla sorunu çözmek için uzun vadede çoklu çekirdeği destekleyecek bir model üzerinde çalışmakta olduğunu belirtiyor.

Firefox'un aksine Google Chrome her tab'ı ayrı bir proses olarak çalıştırıyor. Mozilla bu modelin bilgisayara ağır bir yük getirdiğini iddia ediyordu. Ancak bu sayede tablardan biri çöktüğünde diğer tablar başka prosesler olduğu için kendilerini kurtarabiliyorlardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

mortirik moz tarayıcı bozuntusu tükürdüğünü zevkle mi yalıyor yani...???

saygılarr.r.r.rrr

Firefox in Explorer out! Microsoft bizleri sömürmekten bıkmadı ama Microsoft'un kendi programlarından birisinin pabucunu dama atan yegane programlardan birisi olan Firefox'un inşallah tasarımlarını ve kodlamalarını fazla bozmazlar...

olursa hoş olur

sağlam firefoxçuydum, operaya takıldım

firefox 3.6 dan sonra bitti

hayırlısı.

firefox...eklentilerin olmasa seni kullanırmıydım...? yooo

açılış zamanı düşürülmedikçe chrome...

kromdan kellisi yalandır gari

iddaa ile ilgisi yok... Resmen google chrome bir RAM ve kaynak canavarı 10 tane sekme açtınız mı bilgisayar bayılmaya başlıyor her sekme ayrı bir process olarak açıldığı içinde her sekmenin hafıza yönetimi ayrı yapılıyor ve sonuçta normalden (tek process) %30 daha fazla ram harcıyor. Gördüğüm en kötü browser google chrome....

güzel. google chrome ın bu özelliğini çok beğeniyordum zaten.

Siz ne hayal görüyorsunuz ya? Chrome kadar hafif bir tek Opera var, o da özellikle güvenlik sertifikalı bazı sitelerde sorun yaşıyor. Yıllarca firefox kullandım, ama Google ayrı işlem parçacığı yöntemine geçti geçeli chrome favorim oldu. Ey bilip bilmeden sallayan arkadaş!! Firefox bütün sekmeleri tek bir işlem parçacığında birleştirip makinenin anasını ağlatırken, chrome çok daha fazla sekme açılsa bile makineyi kasmıyor, bir sekme çökünce tarayıcının komple uçmaması da cabası. Fanatizmin lüzumu yok.

iddaa ile ilgisi yok... Resmen google chrome bir RAM ve kaynak canavarı 10 tane sekme açtınız mı bilgisayar bayılmaya başlıyor her sekme ayrı bir process olarak açıldığı içinde her sekmenin hafıza yönetimi ayrı yapılıyor ve sonuçta normalden (tek process) %30 daha fazla ram harcıyor. Gördüğüm en kötü browser google chrome....

"Firefox'un aksine Google Chrome her tab'ı ayrı bir proses olarak çalıştırıyor. Mozilla bu modelin bilgisayara ağır bir yük getirdiğini iddia ediyordu. Ancak bu sayede tablardan biri çöktüğünde diğer tablar başka prosesler olduğu için kendilerini kurtarabiliyorlardı."

Firefox da benzer şekilde pluginleri plugincontainer içinde ayrı proses olarak çalıştırıyor ama iş pencereleri veya sekmeleri ayrı çalıştırmaya gelince aynı şekilde düşünmüyor. Belli ki bir karasızlık içindeler ama söz ağızdan bir kere çıkar, şimdilik sözlerinin arkasında durmaya çalışıyorlar belliki.

opera veya chrome kullanın.

Sonunda 4 fiziksel çekirdeğim bi işi yarıycak demekki iyi ozaman sabırsızlıkla beklemedeyim

Bugün yeni sürüm Firefox ve yeni IPhone4 haberi yok, hayırdır inşallah, oldukça ters bir durum var galiba...

Chrome ile Firefox'un donanım hızlandırma sonucu olan fps farklarını iyi inceleyin. Firefox 56 fps verirken Chrome 12 lerde... Chrome,Firefox'a oranla akıcı çalışıyor ama tek tük sekme açarsanız.

Sen de yorum yaz