MS, Google Shopping'i yerden yere vurdu!

Google'ın kullanıcılarına sunduğu bu hizmeti yerden yere vuran Microsoft, açtı ağzını yumdu gözünü!

  • Berk Toparlak
Google Shopping'i yerden yere vurdu!

Yeri geldiğinde adeta cadı kazanına dönen web sitesi savaşlarına bir yenisi daha eklendi. Google'ın online alışveriş politikasını yerden yere vuran Bing, bu konuda kullanıcıları "aydınlatmak" için bir de kampanya başlattı: "Don't Get Scroogled!"

Scroogled.com adresinden Google Shopping'i eleştiren site, arama devinin kullanıcılara sunduğu sonuçların, reklam verenlerin ödediği miktara göre şekillendiğini savunuyor.

Bing pazarlama kurulu başkanı Mike Nichols, Google'ın yeni yıl için hazırladığı alışveriş seçeneklerine karşı kullanıcıları böyle uyardı: "Google Shopping size aradığınız ürünle ilgili en alakalı sonuçları göstermek yerine, önceliği reklam verenlerin ne kadar ödediğine veriyor. Dolayısıyla sonuçlar en çok ödenenden en aza doğru sıralanıyor."

Google'ın söz konusu alışveriş politikasını dürüst bulmadığını belirten bir başka Microsoft sorumlusu, Google Shopping'de beliren sonuçların aslında birer ücretli reklamdan ibaret olduğunu söyledi.

"Biz daha dürüstüz"

Google'ın online alışveriş sonuçlarını "sinsice" bulduğunu belirten Nichols ve Scroogled web sitesi, bu tarz sitelerin en başta güvene dayalı kurulduğunu vurguluyor.

Peki bu konuda en güvenilir kaynak kim? Tabii ki -Nichols'ın iddia ettiği üzere- Bing'in ta kendisi. "Bizim yayımladığımız sonuçlar, reklam veya başka hizmetlerimiz için ödenen miktara göre değişmez. Arama sonuçları başka şey, reklamlar başka."

Konuyu "iş başka dostluk başka" düstruna bağlayan Nichols, kullanıcılara Bing gibi daha güvenilir kaynakları tavsiye ediyor. "Bing'deki arama sonuçları, reklamverenlerin keyfine göre şekillenmiyor."

Google hakkındaki iddialar doğru olsun veya olmasın, Scroogled.com'un Bing için müthiş bir reklam kampanyası olduğu aşikar. Zira Google Shopping'i yerden yere vuran web sitesinde "Bing'i deneyin" ve "Bing'i ana sayfanız yapın" gibi bağlantılar da mevcut.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Windows8 in gaz sancısı bu... Mobil platformdan geri kalmayayım diye bir işletim sistemi çıkarıyorsun, "Aradan masa üstünü de çıkarayım, hem millet alışır diye düşünüp"; Modern arayüz geyiğinden başka bir nanesi olmayan sistemi, yeni "mindows" diye yutturmaya kalkıyorsun... Yapsana açık kaynak veya ücretsiz Windroid. Ha paşa paşa yapacan "windows blue" söylentileri yaymışsın, şimdiden. Tablet konusuna gelince, ucuz ve diğerleri ile her anlamda yarışan bir tablet olursa neden almayayım? "yalan :) tablet almayı düşünmüyorum"

Durumun öyle olduğunu ispat edebiliyorsa etsin microsoft, yoksa çalışanlarına hakim olsun, etrafa çamur atmayı bıraksınlar. Eğer amaçları illaki, millete Google nin kötü yönlerini anlatmaksa, yalan yanlış bir bilgiyi değil, google nin milleti nasıl kendine mecbur bırakmak ve kontrol etmek için gösterdiği iğrenç çabayı anlatsın. Ama yapamaz ! Niye, çünkü becerebilse kendi yapacak.

Google'ın reklamını yaptığın için teşekkürler Microsoft. Scroogled'ı bilmiyordum. Sayende öğrenmiş oldum. Şimdi sen onu kötüledin. Ben bunun karşılığında Bing'in sitesine veya Microsoft ile ilgili herhangi bir siteye girmeyeceğim. Direk bu sayfadan scroogled sitesine gireceğim. Başkasına her zarar vermeye çalıştığında işte böyle bir parça daha batarsın...

Bir gun Bing de bir sey aramak istedim, bir de baktim kendimi kaybetmisim. Google''in arama sonuclari mukemmel degil ama kesinlikle Bing'e Bin-g basar.

Gerçek bu gugıl nekadar para okadar ileri sıra demektir.Parasız siteniz görünmez bile,bu gugılla işi olmuş olanlar bunu yakından bilir,reklam için yatırdığınız parayı eritme taktikleride mevcuttur helede işinizi başka firma yönlendiriyorsa.Hoş diğerleride aynı seviyeye gelse aynısını yapacaklar ama rekabetten fiyatlar bari düşer.Oyüzden diğer alternatiflerde yönelmek en iyisi gugıl parayı saçacak yer bulamıyor artık.

ms kendi sonunu win 8 de hazırladı bunlar son çırpanışlar tutmayın küçük enişteyi biraz akıllarını kullansalardı xpyi geliştirip piyasa sürselerdi şuan rakamlar alt üst olmuştu bile

@29 Kas 2012 22:19 herkesin her dediğine kulak verselerdi rakam falan kalmazdı ortada :p

@29 Kas 2012 22:19 Vista'yı sıfırdan mı yazdılar sanki :P XP'den geliştirdiler zaten... -_-*

MS çakalı kimseyi dolandıramayınca hemen Google'a sarmış... MS adi dolandırıcıdır... hiç bir hizmetini kullanmam vede kullandırtmam...

Iyi de Bing de hic bir seyi bulamiyor ki. MSND de bir sey aratmak icin Bing i kullandim sacma sapan yerlere gitti. Google ilgili sayfayi buluyor. Bu kadar mi olur yani?

Sen de yorum yaz