Mükemmel Bluetooth

Aygıtlarınız zincirlerinden kurtuluyor artık! Bluetooth teknolojisi PC’lere, yazıcılara, PDA’lara ve diğer donanımlara kablosuz özgürlük vaat ediyor. CHIP size bu bileşenleri nasıl kurup konfigüre edeceğinizi gösteriyor. Ve olur da kablosuz bağlantınız işlemezse, sorun giderme kısmımız emrinize amad

Mükemmel Bluetooth (Sayfa 2)

Bluetooth’u doğru şekilde kullanın

Bluetooth için yirmiden fazla farklı uygulama alanı mevcut. CHIP size burada en önemlilerini tanıtıyor ve nasıl işlediklerini gösteriyor. Dikkat, her üretici kendi bildiğini okuyor ve Bluetooth söz konusu olduğunda da durumda hiçbir değişiklik yok. Bu yüzden her yazılım sürümü için açıklama yapamıyoruz. Biz birçok BT aygıtı ile birlikte geldiği için Widcomm yazılımını kullanmaya karar verdik. Başka bir sürüm kullanıyorsanız, adımları seçeneklerin anlamlarına göre oraya aktarmalısınız.

Bluetooth ile dosya ve klasör aktarımı

Service File Transfer, Bluetooth aygıtlarının dosyaları başka bir PC üzerine aktarmasına izin veriyor. Verileri kopyalamak için şu yolu izliyorsunuz: Her iki bilgisayarın Bluetooth yazılımını masaüstünde gördüğünüz My Bluetooth Places simgesine tıklayarak çalıştırın. Sonra öteki Bluetooth aygıtlarını aramak için Entire Bluetooth Neighbourhood simgesine çift tıklayın. Üzerine verileri aktarmak istediğiniz aygıtın adını seçin ve ortak kullandığınız BT klasörünü, öteki bilgisayarda hazır bulmanız için Public Folder’a geçin. Şimdi Windows Explorer’ı açın ve aktarılacak verileri içeren klasöre gidin. Şimdi istediğiniz dosyayı Public Folder penceresine bırakın. Dosya aktarımını gösteren bir durum penceresi ekrana gelecektir.

Bluetooth ile çevirmeli ağ bağlantısı nasıl oluşturulur?

Çevirmeli ağ bağlantı servisi, bir Bluetooth istemcisinin başka bir aygıta bağlı modemi kullanmasını olanaklı kılıyor. Kablosuz BT bağlantısı oluşturulduktan sonra istemci, modemi sanki her uygulamanın erişebildiği, bilgisayarınıza yerel olarak kurulmuş bir aygıtmışcasına kullanabiliyor. Ve bu şöyle işliyor: İstemcide My Bluetooth Places'e, oradan da Entire Bluetooth Neighbourhood seçeneğine gidin. Sağdaki pencerede farenin sağ tuşuyla herhangi bir yere, sonra açılan menüden Refresh'e tıklayın. My Bluetooth Places klasörlerinin bulunduğu pencerede, çevirmeli ağ bağlantısı servisini sunan bilgisayarı farenin sağ tuşuyla seçin. Kullanılabilir hizmetlerin listesini güncelleştirmek için menüden Discover Available Services seçeneğini işaretleyin. Sonra kısayol (sağ tuş) menüsünden Dial- up Networking'i seçin. Connect to diyalog penceresinde kullanıcı adınızı, parolanızı ve servis sağlayıcının telefon numarasını girin. Sonra Dial düğmesine tıklayın. Parolayı kaydetmek istiyorsanız, Save Password kutucuğunu işaretleyin. Artık internette sörf yapabilirsiniz. Bağlantıyı sonlandırmak için görev çubuğundaki modem simgesine farenin sağ tuşuyla tıklayın ve kısayol menüsünden Bağlantıyı Kes’i seçin.

Bluetooth üzerinden faks göndermek

BT üzerinden faks göndermek istiyorsanız, önce ilgili aygıtla bağlantı kurmak zorundasınız. Alışıldığı gibi, BT Suite üzerinden sunucu bilgisayarı arayın ve Fax hizmetini tıklayın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir