Mükemmel Kazaa

En hızlı download için bu yazılım tam size göre. Orijinalinden daha güçlü olan KazaaLite++’ın ismindeki Lite ifadesi ise sadece programın spyware, banner ve pop-up’lardan arınmış olduğunu gösteriyor.

Mükemmel Kazaa (Sayfa 2)

Yazılım kurulduktan sonra otomatik olarak başlayacaktır. Karşınıza gelecek olan ikinci sihirbazın adımlarını da yine benzer şekilde değişiklik yapmadan geçin.

İyi ayarlanmış bir KazaaLite hızınızı ikiye katlayabilir

Yazılım ekranı karşınıza geldiği zaman hemen dosya aramaya başlamadan önce birkaç ince ayarın yapılması gerekir. Bunun için Options menüsü altından Kazaa Lite K++ Options seçeneğine, ardından da Traffic sekmesine tıklayın. Eğer ADSL ve kablo gibi nispeten hızlı bir internet bağlantınız varsa Limits bölümü altından aynı anda indirilecek dosya sayısını artırabilirsiniz. İsterseniz kendinize göre bir oran belirleyip Upload sayısını 4’den daha da aşağı düşürebilir ve hatta Disable sharing of files with other users seçeneği işaretleyerek tamamen iptal de edebilirsiniz. Bu şekilde download hızınız artacaktır. Ancak bir paylaşım ortamında dosya paylaşımını iptal etmenin hoş bir davranış olmayacağını unutmayın.

Güvenlik ayarlarını değiştirmek içinse Filter sekmesi yararlı olacaktır. Bu pencerede Miscellaneous başlığı altında yer alan Filter file types that can potentially contain virus seçeneğini işaretleyerek virüslerden korunabilirsiniz. İnternete bir firewall arkasından bağlanmıyorsanız bu bölümde yer alan diğer seçenekleri iptal ettiğinizde arama yaptıktan sonra daha çok dosyaya ulaşmanız da mümkün olacaktır. Çocuklarınızın Kazaa’yı kullanarak uygun olmayan içeriklere ulaşmasını engellemek için ise yine bu pencerede yer alan Family Filter seçeneğini bir şifre ile kullanabilirsiniz. Ayrıca yine bu sekmedeki Block List içeriğini kontrol etmeyi de unutmayın. Aradığınız bir dosyaya sırf bu listede adı geçtiği için ulaşamıyor da olabilirsiniz.

KazaaLite++’a özel ayarlar paylaşım kurallarıyla uyuşmuyor

Bu adıma kadar bahsettiğimiz ayarlar orijinal Kazaa içinde de yer almaktadır. Kazaa Lite++’a özel ayarlar ise ayar penceresinin ikinci satırındaki sekmelerde yer alır. Aslında bu ayarlar varsayılan olarak zaten en iyi transferi yapabilmeniz için belirlenmiş olduğundan değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Ancak yine de bazı önemli ayarların neler olduğuna kısaca bir göz atalım. Orijinal Kazaa yazılımı, dosya paylaşımı için bir puanlama sistemi kullanmaktadır. Buna göre sizden ne kadar çok dosya çekilirse sizin de dosya çekerken önceliğiniz artacaktır. Bu puan Traffic penceresinde araç çubuklarının hemen altında Participation Level adıyla yer alır ve ulaşabileceğiniz en üst seviye de 1000’dir. Kazaa Lite++ ise K++ Options sekmesi altında bu seviyeyi daima 1000’de tutmak için size bir seçenek de sunar. Böylelikle dosya çekerken önceliğiniz her zaman en üst seviyede olacaktır.

Bu bölümdeki Privacy bölümü ise yaptığınız aramaları diğer kullanıcıların görmesini engelleyecek ve eğer varsa paylaştığınız dosyaları da kara listedeki Kazaa kullanıcılarının ulaşmamasını sağlayacak ayarları içermektedir. İndirmek istediğiniz bir dosyanın çok fazla kişide bulunması durumunda ise daha hızlı dosya transferi için Kazaa++ Advanced Options sekmesi altında yer alan Max Sources Per File değerini yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu işlem KazaaLite’ı baştan başlatmayı gerektirecektir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra da önce Uygula sonra da Tamam tuşlarına tıklayarak ayarları tamamlayabilirsiniz.

Dosyaları aratırken de KazaaLite yardımınıza koşuyor

KazaaLite++ çalıştığı zaman otomatik olarak sunucuya bağlanacaktır. Eğer sağ alt bölümde Not connected ibaresi varsa File menüsü altından Connect seçeneğine tıklayın. Bağlantı gerçekleştiğinde bu ibare kaç dosya paylaştığınızı gösterir şekilde değişecek ve araç çubuğundaki Search ve Traffic tuşları aktif hale gelecektir. Artık dosya aramaya başlayabilirsiniz. Önce Search tuşuna tıklayın. Sol bölüm arama kriterlerinin belirlenmesi sağ bölüm ise bulunan dosyaların görüntülenmesi için kullanılır. P2P Search seçeneği seçili iken Search For satırına aramak istediğiniz herhangi bir dosya ismini girin. Ayrıca alt bölümden ses, video, resim, belge ve yazılım gibi dosya biçimini belirlemeyi de unutmayın. Search Now tuşuna bastığınızda arama başlayacak ve bağlantılar sağ bölümde listelenecektir. Arama tamamlanmasına rağmen istediğiniz dosya halen listede yer almıyorsa ismi Search More olarak değişen arama tuşuna bir kere daha tıklayıp diğer Kazaa sunucularının da aranmasını sağlayabilirsiniz.Ya da her seferinde daha çok sonuca ulaşmak için arama bölümünün en üst bölümünde yer alan Auto Search More seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Bu şekilde burada belirteceğiniz süre boyunca arama tekrarlanacak ve size en fazla sonuç döndürülecektir. Tekrarlama işlemini süreye bağlı yapabileceğiniz gibi süresiz olarak, tekrar sayısı ile ya da bulunan dosya sayısına ulaşılana dek gerçekleşmesini de sağlayabilirsiniz.

Sağ bölümde listelenen onlarca dosya içinden aradığınıza daha hızlı ulaşmak içinse isterseniz arama kriterlerini biraz daha fazla özelleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Bunun için More Search options bağlantısına tıklayarak daha detaylı arama kriterlerine ulaşılabilir. Bu kriterler dosya türüne göre de değişecektir. Örneğin bulmak istediğiniz bir filmin tamamı ise küçük boyutlu dosyaların filtrelenmesi için Size kriterini işaretleyip at least ve 640MBdeğerler ini seçebilirsiniz. Bu durumda sadece aratmış olduğunuz anahtar kelimeye sahip ve boyutu 640MB’dan büyük dosyalar listelenecektir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Mükemmel Kazaa (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir