MP3 indiren gencin dev cezasına dev indirim

MP3 indirdiği için tam 675 bin dolar ceza alan adama iyi haber geldi; ama yeterince iyi değil...

  • Ümit Öncel
MP3 indiren gencin akıl almaz cezasına dev indirim
Ceza düştü ama genç adamın yüzü yine gülmedi

Hatırlayacağınız gibi öğrenci olan Joel Tenenbaum adlı bir genç internet üzerinden MP3 indirdiği için çıkartıldığı mahkemede toplam 675 bin dolar ceza ödemeye çarptırılmıştı. Henüz sadece 25 yaşında olan Tenenbaum rüyasında bile göremeyeceği bu parayı ödeyemeyeceği için önünde iki seçenek bulunuyordu.

Genç öğrenci ikinci seçeneği seçti ve mahkemenin bu çok ağır cezayı gözden geçirmesini istedi. Dileği yerine getirildi ve mahkeme para cezasını tekrar ele aldı ve beklemeyen şekilde cezada çok ciddi bir indirime gitti.

İndirim gerçekten büyük oldu ama...

Cezası 657.000 dolardan, 67.500 dolara inen Tenenbaum'un sevindiğini düşünüyorsanız ise yanılıyorsunuz çünkü bu rakam onun için hala ulaşılması imkansız bir miktar. Tenenbaum basına verdiği demeçte indirilmiş ceza miktarını ödemesinin de bir önceki ceza gibi imkansız olduğunu söyledi. Kararı veren hakim ise cezanın hala ağır olduğunu kabul ediyor ama internet üzerinde yasa dışı yöntemlerle telif hakları korunan eserleri paylaşan diğer gençlere örnek olması için daha fazla indirimin uygun olmadığını düşünüyor.

Tenenbaum'un cezası yarım milyon doların üzerindeyken, 100 bin doların altına inmesi çok iyi ama görünüşe göre bir yolunu bulup cezayı ödemesi gerekiyor çünkü ufukta en azından şimdilik başka bir ceza indirimi görünmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

1 0 atmışlar:D

türkiyede böyle birşey olsa yıkım olur 35 milyon kişi icralık yarısıda hapiste :)

yada bir kaç sene sosyal hizmetler de gözetim denetiminde çalışır ve halka gene faydalı işler yapar...

Eee bu cezayı türkiyede uygularlarsa kaç milyonumuz yanar acaba?

mp3 indirmenin hala neden illegal bir şey olduğunu anlamıyorum. Audio-CD bir albüm alıyorsun, converter bir program (freeware) ile mp3 formatına çeviriyorsun. Daha sonra bunu paylaşım sitesinde paylaşıyorsun. Karşı tarafta indirirerek dinliyor. Bunun neresi illegal bir işlem anlamıyorum. Sonuçta audio-cd kopyalanmıyor.

ben olsam hapse girer yan gelir yatarım gel keyfim gel derim bir mp3 için 67000$ mı. hahaha.orjinai bile 1000$ değilke 67000$.devlet yolsuzluğudur. hahahaha.zaten yoluyorlar heryerimizden.yakında saçımızı başımızı da yolacaklar.hapse girer ekmek elden su gölde geçinir gideriz. hahaha

Hey Allahim. Sen gor. Nasil bi haksizlik oldugunu

Bunlar kullanıcılara ya benim başıma gelirse sorusunu sordurmak için yapılan şeyler.O ülkede bile bu sebepten hapse atılması gereken yüzbinlerce insan var.Ne yapabilirler her ülkede gençlerin %90ına yakınını hapse mi atacaklar?Müzik dünyası korsana göre şekil alıyor zaten sanatçılar artık daha fazla konser veriyorlar ve en az 4 kaliteli albüm çıkarmak zorundalar.Eskisi gibi bir albümde altına Ferrari çekme günleri geride kaldı..

bu bana neyi hatırlattı biliyormusunuz baklava çalan çoçuğğa kaç sene vermişlerdi türkiyede ama bu katmerlisinin katmerlisi ceza

Ateş düştüğü yeri yakar,cocuk indirdiğine bindirdiğine zaten dünden pişman olmuştur,67.000 dolar bir mp3 şarki için!..bu nasıl bir adalet sistemisi gör Allahım ıslah et...

merak ediyorum edipçiftçi bilgisayarında olan verilerin tümü orjinalmi sanmıyorum 1 tane mutlaka korsan vardır biçtiğin cezayı ilk sen çekersin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play